Skocz do zawartości

charbox


Artur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Artur przed wysłaniem procka jeszcze chce spróbować zaprogramować go sam.

Kupiłem dwie sztuki jakby, co.

Programator Combo i program, Combo 2006PL.

Procek wpięty i odczytał bez problemu.Odczytałem oryginalne Fuse bit i zrobiłem zrzut z ekranu.

Jak sadzisz, co mam ustawić w tym programie?Szczegulnie chodzi mi o ustawienia układu?

A właśnie jeszcze jedno z tego, co widzę musze wgrać Plik do FLASH i Plik do EEPROM.

Mam tylko jeden plik hex.Czy ten plik mam przekonwertować do pliku bin i wgrać do EEPROM?

Wiele pytań, ale programowanie procków szczególnie Atmegów cos mnie nie idzie.

 

Sorki za tak duże zdjęcie, ale przynajmniej cos będzie widać.

1fdc11bf0368fca0.jpg

 

dali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Witam.

Udało się mi z pomocą Artura (wielkie dzięki Artur)wgrać program pełna wersja.

Ładowarka jak narazie spisuje się świetnie.Możliwe ze jeszcze dorobie do niej balanser na 3 lipole.

A tak wygląda podczas pracy

8fc411a65dc03d59.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dali masz najnowsza wersje softu?

Ja mam starsza bo moj programator nie ma kwarca wiec po wgraniu poprzedniej i ustawieniu na zewnetrzny kwarc nie moge wgrac nowszej wersji a nei mama czasu przerobic programatora.

 

Zastanawiam sie co nowego wprowadzil autor. Przydalaby sie pamiec ostatniego pakietu bo zawsze stertuje onf ni-cd a jak wybiore li-pol to 2s, 100mAh, 1000mA.

 

Przydalby sie tez ladnejszy sposob wyswietlania czasu no: 01:05:20 zamiest 1:5:20.

 

Niestety strona autora zniknela wiec nie ma jak przekazac uwag.

 

poza tym to mi prawie rok pracuje bez zarzutu. ostatnio nawet szarpnalem sie na kalibracje i okazalo sie ze bez potrzeby bo wszystko bylo cacy.

 

Pozdrawiam Slawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Płytki sam robiłem metoda żelazową wychodzą nawet przyzwoicie.

Sławek raczej mam starszą wersje tak się mnie wydaje.

Stronka i poczta autora już działa i spokojnie się można z nim skontaktować.

Na temat wgrywania softu do procka nawet mi nie wspominaj już 2 zablokowałem.

Artur dał mi linka do programatora pod LPT i w końcu zaprogramowałem procka polecam.

Programator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

programujesz odrazu w ladowarce, wystarczy dorobic 6 kabelkow i jakies zlacze, i juz wszystko sie da zrobic

 

u mnie wyglada to tak:

 

charbox.jpg

 

i wersja finalna (z obudowa)

 

charbox1.jpg

 

brakuje jeszcze naklejek pod klawisze, ale te dorobie jak bede cos wycinal do modelu, to sie przyklei

 

mam sharka i charboxa i jesli mam wybor to laduje charboxem, bo ma lebsze parametry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Po pierwsze chciałbym się ze wszystkimi przywitać, to mój pierwszy post na forum. Wracając do ładowarki to również ja ją wykonałem, działa ładnie, mogę ja śmiało polecić. Przez pewien czas używałem oryginalnego programu, lecz w ramach nauki programowania procesorów postanowiłem napisać swój program. Sama ładowarka prezentuje się tak :

 

1_218526.JPG 2_218527.JPG 3_218528.JPG

 

Jeśli chodzi o program, to tak jak pisałem wyżej używałem przez pewien czas oryginalnego, nie był on doskonały jak i każdy inny program, są zaś lepsze i gorsze. Poniżej przedstawię kilka zrzutów z LCD mojego programu. Program jest już ukończony, ale jest jak na razie w fazie testów i czasami trzeba cos drobnego poprawić. Jeśli ktoś chciałby to mogę dokładniej opisać program jak i udostępnić plik *.hex do testów. Program ten jest w pełni kompatybilny z ładowarką po zmianie procesora na atmege32 (zabrakło 2kb pamięci) i dodaniu dwóch czujników temperatury.

 

ekran_218529.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Od dłuższego czasu używam Charboxa i niepokoi mnie ładowanie mniejszym prądem.

W pakiety wchodzą "kosmiczne" wartości. Pakiet 10 cel, pojemność 1200mAh przy ładowaniu prądem 400mA ładowarka pokazuje

czas - 4h

pojemność - 2500mAh

napięcie 13.9V

napięcie mierzone miernikiem na akumulatorze - 14.9V

Końca ładowania nie widać. Ładowarka skalibrowana prawidłowo, zasilanie dobre.

