Skocz do zawartości

Junior Telemaster


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

RELACJA Z BUDOWY JEST KONTYNUOWANA W DZIALE KONKURS 2020/2021

 

Witajcie,

 

naszło mnie aby zbudować coś samemu. Padło na prosty model, którym jest stara sprawdzona konstrukcja Junior Telemaster.

Wicherka budowałem bardzo dawno temu, więc dla odmiany coś troszkę innego, choć bardzo podobnego.

Zobaczymy jak to wyjdzie, może pozmieniam coś w konstrukcji. Nie mam ambicji aby go szybko skończyć.

Napędem będzie silnik PowerHD 2826 1380KV, chyba że w trakcie budowy uda się zdobyć jakiś mały spalinowy.

 

Na początek muszę sprawdzić, czy plany załączone na stronie https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=9390

są w skali 1:1 a potem je jakoś wydrukować.

 

 

Junior Telemaster (oz9390) by J Martin from Hobby Lobby 1978 - plan thumbnail

 

 

 

[edit 16:13] Po otworzeniu pliku w Acrobat Reader przy drukowaniu jest opcja wydruku jako postera. Niestety nie da się przesunąć wydruku, aby zaoszczędzić kartek. Tak, czy inaczej wydrukowane i trzeba posklejać, pomierzyć i zastanowić się co dalej.

 

 

 

 

obraz.png.72ede6605ac567bbfe1dacd75fda9930.png

 

 

 

[edit 19:20]

Wydrukowane kartki rozłożyłem na stole. Do sklejania ich razem będę używał taśmy klejącej.

 

 

 

IMG_0348.thumb.JPG.5843d5140ede6c78ba9c099817b83601.JPG

 

 

 

 

Przed ich sklejeniem trzeba poodcinać marginesy z prawej strony każdej kartki i w środkowym rzędzie kartek margines górny i dolny. Pozostałe marginesy zostawiamy, co umożliwi klejenie na zakładkę i łatwiejsze przesuwanie kartek względem siebie przy dopasowywaniu planów.

 

 

IMG_0351.thumb.JPG.96708a8c62ca82ccf825398b24c4a655.JPG

 

 

 

 

 

Szybko się okazało, że albo skan planów do pliku PDF nie jest super dokładny albo moja drukarka krzywo pobierała papier albo obie rzeczy naraz, więc musiałem użyć długiej linijki do pasowania kartek przykładając ją do krawędzi skrzydła  a potem linii biegnącej przez kadłub aby sklejanie szło w miarę równo.

 

 

 

IMG_0356.thumb.JPG.e9c18afda1f3cf764da14f17ac5f7f13.JPG

 

 

 

 

 

Model jest zaprojektowany pod spalinę, co widać po konstrukcji i zaprojektowany w USA, co z kolei widać po elementach konstrukcyjnych z balsy

poza mocowaniami silnika i wzmocnieniami jego komory.

 

Będę rozmyślał, czy zrobić jak w oryginale, czy też wprowadzić zmiany; chociażby zamieniając potężne balsowe dźwigary na sosnowe z wypełnieniem balsą pomiędzy nimi.

 

 

 

 

IMG_0359.thumb.JPG.686e0d61f67c88a39306b147e72a566c.JPG

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balsa już wczoraj zamówiona we wspomnianym sklepie, dzisiaj wysłana. Temat pakowania przesyłek pewnie pojawi się niezależnie w opiniach o sklepach...

Jak dobrze pójdzie to dojedziee na wtorek, czyli robota poczeka do następnego weekendu. Chyba, że uda się urwać trochę czasu gdzieś pomiędzy.

 

 

 

 

RELACJA Z BUDOWY JEST KONTYNUOWANA W DZIALE KONKURS 2020/2021

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.