Skocz do zawartości

Polskie dywizjony Myśliwskie w Anglii


krzysiek.riese

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając ostatnio swoje zbiory natrafiłem na monografie P-51 i tak sie zastanawiam co oznacza herb na tym samolocie koło krzyży oznaczajacych zestrzelenia, dla ułatwienia dodam że jest to Mustang Mk III Stanisława Skalskiego , rysunek przedstawia wygląd w czerwcu 1944 roku,

na wszystkich innych maszynach w tym miejscu są herby dywizjonów lotniczych w Anglii ale nie znalazłem nigdzie takiego Herbu poslud Polskich dywizjonów mysliwskich. Nie wiem czy nie jest to czasem oznaczenie II Polskiego Skrzydła Mysliwskiego które póżniej zostało przemianowane na 133 Skrzydło Myśliwskie.

Jak ktoś coś wie na ten temat to niech zkomentuje.:) pozdrawiam Krzysiek

 

Poniżej skan tego samolotu:)

gfhfgg2.jpg

w1280.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to oznaka Squadron Leadera :)

 

 

O Panie, widzisz i nie grzmisz???

S/L, jak sama nazwa wskazuje powinien dowodzić dywizjonem, a skrzydłem to, zaryzykowałbym, Wing Commander. :wink:

S/L miał oznaczenie w postaci prostokąta w dwóch odcieniach niebieskiego - jak w omawianym ozn. trójkątnym na Mustangu Skalskiego - z pojedynczym, cienkim, czerwonym paskiem przez środek (oczywiście poziomo).

Ale nie o to chodzi, bo było to oznaczenie pełnionej funkcji, a nie posiadanego stopnia :)

 

PS.

Dla jasności:

Na samolocie dowódca odpowiedniego szczebla miał malowane oznaczenie pełnionej funkcji - bez względu na posiadany stopień stały. Oczywiście obejmując dowództwo odp. jednostki jednocześnie awansowany był na odpowiadający tej funkcji stopień.

Po zdaniu dowództwa często "degradowany" był do stopnia stałego, zazwyczaj niższego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.