Skocz do zawartości

Doradzcie najbardziej uniwersalny zestaw sprzętu


Norbert

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

dorzucę swoje 3 grosze, bo sam mam m.in. bardzo podobne samolociki (Minimag i EG PRO Multiplexu).

Norbert, jeśli kupujesz 2 silniki, to ten drugi rozważ nieco mocniejszy np. taki

EG będzie szybciej wchodził w górę.

Co do serw na lotki w EG - model przewiduje dosyć drogie HS-55, idealnie pasują wymiarami np. HXT900, ale mają krótsze kabelki. Dlatego przedłużacze 60cm są niezbedne. Śmigła GWS są przeznaczone do gwintowanej piasty, trzeba je rozwiercić np. 6,2 mm do założenia na piastę samozaciskową lub zastosować propsaver. Ponadto są bardzo "miękkie" i łatwo się odkształcają. Polecałbym 90x50 zamiast 90x47, bo jego konstrukcja jest zdecydowanie sztywniejsza, albo szare APC, przystosowane do piast 6mm.

Regulator nie może być też za duży, bo jego funkcją jest odcinanie prądu przy zbyt dużym obciążeniu. Można spalić silnik...

Pytałeś o wyłacznik - musiałby mieć prąd w granicach 25-30 A, moim zdaniem nie ma takiej potrzeby, pod warunkiem, że absolutnie nigdy nie włączysz modelu przy wyłączonym nadajniku i odwrotnie przy wyłączaniu - najpierw model, potem nadajnik.

Programator regulatora raczej nie będzie Ci potrzebny.

Sterowanie lotkami - jeśli masz np. funkcję CAMB w aparaturze, to możesz ustawić większe wychylenie lotki do góry niż do dołu, a przy mikserze CLAPERON możesz zaprogramować klapolotki, czyli obie lotki w dół przy lądowaniu. Tego nie da się zrobić na kablu Y.

 

Pozdrawiam

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o wyłacznik - musiałby mieć prąd w granicach 25-30 A, moim zdaniem nie ma takiej potrzeby, pod warunkiem, że absolutnie nigdy nie włączysz modelu przy wyłączonym nadajniku i odwrotnie przy wyłączaniu - najpierw model, potem nadajnik.

Nie zwróciłeś uwagi na to, jakie radio planuje kupić Norbert.

W przypadku Spektrum można sobie włączać i wyłączać radio oraz model jak się chce, niczym to nie grozi.

Ale o tym, co napisałeś trzeba pamiętać, bo czasami z rozpędu podejdzie się do innej aparatury i można się zdziwić, sam się na tym złapałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andych, masz rację. Ale dobrze jest wyrobić sobie odruch; raz dostałem śmigłem po nodze, przez spodnie ale i tak miałem siniaka średnicy 20 cm przez 2 tygodnie.

Wyłącznika nie stosuję, nie słyszałem zresztą, żeby ktoś stosował.

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darand, Dzieki za poradę. Oczywiście skoro tak radzisz wezmę ten silnik z linku.

Tylko zamiast którego z tych dwóch które wybrałem?

Co do lotek , HXT900 właśnie kupuję , czyli kupić tylko je i zamontować w EG? Wytrzymają?

Odruch włączania nadajnika jako pierwszego mam , ale zdarzało się już na moim esky ze mimo to jakies zaklocenie poszlo i wlasnie wtedy potrafilem dostac po lapach. A oberwanie sztywnym śmigłem 9x7 do przyjemności nie należy zwłaszcza po palcach :shock:

Na rozmiary śmigieł patrzyłem na to co zalecali do wybranych przeze mnie silników.

Co do regulatora, to kupić zwykły 30A ESC który sam wykrywa ilość cel w lipo np taki:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6460&Product_Name=SuperSimple_30A_ESC

i nie bawić się w kartę do programowania?

Czy może kupić 40A tak na zapas?

