Skocz do zawartości

Szybowiec zboczowy - od czego zaczac


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

Na na mini zawody starczy nam wiatr 5-6m/s, a górek sporo mamy ale bardziej na Pn od Bydgoszczy. Najlepsze górki mamy na PN-ZACH , zachód, WSCHÓD, POłUDNIE. Ja tam jestem za jakimś spotkaniem na zboczu i na pewno się z kumplem zjawie tylko po czekać aż do wiosny? :lol:

Mamy też na forum modelarzy z Chełmna , Grudziądza i Chyba Świecia ale ich coś na zboczach nie widać , mimo iż górki mają pod nosem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

dolna granica prędkości wiatru w normalnych zawodach f3f to 3m/s, więc jeśli non-stop wieje 5-6m/s jest naprawdę dobrze, mini f3f pewnie potrzebuje sporo mniej. W tym roku byłem na zawodach w Muszynie, nie były one zaliczane do żadnego pucharu, ani nic tego typu, i tam wiało w porywach 2m/s :shock: organizatorzy chcieli rozegrać te zawody więc lataliśmy trochę na siłe 6 baz po jakieś 70-80m, i wyglądało to tak, że od puszczenia do lądowania leciało się na klapach :roll: kto je miał, bo z naprawdę zboczowych F3F była tylko moja Trinity (niby F3B, ale radzi sobie :mrgreen: ) i Acacia II kolegi. Taka dygresja mała z tymi zawodami, a prawda jest taka, że mniejszymi modelami można się pościgać w znacznie słabszych warunkach niż 3m/s, ale wtedy ważne jest kto mocniej rzuci - kto wyżej zaczyna ten ma lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki jakie panują nad morzem, w głębi kraju (np. okolice Bydgoszczy) i na południu są od siebie wg.mnie różne.

Z tego co zaobserwowałem osobiście mogę wysnuć swoje wnioski:

 

- nad Morzem - Klif - wiatr bardzo stały ( czasami wieje od rana do wieczora i potrafi tak niemal przez tydzień - tego właśnie doświadczyłem w 2008 na urlopie :wink: ), wiatr o prędkości od 2m/s nosi już modele około 3m f3f full laminaty no i każde lżejsze .Czasem dzieje się tak, że wieje 3-4m/s , a modele nosi lepiej niż przy 7m/s - tutaj wpływ ma na pewno bryza i termika. Duszenia raczej nie występują. Jak latamy to godzinami , a model chodzi jak po sznurku. Każda reakcja modelu w tak laminarnym wietrze, jest prawidłowa i przewidywalna. Zdarzają się anomalia typu wieje 2-3 m/s, a wozimy się 200m nad zboczem , a jak wieje mocniej to latamy niżej .Tu powinni się też wypowiedzieć Koledzy z tamtych okolic.

Ogólnie uważam, że Klif to najlepsze miejsce na zawody f3f - bo jak wieje to bardzo stało i wszyscy mają równe szanse ( więcej liczą się umiejętności niż kto jaki trafi wiatr )...

 

- w centrum kraju - Bydgoszcz, Grudziądz, Świecie , CHełmno (np.na zboczu 60m w Starogrodzie - pradolina Wisły) - wiatr już tutaj potrafi być zmienny. Zdarza się, że szarpie zmieniając kierunek i naprawdę latanie zaczyna się od 4-5m/s bo reszta to walka o każdy centymetr choć i to czasem też jest fajne ( tu też sporo zależy od modelu im lżejszy tym lata lepiej przy mniejszym wietrze w sporym uproszczeniu ). Widać i czuć na modelu wyraźnie kiedy są duszenia i kominy nadchodzące na zboczu. Pomagają tutaj widoczne nadchodzące chmury i obserwacja drapieżnych ptaków, których przynajmniej u nas jeszcze nie brakuje 8). Zdarza się , że wieje i cały dzień elegancko, a i zdarza się, że wieje po pół godziny cichnie i znów ustaje. Jedno jest pewne jak wieje dobrze to na pewno da się rozegrać rasowe zawody f3f.

