Skocz do zawartości

"Kopiowanie" planów na depron


a_skot

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Proste kształty przenoszę przy pomocy szpilek, naklejam wydrukowany obrys klejem biurowym na depron, miejsca "znaczące" przekłuwam szpilkami, zrywam papier i prowadzę od linijki obrys. W przypadku kształtów "skompliowanych i zaokrąglonych" np. obrys kadłuba wydruk naklejam na cienką sklejkę, wycinam ze sklejki "szablon" i od tego szablonu skalpelem wycinam kształt w depronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W przypadku kształtów "skompliowanych i zaokrąglonych" np. obrys kadłuba wydruk naklejam na cienką sklejkę, wycinam ze sklejki "szablon" i od tego szablonu skalpelem wycinam kształt w depronie.

 

Tę technikę stosuję obecnie z tym, że wykorzystuję twardą tekturę lub preszpan. Problemem są później walające się wszędzie szablony które może kiedyś wykorzystam lub nie i które mają niezwykłą zdolność do mieszania się z innymi. Zwykle, jak chcę je wykorzystać powtórnie to okazuje się, że akurat któryś się zawieruszył :wink: Chodzi mi tu o technikę "jednorazową". Może faktycznie denaturat? Sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź Jarku ten denaturat, sam jestem ciekaw czy coś z tego wyjdzię.

Jeśli chodzi o noże też stosuję wszelkiej maści Olfy. Dla zainteresowanych ( pozwolę sobie na reklamę ) pełna gama wszelkich noży OLFY jest na : www.padrebooks.pl

Stosuję też często zwykły lancet chirurgiczny od czasu do czasu go ostrząc papaierem o gradacji 800 i jak narazie ta metoda spisuje się najlepiej. Co do wycinania prostych pod odpowiednim katem wykonałem sobie odpowiednie do tego celu narzedzie. Dla zainteresowanych mogę przytoczyć fotki i sposób wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do cięcia używam głównie skalpeli. Przez lata pracy w uspołecznionych jednostkach służby zdrowia jakoś uzbierało się tego w różnych rozmiarach i kształtach :lol: Z usług lancetu też zdarza mi się korzystać - ma większą sztywność.

 

Ale, ale - odbiegliśmy nieco od tematu :wink: Denaturat sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Addriano

Jest jeszcze jedna ekstremalna metoda która nie pozostawia szablonów. Ploter termiczny CNC ;) Ostatnio testuje tę metode bardzo intensywnie.

I musze powiedzieć ze daje spore mozliwości i satysfakcje. Jak by ktos był zainteresowany moge pokazać swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć że mnie Panowie zaskoczyliście ja swój pierwszy model wycinałem w ten sposób że, przykładałem szablon, mocowałem go na igły a następnie obrysowywałem długopisem, następnie wycinałem tak aby "długopis" pozostawał po zewnętrznej stronie

 

Proszę o opisanie metody "na denaturat", uczę się więc nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety. Denaturat nie działa :cry: Do "przekalkowania" użyłem wydruku z drukarki laserowej. Niemal rozmoczyłem :wink: denaturatem papier a depron nadal był cczysty :( Inne propozycje?

 

Jest jeszcze jedna ekstremalna metoda która nie pozostawia szablonów. Ploter termiczny CNC ;)

 

I właśnie o taki sposób wycinania mi chodzi. Może nie dokładnie CNC ale termicznie. Tylko... jak przenieść plan na depron :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety. Denaturat nie działa Do "przekalkowania" użyłem wydruku z drukarki laserowej.

 

No i czemu nic nie mówił wcześniej o drukarce? Od razu powiedziałbym Ci, że nie zadziała. Dopiero co domywałem płytki elektroniczne i alkohole alifatyczne za diabła nie "brały" tonera.

 

Dobra, po cos tego chemika na forum macie, popatrzę przez weekend co się da zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Addriano

Obiecałem to pokazuje

Tak to wychodzi na Styro ploterze. Wcześniej tez miałem różne pomysły w temacie termicznego cięcia styro i depronu ale to porazka jedyne co wychodziłą tą metoda to rdzenie na szablonach. A teraz prosze biore plany przygotowuje kilka minut pod maszynke potem chwila czytania gazetki i juz po wycinaniu ;) Cięcie na fotkach odbywało sie odrazu w 2 egzemplazach (drugi dla kolegi oczywiście chodzi o model a nie imie mojej żony ;) )

wyc3sv2.jpg

wyc4ct8.jpg

 

To narazie na tyle pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Addriano
Możesz robić jakieś ciekawe tartaczki :D ja bym reflektował na coś kolo 900 mm ropzietości :P

Jeśli sie rozchodzi o depronowe tartaczki to i owszem w tygodniu zabieram sie jeszcze za przystawke frezującą wiec bedzie mozna zrobic wycinanke na gotowo razem z elementami balsy i sklejki ;)

Jak by co zapraszam na priv.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Po tej części przystąpiono do drugiej serii eksperymentów. Ustawiono żelazko na temperaturę taką jak przy prasowywaniu taśmy pakowej do styropianu (trochę wyżej niż dla Solarfilmu),

 

Mam takie pytanko:Sfaldowała mi sie właśnie folia pakowa na skrzydełku ,i mam pytanko.Jakiej temperatury użyć aby te fałdki naciągnąć?Prosze o zprecyzowanie temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Addriano

Cześć

W skali żelazkowej około 2 kropki zelazko najlepiej owinąć koszulka bawełnaną. Mowa oczywiście o zwyklym zelazku do prasowania ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.