Skocz do zawartości

Rysowanie planów


Kwasiu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie z innej beczki. Otóż: mając plan zapisany w formacie "tif" chciałbym go posiadać jako "dxf" by sobie zwiększyć skalę. Czy jest ktoś kto mógłby mi coś takiego zrobić? Proszę o kontakt.

PS. kiedyś na allegro było info ale gdzieś zagubiłem ten link. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auuuu. Tif to bitmapa, dxf to format wektorowy. Teoretycznie możliwe jest tzw, "trace" czyli przepuszczenie bitmapy przez specjalizowany programik który usiłuje na podstawie rysunku wyrysować wektory, ale efekt zwykle jest umiarkowany.

Pozostaje zwykle użyć bitmapy jako podkładu i na niej narysować w cad, corel czy kto czego używa plany wektorowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihi pewnie rozbawiła CI moja niewiedza, ale w tym temacie bliżej mi do kosmonauty niż do informatyka czy grafika...teraz wszystko rozumię. Zrobię tak jak mówisz z tym podkładem bo chyba będzie to najłatwiesze rozwiązanie. Dziękuję i miłego dnia heja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak wstawisz do Cad swoją bitmapę jako podkład wystarczy ją powiększy i wydrukować nie trzeba jej wektoryzować, chyba ze jest marnej jakości i powiększenie wyjdzie nieczytelne, to wstawiasz w skali 1:1 potem na niej rysujesz, następnie odpinasz podkład i drukujesz w dowolnej skali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

pobrałem program do tworzenia grafiki o nazwie"Aliber designs" i nie wiem jak z niego kozystac. w związku z tym przosiłbym o pomoc tzn. jakaś instrukcje co i jak.

Pozdr

Bartek

 

ściągnij sobie ZWcad, to w pełni funkcjonalny program CAD, masz tam dość dobrego helpa w którym krok po kroku nauczysz się robić całkiem wypasione rysunki w cadzie. Ew. zainwestuj w jakąś książkę Andrzeja Pikonia , jeśli nie czujesz się za biegle w angielskim.

Programy cad są bardzo proste w obsłudze, potrzebujesz znać raptem 30komend, żeby zrobić porządny rysunek.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od wczoraj rozgryzam ten programik, i przyznam że super sprawa, inne programy tego typu, były na okres czasu i bardziej zamotane, ten jest wierną kopia ACADa więc korzystając z kursów do niego ,można się nauczyć obsługi :wink: Chyba sobie jakąś książkę w tym temacie zakupie :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To studiuje od pewnego czasu jednak nie ma tam wszystkich potrzebnych informacji :wink:

a co konkretnie potrzebujesz? do rysowania w 2D naprawdę potrzeba 30 komend, z czego najbardziej przydatne to "offset, fillet, chamfer, trim, extend, mirror". Jak coś potrzebujesz, pisz do mnie na PW czy gada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To studiuje od pewnego czasu jednak nie ma tam wszystkich potrzebnych informacji :wink:

a co konkretnie potrzebujesz? do rysowania w 2D naprawdę potrzeba 30 komend, z czego najbardziej przydatne to "offset, fillet, chamfer, trim, extend, mirror". Jak coś potrzebujesz, pisz do mnie na PW czy gada

 

O jakim programie mowa? Bo na pewno nie o autoCAD'zie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedys dużo autkadziłem, ale to było ..... 18 lat temu :), wersja 3.15.

Od wielu lat wszystko rysuję w Corelu. Obecnie program ten dla studentów, uczniów etc jest naprawdę tani, 219 zł za pełny legalny pakiet to chyba nie wielki koszt.

 

Mozna go zanabyć w vobisie :

 

Corel X3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakim programie mowa? Bo na pewno nie o autoCAD'zie.

Nawet jesli o AutoCAD-zie to jak najbardziej.

Do rysowania 2D nie potrzeba nawet tych 30 komend a mniej znacznie i samo rysowanie 2D wyglada tak jak rysowanie na kartce papieru. Wystarczy znajomosc kilkunastu podstawowych komend.

W autocadzie projektuje od ponad 10 lat i naprawde do 2D nie potrzeba wiele..Jeden dzien nauki moim zdaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.