Jump to content

17 grudnia 1903


Callab

Recommended Posts

Dzisiaj mija 105 rocznica pierwszego, silnikowego lotu statku cięższego od powietrza. Wykonał go Orville Wright, na zbudowanym razem z bratem Wilburem samolocie "The Flyer".

 

2A11.jpg

(zdjęcie ze strony http://www.wright-house.com/)

 

Dzięki sprytnym braciom możemy dziś cieszyć się chwilami spędzonymi z modelami, które, pomimo że cięższe od powietrza, unoszą się nad ziemią :-)

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A Pietia Goras był matematykiem rosyjskim... :wink:

 

Darek

 

PS - A podobno nie mogli polecieć dalej bo im się zawory rozgrzewały do czerwoności. Gdyby mieli jakiś silniczek modelarski powiedzmy 50ccm benzyna to by chyba lepiej im to wyszło...

Link to comment
Share on other sites

Wszystko przez to że ludzie lubią chyba daty :)

 

17 grudnia 1903 jest bardziej datą symboliczną niż faktyczną. Tych dat jest więcej w zależności od co chce się nazwać lotem.

 

Flyer I nie był wstanie samodzielnie wystartować ani w normalnych warunkach utrzymać się w powietrzu. Gdyby nie dalsza historia braci Wright i ten fakt nigdy nie zostałby uznany nawet w sposób symboliczny jako pierwszy lot człowieka aparatem cięższym od powietrza. Do Flyer`a I i wydarzeń z Kity Hawk wrócono później dopiero po sukcesie Flyer`a III a więc jeszcze dobre 2 lata musiały minąć :)

 

Wcześniej i dalej podobno latał Gustave Whitehead na swojej konstrukcji pod nazwą "Number 21". Wiadomo na pewno że Number 21 nie posiadał klasycznych powierzchni sterowych a sterować miało się nim balansując ciałem co też z jakiś bliżej nieokreślonych przyczyn miało na starcie dyskwalifikować tą konstrukcję jako aparat latający cięższy od powietrza.

 

P.S. Flyer I pierwszy swój lot (skok) odbył 14 grudnia :)

 

Jednego jednak Braciom odebrać nie można.

 

Jako pierwsi mieli "zdrowe" podejście do problematyki lotu gdy reszta "dziwaczyła".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.