Z tą kartą do programowania i tym regulatorem:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6458

chodziło mi właśnie o możliwość używania go z różnymi silnikami i poprzez programowanie ustawianie przy jakim prądzie ma odcinać. Wydawało mi się że to będzie bezpiecznijsze dla silników no i da mi pewność że regulator nie odetnie powiedzmy kiedy w pakiecie zostanie jeszcze 50% energii i normalnie mozna by jeszcze polatać.

Śmigła jeszcze w takim razie poszukam 9x5.

Jeśli coś pokiełbasiłem to przepraszam i proszę o korekte bo jak pisałem nie znam się , kupuję sprzet i chcialbym by byl w miare uniwersalny i starczył mi na jakiś rok przynajmniej a nie jak moja bezszczotka na 30 minut lotu i koniec szczotek :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem długiego posta, ale sesja wygasła i poszedł w powietrze...

 

Krótko mówiąc - zostawiłbym ten drugi do mniejszych modeli, a proponowany przeze mnie do wiekszych. Da ci to zapas mocy, tak, żeby mieć ciąg nieco wiekszy od ciężaru modelu (do EG np. mam silnik o ciagu 1400g). Wtedy model szybko wspina się do góry, a poza tym moze latać np. na 1/3 gazu, więc dłużej (na pakiecie 2000 mAh mój Minimag lata ok. 25-30 minut).

Co do lotek, to serwa HXT 900 wytrzymają, zauważ, że przy manewrach modelem ich siła się praktycznie sumuje. Dla wysokości i kierunku tak nie jest, więc proponuję mocniejsze. Ja mam Hitec HS81, najbardziej zbliżone bedzie z Twojego 3. linku (VS3 16.2g / 2.5kg / .09sec Servo).

Co do regulatora - nie mam programatora. Też planowałem przenosić wyposażenie, ale jak przyszło co do czego - kupowałem nowy komplet, przenośne mam tylko pakiety.

Regulator ma dwa parametry odcięcia: maksymalny prąd (zależny od pakietu i silnika) oraz minimalne napiecie (zwykle 3V / celę), dlatego nie ma obawy, że odetnie przy połowie pojemnosci pakietu. Raczej bałbym się spalenia silnika, gdy np. śmigło zaplącze się w trawę.

Co do silnika - mój pierwszy ma za sobą kilkaset lotów, kilkanaście poważnych kraks, trochę porysowaną obudowę ale chodzi bezproblemowo. Myślę, że prędzej można go zniszczyć kraksą na betonie niż zużyć.

 

Życzę udanych i przyjemnych lotów :D

 

Pozdrawiam

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norbert

Otrzymałeś juz wystarczającą ilość informacji żeby nie popełnić rażącego błędu .

Teraz moja prywatna rada kup to, na co cię stać najlepszego minus 20% ,to na błędy bo i tak ich nie unikniesz i rób (!) model. :wink:

Reszta to szum informacyjny.

Darek

nie wiem jak na innych przeglądarkach, ale w Operze logujesz się ponownie i klikasz "wstecz" to napisany post wraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja koledze przestaje odpowiadac bo nie czyta opisow rzeczy ktore kupuje :evil:

 

Size : 21x12x22 mm / 0.74x0.42x0.78 in

Voltage : 3v ~ 6v

Weight: 9g / 0.32oz

Speed : 0.12 sec/60(4.8V)

Torque : 1.6 kg-cm

Working Temp : -30C~60C

Teflon Bushing, 15cm wire, coreless motor

Servo arms & screw included

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to przepraszam wiec jeszcze raz poradze :)

 

http://translate.google.pl - wklejasz linka i tlumaczy strone, prawie wszystkiego mozna sie domyslec -nawet komentarze ladnie tlumaczy.

 

Do pojedynczych wyrazow ktore zle zostana przetlumaczone przez google proponuje

 

http://slowniki.onet.pl badz http://translate.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewitem.asp?idproduct=4916

Czy coś takiego będzie już za duze i zbyt obciążające pozostały sprzęt z mojej listy?