Jak wasze ładowarki zachowują się przy takim ładowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 cel nie mam ale 8 bez problemu

A więc przy ładowaniu prądem np. 200mA ładuje prawidłowo?

U mnie ładowanie tego pakietu musiałem przerwać, ponieważ po 6 godzinach napięcie wynosiło 13,88V na ładowarce, a władowało niby 4600mAh. Przy ładowaniu większymi prądami raczej jest w porządku. W czym tkwi problem? Jak takie ładowanie ma się do akumulatorów, które złapały już trochę pamięci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi w tym, że detekcja końca ładowania -dV nie działa przy stosunkowo niewielkich prądach. Po prostu wahnięcie napięcia w dół jest zbyt małe, aby zostało prawidłowo wykryte. Niektóre ładowarki mają regulację czułości tego parametru, a poza tym ogniwa też są różne pod tym względem. Generalnie, ten sposób detekcji końca ładowania może nie działać przy prądach niższych niz 1/2 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio ładowałem pakiet NICD 8 cel 1,2Ah i zauważyłem taką rzecz. Zadany prąd ładowania wynosił 4A i po krótkiej chwili prąd ładowania zaczął spadać i ładowanie zakończyło się przy 3,4A. Przetwornica bez obciążenia daje 19.3V, a pod obciążeniem

w czasie tego ładowania spadło do 17V i w czasie kiedy prąd ładowania pomału sobie spadał napięcie na przetwornicy wzrosło do 18V, przy końcu ładowania. Pakiet ten należy do takich twardszych. Tutaj delta zadziałała. Władowało trochę ponad 1.2Ah. Przy ładowaniu pakietu raczej miękkiego (akumulator od wkrętarki) 10 cel 1.2Ah i prąd ładowania zadany 3.5A działo się inaczej. Początkowe napięcie na przetwornicy ok. 18V. Prąd ładowania zaczął spadać i trwało to bardzo długo. Ostatecznie wyłączyłem ładowanie sam, bo nabiło mi ponad 4Ah, prąd ładowania spadł do 140mA, a napięcie na pakiecie wynosiło 13.88V, jak pokazała ładowarka. W tym czasie jak spadł prąd do 140 mA to napięcie na przetwornicy wzrosło do 19.1V. W tym wypadku delta nie została wykryta, napięcie stało w miejscu, a ładunek kosmicznie wzrastał dla tego pakietu. Wyglądało to podobnie jak jest przy ładowaniu lipoli. Co jest nie tak z moją ładowarką, że nie utrzymuje zadanego prądu ładowania? Czyżby to wina przetwornicy? Jak do przetwornicy podłączyłem żarówkę samochodową o poborze 3.5A to napięcie na przetwornicy spadło do ok. 18V. Zasilanie ładowarki mam z zasilacza od laptopa 12V / 12.5A. Jak sprawdziłem go przy obciążeniu tą żarówką z przetwornicą to napięcie jednak spadło do 11.7V. Przy obciążeniu zasilacza 6A ( ta sama żarówka tylko dwa żarniki na raz) spadek napięcia do 11.6V na zasilaczu, a na przetwornicy spadek napięcia do 10,5V Nie wiem jakim cudem zasilacz ma wytrzymać 12V przy 12.5A jak podają dane. Co do zasilacza to chyba w porządku, bo ładowarka nie krzyczała że ma mało. Deltę mam ustawioną na 4mV. Jeżeli chodzi o ładowanie lipoli to było raczej ok. chociaż ostatnio nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zabezpieczyć Charboxa przed napięciem z ładowanego akumulatora przy braku zasilania ładowarki. W ten sposób gdy brakło prądu a podłączony był akumulator do ładowania spaliłem dwa tranzystory. Teraz już tak nie zostawiam, ale zabezpieczenie przydałoby się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakim cudem spada ci prąd przy ładowaniu akumulatorów niklowych? algorytm jest taki że ładowarka daje stały prąd aż wykryje dV.

 

wydaje mi się że masz ją źle skalibrowaną. do akumów 1,2Ah wbijasz 4Ah i to prądem 3C. moje akumy zaczynają się mocno nagrzewać w okolicach wbicia swojej znamionowej pojemności i to przy prądach rzędu 0,5C.

przeprowadź kalibrację napięcia odniesienia i prądu ładowania/rozładowywania.

 

może masz źle odfiltrowane napięcie z przetwornicy , idzie sieczka i procek odczytuje nieprawidłowe napięcie lub prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas jestem w trakcie prób. Kalibrację miałem dokładnie zrobioną jak pisze twórca i niestety prąd przy ładowaniu NICD spada. Jak mam podłączony amperomierz, to przy takiej kalibracji nie zgadzają się prądy ładowania i rozładowania jakie są zadane przez ładowarkę. A jak lepiej odfiltrować to napięcie? Dać większe pojemności kondensatorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.