Skocz do zawartości

planuje budowę prostej motorówki


Rekomendowane odpowiedzi

Napęd na dwa silniki. sterowanie za pomocą silników- jeden wirnik w czasie manewru nie kręci sie i alalogicznie w druga stronę

co polecacie jako formę.

myslałem nad katamaranem gdyz wirniki bedę troche dalej siebie i będzie efektywne skrecanie a z drugiej strony zalezy mi na jakims odlewie ( z żywicy?)

jesli zasięg miałby być około 200m to ile bym musiał wydac na dwa odpowiednie silniki i nadajnik-odbionik 2kanał?

pozdrawiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu dawać takiego sterowania. Taką metodę stosuje się w tanich zabawkowych łódkach, model jest mało sterowny, ale taniej im takie sterowanie zrobić.

Kup sobie skorupę jakiejś motorówki-trzeba poszukać w sieci(albo zbudować samemu :wink: )

, jeden silniczek 400 7.2V,regulator do niego jakieś 40zł, micro serwo 14zł(na ster),+zasilanie 6-7cell np. jakieś 1100mah ok. 30-40zł za szt.(pakietu zgrzanego).

można zamówić je tu:

http://www.batimex.pl/towar.asp?idtowaru=1939&menu=348&menu2=351

No i oczywiście wał śrubę, ster itp. :wink:

Aparaturę najprostszą(choć lepiej kupić coś przyszłościowego)kupisz od 100zł :) .

PS-uzupełnij profil! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model jest mało sterowny,

 

http://pl.youtube.com/watch?v=CSnU6ajsSvg

 

Miko - jeśli ten model jest mało sterowny to nie wiem jak w/g ciebie powinien zachowywać sie poprawnie sterowny. Model - zabawka raczej - sterowany jest własnie poprzez silniki.

 

Pigrcv - raczej będzie ci trudno wykonać układ wyłączający silniki - wtedy nie potrzebujesz serwa. Jesli jednak układ ze sterem to serwo mikro absolutnie nie nadaje sie do tego. Będzie za słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info

mam kolege elektronika to może pomoże mi zrobic ten układ na sterowanie silnikami jesli ten model z filmiki żeczywiście jest tak napędzany

myślałem o skorupie własnie takiej jak ten z filmiki

czy Fokker masz może więcej info na ten temat albo jakies zdjecia?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest model - zabawka, którą kupiłem na Allegro za 160 zł. W zestawie jest katamaran - widoczny na filmach, silniki, nadajnik, ładowarka i pakiet akumulatorów 3600mAh. W/g mnie to kupa śmiechu by za taką cenę mieć aż tyle. Jedyną moją przeróbką było zwiekszenie napięcia o 2 cele chyba. Oczywiście jest też uk.lad - odbiornik-regulator - własnie taki, który steruje silnikami. Jak wspomniałem model jest mój, a nie filmik ściągnięty z netu więc jest tak jak mówię :devil:

 

Wiuęcej na ten temat jest w dziale Modele pływajace w temacie " Schnell bot"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak jeśli chcesz się tanio pobawić zabawką z allegro która skacze po wodzie(nie chodzi tu o fale) to kup sobie taki model :wink: . Ja był bym za skompletowaniem ,bądź kupieniem ślizgu coś al'a ECO400, posiadałem takich kilka i startowałem nimi w zawodach, dobrze zrobiony bez problemu przegonił by łódkę którą zaproponował fokker a nie mówię już o kulturze płynięcia- tnie wodę ze sporą prędkością, a nie skacze po powierzchni.

Nie chce się tu wykłócać, ale miałem ślizgów już kilka i wiem jak sprawa wygląda.

Oczywiście jakość pływania będzie okupiona większym kosztem niż taki model z allegro-ale i lepszą jakością, wytrzymałością, i zastosowanym wyposażeniem.

