Skocz do zawartości

wycinanie laserem w artexie modelu madness 2 (1,7m)


robraf

Rekomendowane odpowiedzi

Gość slawekmod

Przyjrzałem się tym planom i nie warto robić pod laser.Elementy można wyciąć samemu za dwa wieczory.Do tego dochodzi kwestia mocowania podwozia, zamocowania skrzydła itp.Zrobię ten model bo mi się podoba,myślałem nad zrobieniem pod laser ale mniej czasu zajmie mi wycięcie ręcznie niż zrobienie formatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się tym planom i nie warto robić pod laser.Elementy można wyciąć samemu za dwa wieczory.Do tego dochodzi kwestia mocowania podwozia, zamocowania skrzydła itp.Zrobię ten model bo mi się podoba,myślałem nad zrobieniem pod laser ale mniej czasu zajmie mi wycięcie ręcznie niż zrobienie formatek.

 

omg... Sławku - zalamales mnie... tymi "2-ma wieczorami"... no ale jak sie ma "czucie" w lapie to tak bywa... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Do wszystkich tych, którzy chcą wycinać laserem w firmie jak w temacie:

POLECAM, bo mam wycięty modelik mojego wzoru (cessna 177) i jak coś jest nie tak, to tylko i wyłącznie z MOJEJ winy (sam wektoryzowałem plany i okreslałem materiał)

Uwagi do samego etapu przygotowania planów:

1. Plany jako wektorowe! (żadne tam skany, zdjęcia itp.) Tylko pliki z Corela, CAD-a i innych , które produkują wektorówkę! Inaczej po prostu maszyna nie wytnie, bo to nie drukarka, a raczej (w uproszczeniu) ploter rysujący laserem!

2. Przy tworzeniu planów (połączeń) uwzględnić należy grubość "lasera" (0,1 mm), bo inaczej będą niedopasowania (w skrajnym wypadku jedno połączenie może mieć do 0,4 mm luzu.

3. Ponieważ dwa wcześniejsze punkty wymagaja "poważnej" pracy intelektualno-komputerowej, to koszty są znaczne.... chyba, że robimy to sami na sprzęcie służbowym, po godzinach.

Tak po prawdzie, to można ograniczyć się do projektowania i wykonania niektórych elementów modelu (np. skrzydła). Poza tym usługa w firmie kosztuje ok 40-50 PLN za godzinępracy plotera plus koszty materiału.

 

Na koniec-polecam skorzystanie z czegoś takiego jak cięcie laserem, ale tu nie ma miejsca na błąd! Co się "spartoli" na początku odbija sie na efekcie końcowym.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Tak po prawdzie, to można ograniczyć się do projektowania i wykonania niektórych elementów modelu (np. skrzydła). Poza tym usługa w firmie kosztuje ok 40-50 PLN za godzinępracy plotera plus koszty materiału.

 

Na koniec-polecam skorzystanie z czegoś takiego jak cięcie laserem, ale tu nie ma miejsca na błąd! Co się "spartoli" na początku odbija sie na efekcie końcowym.

Pozdrawiam

 

a ile taki ploter moze wycinac taki model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AFAIK wiele zależy od przygotowania pliku. Zdaje się, że w celu zoptymalizowania przebiegów lasera należy np. poszczególne elementy umieszczać na kolejnych warstwach, obok siebie itp. Sporo zależy od materiału, który jest cięty...

 

Dobry laser z małym obciążeniem potrafi ponad 2m wyciąć w ....sekundę.

Ale pewnie mało firm oferuje usługi na czymś tak szybkim.

Znalazłem takie zestawienie (grubość materiału/szybkość posuwu [mm/s])

 

1,5 2,289

2 1,271

3 0,726

4 0,488

5 0,359

6 0,279

8 0,188

10 0,138

15 0,079

 

Czyli dla balsy 1,5mm 82m/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile taki ploter moze wycinac taki model?

Prawda jest taka, że czas cięcia ploterem dwóch deseczek balsowych (100x1000x1 i 100x1000x1,5) oraz sklejki 0,4 o zbliżonych wymiarach do deseczki byl niższy niż koszt materiału firmowego.

Mój model Cessny 177 -rozp. 1300 mm (w sumie dwie sesje cięcia, różne materiały (balsa 1.5; 2;3; sklejka 1 i 2.6) kosztował z przesyłką (i materiałami) ok. 200 PLN.

Dużo to czy mało? Mam oryginalny model - myślę, że jedyny taki.....

Tylko go skleić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.