Jump to content

Wymiana anteny w nadajniku RC na antenę zewnetrzną ?


attyla

Recommended Posts

Jako że dni są coraz zimniejsze a zacząłem w końcu latanie w goglach (więcej o tym tu http://rc-cam.info/viewtopic.php?t=126 ) a gogle nie lubią zimna (już teraz trzeba je grzać pod kurtką żeby działały) przyszło mi na myśl aby latać siedząc w samochodzie kabel od anteny 2,4 ghz ma 2 metry więc to nie problem wystawić ja na zewnątrz problemem jest antena nadajnika RC mam do wyboru przerabiać mx-16 choć wolałbym tego typu operacje przeprowadzić na flash 5 czy jest w ogóle szansa na prawidłowe wykonanie w domowych warunkach takiej przeróbki czy też lepiej to komuś zlecić jeśli tak to komu ?

Link to comment
Share on other sites

Może spróbuj eksperymentalnie. Połączenie anteny z elektronika w nadajniku w większości mi znanych nadajnikach jest przez kabelek. Spróbuj go wydłużyć, zrób jakieś mocowanie anteny na dachu i testuj ;) (opcja z flash 5 ;) ) Sprawdź też czy autko zachowuje się jak klatka "faradaya" jak nie to rozłóż antenę wewnątrz i po problemie :) (no chyba że masz fiata raz dwa sześć ;))

Link to comment
Share on other sites

znalazłem to :)

sławekmod napisał

Długość fali dla częstotliwości 35Mhz wynosi 8,57 metra.Antena ćwierć falowa powinna mieć długość 214cm.Ale producenci stosują cewki celem dopasowania anten o długości 1/8 fali w tym przypadku 1.07m.Anteny 1/4 fali mają tę zaletę że nie wymagają cewek a dopasowanie do 50 ohm uzyskuje się przez odpowiednie ustawienie przeciwwag (przeważnie czterech)pod odpowiednim kątem w stosunku do promiennika

 

to wyczerpuje temat teoretycznie ale jak to przełożyć na język praktyki ?

Link to comment
Share on other sites

Chyba najmniej bolesne, ale jednocześnie wcale nie najtańsze to wystawienie drugiego nadajnika na dach i podpięcie się do niego kablem uczeń trener... Zależy jakim modelem latasz i ile funkcji na raz użytkujesz. Jeżeli tylko 4 to wystarczy najprostszy manipulator - nawet Esky z gniazdem trenera za 60 zl...

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie można zrobić tak jak piszesz Przemek ale wtedy mam max 5 kanałów a chciałbym mieć możliwość sterowania kamerka na pokładzie. No i nie ukrywam liczę na lepszy zasięg na dłuższej antenie .Latanie fpv i tak wiąże sie z zabieraniem sporej ilości sprzętu więc jedna antena zewnętrzna różnicy już nie robi.

Link to comment
Share on other sites

To jest jeszcze jedno rozwiązanie.

Podobne do tego co mówiłem, ale bardziej skomplikowane. Postaraj się nawiązać kontakt z Jarkiem Hajdukiem. On pracował kiedyś dla ITWL gdzie latali BSLami nad poligonem wykorzystując zewnętrzną antenę dalekiego zasięgu, która współpracowała z nadajnikiem MC4000. Wyjście sygnału z gniazda nadajnika i wejście na zewnętrzny moduł HF. Jak to było zrobione - to już musisz pogadać z Jarkiem.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.