Oczywiście jeśli zamierzasz popływać w bajorku kilka razy ,to na początek taki model jak przedstawił fokker zapewne będzie dobry, ale jeśli chcesz osiągnąć coś więcej a może brać kiedyś udział w zawodach lepiej dopłacić i skompletować porządne wyposażenie.

Wybór należy do ciebie :) .

Ps-Jeśli uważa pan panie Irku że sterowanie poprzez silniki jest takie dobre to czemu w większości zawodniczych łódek stosuje się klasyczny układ silnika i steru?-musi mieć to jakieś poparcie.

I ostatnia sprawa co do serwa, łódka wielkości eco z silnikiem 400 bez problemu pływa na serwie micro,i takie też się stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, w którym miejscu napisałem, że sterowanie silnikami lepsze jest od sterowania sterem?

Dlaczego w większości(chyba w całości powinno być) modeli zawodniczych stosuje sie ster zamioast skretu silnikami? - a jak to sobie wyobrażasz w modelu jednosilnikowym - mam na myśli szybkie łodzie, nie pływanie makietowe. Twierdzenie, że łódź skacze zamiast płynąć - dowodzi, że nie bardzo orientujesz się w hydrodynamice powiązanej z budowa łodzi oraz napędami zastosowanymi, czy pojęcie śruba półzanurzeniowa mówi ci coś?. Czy wiesz, że ten sam model na "lustrzanej" tafli wody płynie dużo wolniej? Ale to i tak nie ma znaczenia. Ja tylko dałem przykład taniego pływania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak zaczynają się zbędne kłótnie :roll: .

A, w którym miejscu napisałem, że sterowanie silnikami lepsze jest od sterowania sterem?

Ja również nic nie napisałem że są "lepsze" od sterowanych sterem, lecz napisałem że sądzisz że są "dobre"-a to nie jest to samo co lepsze :)

Co do skakania, to chętnie bym zobaczył ten model na lustrzanej powierzchni, może jednak by nie skakał choć i tak nie chce mi się w to wierzyć, Nie będę się tu podpierał czysto podręcznikowymi twierdzeniami, jednak przedstawię sprawy które zaobserwowałem i które można zobaczyć podczas pływania takimi łódkami.

Często na zawodach widziałem takie spore dwusilnikowe motorówki które nawet na gładkiej wodzie nie mogły "wejść" we właściwe tzn. szybkie i gładkie pływanie, przy dodawaniu gazu model zaczynał podnosić i opuszczać dziób co go zwalniało i nie mógł się rozpędzić. W małych ślizgach eco, nigdy mi się coś takiego nie zdarzyło model sunie równiutko przy powierzchni wody(nawet na falach ładnie sie trzyma) przez co może się właściwie rozpędzić i wykorzystać swoje możliwości, wiele razy zdążało się prześcignąć wielkie benzynowe ślizgi które po prostu nie mogły wejść we właściwy rytm.

Jednak że póki pigrcv nie wypowie się do czego poszukuje łódki nie ma sensu się kłócić co będzie lepsze :) .

Ale to i tak nie ma znaczenia. Ja tylko dałem przykład taniego pływania.

Sądzę że to zdanie rozwiązuję sprawę :wink: , ta łódka jest przykładem taniego, lecz nie tak dobrego jak mogło by być pływania :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche myślałem nad tym i mam pewien pomysł. zbuduje troche wiekszy model

i chyba jeden silnik bedzie za mało. a żeby nie kombinowac zrobie sterowanie o którym mówił Fokker

jak model wyjdzie to zrobie naped na jeden silnik z servem(jakie servo aby dało rade?)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od razu budowę jak należy czyli ze sterem. Pamiętaj też że dwa silniki to 2x więcej prądu z pakietu ubywa. Chcesz zbudować model jeszcze wiekszy od mego? On ma ponad 100cm długości. Zrób raczej mniejszy i na jeden silnik. Ja kupiłem własnie ten z myślą wstawienia silnika spaliniowego 3,5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.