Ideale górki na zawody i do latania wg. mnie w tych okolicach to:

 

1. Zamczysko 30m [PD] - koło Bydgoszczy- wiatr - południowy jak wieje 8m/s poleci wszystko. Lądowanie łatwe na trawiastej górce.

 

2. Strzelce Dolne - 35m [PD, -WSCH] - 30km od Bydg. południowo - wschodni - zabawa zaczyna się ponad 6m/s , a latanie możliwe już od 3m/s.Miejsca do lądowania też jest sporo na górce i na dole.Często występuje silna termika na przedpolu mamy sporo pola i łąk, a przed nimi Wisła.

 

3. Topolno - 40km od Bydg. [WSCH]- wiatr wschodni zbocze ma 30m, na szczycie ławeczka i łączka 70mx70m na której trzeba wylądować bo dookoła krzaki. Miejsce bardzo ładne i warte zobaczenia. W Topolnie jest też wał na wiśle - 4m wysoki 400m długi na wiatr wschodni i zachodni :twisted: Przedpole j.w. :wink:

 

4. Świecie - 50km od Bydgoszczy [PD,PD-WSCH] , górka ma 65m - Tutaj loty możliwe na wietrze południowym z niewielką odchyłką na wschód. Nosi od 3m/s , a gdy wieje 6m/s można nieźle powymiatać. Do tego silna termika i widok na Wisłę. :mrgreen: Miejsca do lądowania sporo i miękkie.

 

5. Wiąg - 10 km Za Świeciem [PD,PD-ZACH] górka ma 65m - wiać musi z południa z małą odchyłką zachodnią. Reszta jak powyżej.

 

6. Unisław - 40km od Bydg. [PN-ZACH] górki są 3szt. :lol: 10m , 20m i 35m i każda długa na około 150m. Idealne miejsce treningowe i do nauki latania. Pełno miejsca do lądowania. Lata się już o 3m/s, a szaleje się od 6m/s. To chyba moja ulubiona górka.

 

...cdn...

 

- W Górach miałem latać okazji niewiele jak dotąd. Polatałem trochę w Bielawie. To co mi się nasuwa to silna termika i silne noszenia. Momentami iż wiało z 7m/s model mi wciskało w zbocze by po chwili wystrzelił w komin. Szczerzę mówiąc nie bardzo mi się to podobało gdy mimo wiatru warunki były tak zmienne. Latałem 1,2m 350g więc na pewno dlatego też tak to odczuwałem.

Wydaje mi się iż w górach lepiej latać czymś powyżej 2m co można jeszcze doważyć by poradziło sobie z duszeniami i silnym wiatrem.

 

Podsumowując powyższe im bliżej Morza tym latanie dla mnie lepsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Momentami iż wiało z 7m/s model mi wciskało w zbocze by po chwili wystrzelił w komin.

 

jeśli jest termiczna pogoda to ten mocniejszy, zimny wiatr i duszenie oznacza, że właśnie komin gdzieś sobie poszedł :P ale zgadzam się z przedmówcą, jeśli jest trochę termicznie to w górach warunki są bardzo zmienne, co widać często na zawodach - gość jedną kolejkę obleci w 50s a drugą w 90, a przecież w pół godziny nie zapomniał jak się lata :roll: właśnie dlatego ważne jest żeby dobrze polecieć jak nosi i umieć obronić się jak przestaje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Tu Kuba masz rację jak wieje slabo 3-5m/s i czasem cichnie to często w "ciszy" robi się 40s bo mamy noszenie (komin) a jak zacznie wiać to robi sie 80s bo komin jest juz za plecami ... Sprawiedliwie jest jak wieje 20m/s bo przy takich wiatrach jesli nawet jest termika to ekspresowa a lataja tacy ,którzy umieją latać bo reszta dziękuje i zwija modele ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.