Skocz do zawartości

TOTO-0 pierwszy model w życiu - opis budowy.


Motylasty

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 225
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Wyszła mi waga 750g. :shock: Przesadziłem na początku dając grube listwewki do kadłuba i na dźwigary ( może dlatego nie pękły przy kraksie). Kleju też nie żałowałem a podczas naprawy wiele popękanych miejsc i łączeń zalaminowałem tkaniną szklaną i żywicą. Ale ku mojemu pozytywnemu zdziwieniu model nadal lata świetnie i nie daje się wyczuć jakiegoś pogorszenia właściwości. To tylko dowodzi talentu konstrukcyjnego i wyczucia naszego kolegi Motylastego , który mam nadzieję po skończonym remoncie domu do nas powróci. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt , że z czasem idzie coraz szybciej ale w dwa dni to bym nie dał rady wykonać modelu zwłaszcza , że skrzydła też trzeba by było zrobić od nowa.... Na razie mam spalinowego Puzzla na ukończeniu i potem chce pomóc synowi ukończyć jego RWD 5 by Skazzo (walczy z nim chyba trzeci miesiąc i końca nie widać - wyposażenie się pogubi). A poza tym dla mnie TOTO-0 nadal lata świetnie. To , że waży więcej ma też zalety. Można potrenować szybsze podejścia do lądowania i trzeba się bardziej przyłożyć no i nie jest tak wrażliwy na wiatr, byle podmuch go nie ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Spienione PCV będzie za cięzkie. Depron występuje pod wieloma postaciami i jako izoflor będący podkładem pod panele podłogowe jest sprzedawany w wielu marketach budowlanych za niewielkie pieniądze. :wink:

 

Plany mają być sklejone a wycięte mają być szablony ( przeczytaj od początku wątek kolegi Motylastego o budowie TOTO-0 - jest to wątek naprawdę szczegółowo i profesjonalnie przygotowany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi ci o takie płytki używane do reklam i szyldów, to jest to za ciężkie i za kruche oraz za mało elastyczne. I czym będziesz to kleił? W "Budowlanym" arkusz Izofloru (podkład polistyrenowy pod panele podłogowe) kosztuje ok 3-6zł w zależności od odmiany. Ten sam materiał w modelarskim jest 100% droższy (i nikt nie wie czemu :wink: ). Paczka 10 arkuszy to koszt ok 30zł i starcza na dwa, trzy proste modele

(a cała paczka waży pewnie mniej niż jedna płyta tego PCV). Klej polimerowy to ok. 5zł/ butelka. A UHU POR (czyli klasa wyższa kleju polimerowego) - 10zł tubka.

Listewki to teraz ok 1-2zł/mb. Najdrożej wyjdzie sklejka na wręgi iwzmocnienia, ale płyta sklejki wystarczy na długo.

 

Owszem, zdażały się modele wykonane z nietypowych materiałów, ale ich konstruktorzy byli doświadczonymi modelarzami i traktowali to jak wyzwanie konstrukcyjne.

Jeśli spróbujesz zmienić materiał, bez przeprojektowania modelu, to rezultat będzie raczej marny. Model będzie albo za słaby, albo za ciężki.

Ja sam mam za sobą taką przygodę, gdy zmieniłem tylko grubość płyty z jakiej wykonałem kilka elementów modelu (chciałem by był wytrzymalszy) i model okazał się nielotem, co zmusiło mnie do powtórnej przeróbki modelu, już wg planów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Najdrożej wyjdzie sklejka na wręgi iwzmocnienia...

 

Ośmielę się z tym twierdzeniem nie zgodzić, bo w konstrukcjach depronowych spokojnie sprawdzi się sklejka "owocowa",dostępna w każdym warzywniaku/spożywczym za 'dziękuję' :P

Gdzie to konieczne można ją skleić podwójnie, czy potrójnie na najzwyklejszy Wikol lub pochodne... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za 2 metry? zabuliłem 60 a za klej 20 elastyczne to jest, wygina się i pęka w miejscu w którym depron zegnie się i nie będzie się nadawać. Zrobiłem 6cian i wtedy było bardzo wytrzymałe, zresztą spróbuję i zobaczy się jak poleci to będę się cieszył a jak nie to zrobię nowy z depronu. Co do sklejki ja wole odpowiedniki z tworzyw.

 

edit

 

spienione PCV wielkości 11cm i 95 setnych na 2cm i 17 setnych warzy 4 gramy to dużo czy mało (nie budowałem i nie mam żadnego modelu) (mierzone suwmiarką)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ostatnio naszło mnie na zbudowanie czegoś, no i wybór padł na toto-0. Budowa dobiega końca i potrzebuję pomocy w doborze wyposarzenia. W tym momencie mam bardzo skromny budżet, dlatego chciałbym wykorzystać to co mam:

 

-pakiecik Zippy 2200mA 3S

-regulator TowerPro 30A

 

Nie wiem czy to się nada(póki co lata w Juniorku S), jeżeli tak to jaki silnik do tego, a jeżeli nie to proszę dać znać. :)

 

Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam chciał bym sie pochwalić swoją próbą kopi wzorca wykonanego przez pana Motylastego

 

dsc00019bcq.jpg

 

niestety brak odpowiedniego pakietu i za mocny silnik spowodował ze mam małą cegiełkę ale kam nadzieje że w powietrzu poradzi sobie jakoś przy pierwszej próbie niestety spotkał się z matką ziemią z powodu masy i braku chęci szybowania :D wymienić musiałem tylko wręgę silnika zdjęcie już po naprawie z podwoziem

ps. wiem ze koła sa za duże :D ale właściwości lotnych i tak już to nie poprawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.