Jump to content

Rozładowanie Li-Po


robloz

Recommended Posts

Jest okres zimowy i na razie z lotów nici. Moje pytanie:wiem,że przechowywać należy akum. Li-Po rozładowane do wartości ok. 3.7V/ogniwo. Ja mam naładowane na ful (myślałem, że sobie jeszcze polatam)Jak je teraz bezpiecznie dla ogniwa rozładować? Czy podłączając silnik czy jest jakiś inny sposób? Moja ładowarka nie ma funkcji rozładowania. :?:

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli masz pakiet do 3s to żarówka samochodowa + miernik (żeby nie przesadzić z rozładowaniem).

Powyżej 3s to albo dwie żarówki albo jedna 24V :)

 

Jak nie masz miernika to stoper i odrobina fizyki/matematyki - żarówka 22W na 12V wyciągnie ok. 2Ah z akumulatora przez godzinę świecenia. Nie jest to już tak oczywiste w przypadku napięcia pakietu odbiegającego od znamionowego napięcia żarówki - wtedy pozostaje miernik :)

Link to comment
Share on other sites

Też o tym myślałem i ja zamierzam zrobić prosty układ do rozładowywania przez połączenie kilkunastu prostowniczych diod krzemowych w szereg z opornikiem np 10om 10W. Przy połączeniu szeregowym 17 diod mamy spadek na wszystkich diodach 10,2V. Takie połączenie pozwala na spokojne rozładowanie małym prądem akumulatorów (3S) do określonego napięcia.

Można zrobić kilka odczepów miedzy diodami dla innych napięć lub zrobić rozładowywanie poprzez wtyczkę balansera.

Ja optuję za wykonaniem rozładowywania poprzez wtyczkę balansera. Wtedy to mamy na każde ogniwo 6 diod (3,6V) i oporniki np 2 Omy 2W

Przy rozładowaniu małym prądem np do 1A można zastosować zwykłe diody prostownicze np takie http://www.allegro.pl/item483887312_lispol_dioda_prostownicza_1n5408_3a_1000v_20szt.html

niecałe 3zł za 20szt

http://www.edw.com.pl/ea/diody.html

 

Można byłoby też zastosować zwykłe diody Zenera na określone napięcia, ale musiały by być o dużej mocy, a o takie może być problem.

Oczywiście układ można byłoby rozbudować (ale po co)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.