Skocz do zawartości

RWD 5


krzysiek.riese

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie od dawna interesuje mnie temat RWD 5. jako iż chyba z 5 lat temu zaczołem budowe makiety tegoż samolotu i do dzisiej nie skończona, zeby ktos nie myslał ze lezy zapomnianagdzieś wkącie bo co jakis czasjak mam chwilkę czasu to coś tam podłubie w niej...... i oto tak prosze o pomoc.:

czy posiada ktos jakąś dokładną monografię tzn zeby były podane prowile dokładnie i cieciwy zarówno skrzydła jak i stateczników..... bo coś tam znalazłem ze na skrzydle był Bartel 37 IIA ale w bocznego żutu wygląda ze na koncu jest inny profil niż u nasady i jezeli ktoś ma taki profil to czy mógł by mi podać albo TU albo na PW współżędne tego profilu do wpisania w profili2....

no i jezeli ktoś posiada jaką kolwiek dokumentację tego samolotu to prosze na PW alu email:)

pozdrawiam i dziekuje Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo rysunków, przekrojów i danych samego samolotu jest w pozycji "wielkie pionierskie przeloty lotnicze" W Schiera. Mam tę pozycję więc sprawdzę co i jak. To, że cięciwa końcówki skrzydła jest inna niż np centropłatu to normalna sprawa - dla poprawienia aerodynamiki. Jesli znajdę te różniące się cięciwy to podam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wie czy to w czymś pomoże(przypuszczam że już to wiesz;P) , ale ostatnio widziałem ze dwa razy książke (coś na wzór monografii) RWD-5 w wykonaniu Pana Schiera na allegro - może warto by znowu tego poszukać ? Książka wyglądała na nową, także w lepszych księgarniach moze bys ją dopadl :)

PS. Nie wiem czy przypadkiem z Fokkerem nie mówimy o tej samej książce, ale ja kojarze napis RWD-5 na okładce, chociaż coś z przelotami też w tytule może sie przewinęło :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak: podane są dwie pary profili: profil żebra poczatkowego - NACA 2409/18 (18%), końcowego - NACA 2409/10 (10%). Druga para: p. poczatkowy - CLARK Y - 14,5%, p.końcowy - CLARK Y - 8%. Być może ostatnia para dotyczy modelu, a pierwsza oryginału. Profil statecznika poziomego - NACA 0009.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to fakt że w. Schier podaje jako profil CLARK Y ale to ma być makieta......... a jak makieta to makieta......

dlatego opowiadał bym sie za oryginalnym profilem...... ale mam dobrą wiadomość w przyszłym tygodniu jade ko muzeum lotnictwa polskiego rozejżeć sie na ten temat w bibliotece...... może uda sie mi coś z oryginalnej dokumentacji zdobyć (oczywiście kopie). Niejaki Rafał Krok naswojestronie podaje jakoprofil Bartel 37 IIA ito już wcześniej kiedyś czytałem....... zobaczy sie jak z tym bedzie........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z profilem Bartel 37A masz racje...ale nie do końca. Profil ten zastosowano w nowym płacie do samolotu bombowego PZL-3. Konstrukcja skrzydła do RWD-5 - prototypu opierała sie własnie na tym skrzydla!!! Ale dotyczy to prototypu nie maszyn seryjnych. Tyle wyjasnia książka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.