Jump to content

Porównanie IMAX B8 vs iCharger 106B-plus 250W


afish

Recommended Posts

Witam

Jako ze zawsze uzywalem akumulatorów NIMH i ladowalem je wlasna ladowarka to teraz chcialbym przejsc na cos"nowocześniejszego" mianowicie LIFE ( moze lipol).

W zwiazku z tym potrzebuje jakiejs ladowarki i tu pojawia sie moja prośba zebyście porównali ładowarki:

IMAX B8 Charger/Discharger 1-8 Cells

iCharger 106B-plus 250W 6s Balance/Charger

Która lepiej wybrac?? Która sie według was bardziej opłaca i jest mniej awaryjna.

POzdrawiam i czekam na rady :)

Link to comment
Share on other sites

...Która lepiej wybrac??

Wg mnie zdecydowanie iCharger. Niestety balancer w Imax fabrycznie nie jest kalibrowany i bywają dość duże różnice napięć na ogniwach. Co do iCharger to miałem okazję testować poprzednią wersję bez plusa i jestem pod wrażeniem - napięcia po ładowaniu idealne. Jedyny chyba zauważony mankament to brak balancera w trybie ładowania fast. Jak na razie ładowarka sprawuje się bez problemów. Następca, czyli właśnie wersja plus ma zwiększoną moc i dodatkowo wyjście USB. O ile nie planujesz ładować pakietów >6S to iCharger powinien być lepszym wyborem, szczególnie przy LiFe.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem...

Zaletą B8 jest jedynie cena, ale i ta blednie przy mnogości funkcji 106B+:

- BARDZO DOKŁADNY BALANSER.

- USB - jest też chyba w B8, ale nie wiem jak działa. Tu oprócz monitorowania parametrów na komputerze pozwala na update firmwaru, który jest cały czas rozwijany.

- funkcja zasilania silnika szczotkowego

- funkcja zasilania wycinarki oporowej do styro

- funkcja pomiaru rezystancji wewnętrznej ogniw(!)

- pomiar temperatury wewnętrznej powiązany ze sterowaniem wentylatorem i zabezpieczeniem termicznym. Wentylator można wyłączyć, np. do ładowania w nocy - w razie przegrzania ładowarka najpierw ograniczy prąd, a w krytycznym momencie przerwie ładowanie.

- pomiar temperatury ładowanego pakietu, czujnik jest dołączony.

- znakomita jakość wykonania, w tym przewody silikonowe zakończone porządnymi goldami, a nie jakieś sztywne gnioty z milionem do niczego nieprzydatnych końcówek.

- funkcja pre-charge - w przypadku zbyt niskiego napięcia na pakiecie ładowarka ładuje pakiet bardzo małym prądem i dopiero po uzyskaniu bezpiecznego napięcia zaczyna "jechać" z ustawioną mocą.

- aproposem mocy - nie ma co porównywać :P

- rozbudowane programy ładowania/rozładowania - w zależności od rodzaju ogniw: z balanserem, bez balansera, szybkie, formowanie, cyklowanie, rozładowywanie do określonego napięcia, rozładowywanie do przechowywania, monitorowanie.

- mnogość opcji konfiguracyjnych: tryb pracy balansera (kończy pracę po ładowaniu lub równa napięcia do czasu odpięcia pakietu), szybkość balansowania (wielkość prądu), dV, napięcie podtrzymujące ect.

 

Mógłbym tak jeszcze długo, ale muszę na razie spadać.

Jak macie jeszcze jakieś wątpliwości, to pytać.

Link to comment
Share on other sites

tutaj zacytuje Ladziaka:

 

iCharger 106B-plus 250W 6s Balance/Charger

:jupi: :D

 

Jedyny chyba zauważony mankament to brak balancera w trybie ładowania fast.

Ten tryb przewidziany jest do ładowania dużymi prądami, gdzie balanser mógłby nie nadążyć. Poza tym ładowarka przerywa ładowanie dosyć wcześnie, zanim balansowanie staje się krytyczne. Przy używaniu tak naładowanego pakietu trzeba się pilnować, by nie dopuścić do zbytniego rozładowania i już. A poza tym trybu Fast używa się do porządnych pakietów, które na to pozwalają i nie rozjeżdżają się po byle ładowaniu ;-) .

 

Naprawdę już spadam :P .

Link to comment
Share on other sites

Ten tryb przewidziany jest do ładowania dużymi prądami

Tryb fast niekoniecznie jest do dużych prądów. W tym trybie następuje skrócenie czasu o długość fazy ładowania CV. I tu się zgodzę, że dobre ogniwa nawet w krótkim czasie ładowania (tryb fast) zdążą się wyrównać, mocno rozjechane nawet w normalnym nie zawsze. Balancer wbudowany w tą ładowarkę ma bardzo mały prąd i pewnie dlatego zrezygnowano z jego działania w trybie fast.

Link to comment
Share on other sites

CC -CV tak nazywa się proces ładowania li pol. A przekładając na polski: stały prąd - stałe napięcie, czyli że w pierwszej fazie li pol ładowany jest stałym prądem aż osiągnie napięcie 12,6 a potem jest ładowany takim prądem by napięcie na pakiecie nie przekroczyło 12,6 (stad nazwa stałe napięcie).

Link to comment
Share on other sites

Właśnie zwróciłem uwagę, że w domyślnym trybie balanser w 106B+ działa tylko w fazie CV! Oczywiście można ustawić, by działał w czasie całego procesu ładowania.

Masz całkowitą rację, że można to zmienić (jak zresztą sporo innych funkcji). Nie zmienia to faktu, że nie działa wcale w trybie fast a szkoda - czasem może się przydać a na pewno nie zaszkodzi. W każdym razie ładowarka na pewno warta zakupu.

Link to comment
Share on other sites

Nie zmienia to faktu, że nie działa wcale w trybie fast a szkoda - czasem może się przydać a na pewno nie zaszkodzi.

bo tryb fast służy do szybkiego ładowania, a balansowanie trochę trwa

Link to comment
Share on other sites

bo tryb fast służy do szybkiego ładowania, a balansowanie trochę trwa

Było wcześniej wspomniane, przy dobrych aku nie ma problemu. Zawsze ładuję na lotnisku w trybie fast (ładow. Pulsar) i za każdym razem z balancerem. Ogniwa po ładowaniu są bardzo dokładnie wyrównane więc jednak balancer i fast się nie wykluczają. Przynajmniej mogli dodać opcję ew. włączenia balancera dla trybu fast.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Już się pogubiłem w tych wątkach ze 106-ką.

Mogę prosić (Ładziak?) o przybliżenie tematu 106 + cięcie styro.

Jako że ostatnie noce spędzam z ramką i drutem oporowym .... 106-ka pozwala podpiąć drut oporowy ? Z regulacją prądu czyli Temp. drutu ?

Jak to wygląda w praktyce ?

Link to comment
Share on other sites

Mogę prosić (Ładziak?) o przybliżenie tematu 106 + cięcie styro.

Mogiesz :D . Jest jak piszesz: ustawia się prąd, napięcie i czas pracy. Podobnie wygląda funkcja zasilania silników szczotkowych - do bezszczotek trzeba jeszcze podpiąć regulator.

No i najważniejsze. Żadnej z tych funkcji nie używałem w praktyce, bo nie miałem i zapewne nie będę miał takiej potrzeby, ale pozostaje świadomość, że są - i gdyby stosowna potrzeba jednak zaszła - to użyć mogę :P ;-) .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.