Bo cena jest prawie identyczna jak zasugerowany przez Darand silnik:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3883

 

Z tego co widze jest w masie ponad 30g roznicy i w prądach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, zakupiłem ten silnik:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3883

oraz kupuję Easy Glider Pro.

W zasadzie brakuje mi tylko składanego śmigła i kołpaka.

Problem w tym , że nie wiem jakie śmigło wybrać rozmiarowo i problem jest z kołpakiem.

Wał silnika to 4mm.

Czytałem że kołpak powinien być 50mm ale nigdzie nie mogę znaleść takiego 50mmx4mm.

Śmigło polecano mi 9x5 , czy to optymalny wybór?

Może ktoś wie gdzie są dostępne te części w jednym sklepie by nie płacić dwukrotnie za przesyłkę.

EG bede kupował chyba na modele.sklep, śmigło 9x5 też tam jest , ale z kolei kołpak z otworem 4mm jest tylko 45mm.

Sam już nie wiem co kupić.

Doradzcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norbert, myślę, że z silnika będziesz zadowolony. Kołpak 45 mm wystarczy w zupełności. Na przykład taki . Musi być na tyle duży, żeby składały się łopatki, a przy tym składają się bez problemu. Łopatki mam takie . Uwaga: musisz rozwiercić otwory mocowania łopatek do kołpaka do średnicy 3mm, żeby dały się założyć na kołpak. Podłóż też podkładki, bo uchwyty na kołpaku są nieco szersze.

Ale spokojnie, całość działa bardzo dobrze, EG idzie pionowo w górę.

 

Wesołej zabawy!!!

PS. Myślę, że drugi silnik byłby za mocny. EG nie jest zbyt sztywny i przy zbyt mocnym silniku musiałbyś dodatkowo wzmacniać kadłub prętami szklanymi, żeby uniknąć silnych drgań przy wznoszeniu.

Mam jeszcze uwagi do składania modelu:

- długo zastanawiałem się nad wklejeniem stalowych kulek w ogonie. W końcu wkleiłem i tak jest dobrze (mój silnik waży 79 g, Twój podobnie).

- moim zdaniem zdecydowanie błędne jest umieszczenie odbiornika i regulatora jak w instrukcji. To najlepsza droga do katastrofy. Ja umieściłem odbiornik całkiem z tyłu otworu w kadłubie (zanim skleisz kadłub przyklej sobie w tym miejscu rzepa, potem długą pensetą włożysz tam odbiornik z drugim rzepem), a antenę wyprowadziłem kawałkiem rurki do dołu pod kadłub. W miejscu przeznaczonym na odbiornik wkleiłem na rzepa regulator. Przednią część otworu w kadłubie oraz górną część regulatora pokryłem rzepami, co pozwala mi bardzo dowolnie regulować wyważenie modelu poprzez przesuwanie pakietu, pokrytego od spodu kolejnym rzepem. Nie wykorzystasz przewidzianych kanałków do kabli, ale to nie przeszkadza.

 

 

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andych, nie widzę najmniejszego problemu , luknę na ten sklep. Nie wiem tylko jak u nich z czasem realizacji no i "cło w razie co :-("

 

Narazie szukałem w polsce bo chciałem w jednym miejscu kupić EG Pro , śmigło i kołpak.

Ale jeśli nie znajdę do poniedziałku to możemy pomyśleć :-)

 

Darand, w tym sklepie właśnie widziałem tylko w łopatkach nic nie napisali jakie mają otwory.

Skoro tam kupiłeś te same i musiałeś rozwiercać to wnioskuję że nie są 3mm.

I dzieki za opis. U mnie będzie o tyle kłopot z rozmieszczeniam jak u Ciebie , że mam odbiornik z satelitą 2,4GHz.

Ale zaleta taka że anten nie muszę wystawiać na zewnątrz jak pisał Andych bo EPP doskonale przepuszcza sygnał i wystawiać trzeba tylko jeśli jest kadłub z włókna chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.