Skocz do zawartości

Budowa Dlg 1m


Kubad

Rekomendowane odpowiedzi

Przez ostatni rok powstało kilka dlg mojej produkcji :mrgreen: ale wszystkie 1.5m. Taki model nie zawsze jest poręczny szczególnie jak do samochodu pakuje się cała rodzina więc podjąłem decyzje o zrobieniu dlg 1m. Doszedłem do wniosku że jak budowę opisze na forum to będę miał mobilizacje i szybciej pójdzie.

 

Zacząłem od budowy skrzydeł. Oczywiście jak zawsze konstrukcja styrodur + szkło w worku.

380cc1924a2f33d4med.jpg

Żywica (niestety e53 + z1) rozprowadzana małym wałeczkiem malarskim. Tkanina 33g/m2 jedna warstwa + dźwigar z węgla jednokierunkowego.

aa30c81e01b3a42fmed.jpg

Niestety skrzydła wyszły dosyć ciężkie jak na 1m bo aż 100g, ale tragedii jeszcze nie ma 8)

Zawias z tkaniny jest wklejony ale pierwsza wersja modelu będzie bez lotek.

b137364d4f193952med.jpg

Krawędź natarcie przed obróbką

fd8093351254dfe6med.jpg

i po wstępnej obróbce

7f5dd8351905a2d9med.jpg

To na razie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydła zostały w międzyczasie sklejone za pomocą łącznika z balsy :roll: Oto on:

1d004b9fedbeecd2med.jpg

 

Sam łącznik ma za zadanie ustalenie wzniosu i podparcie węglowego dźwigara w krytycznym miejscu jakim jest łączenie połówek. Słoje pionowo. Podczas późniejszych prac z łącznikiem a szczególnie podczas dopasowywania trzeba uważać bo jest bardzo kruchy. Najlepiej jest go oblaminować jednokierunkowym węglem wzdłuż. Tego etapu nie uwieczniłem bo walczyłem z żywicą i przyczepiającymi się do wszystkiego włóknami węgla. Łącznik wklejam na żywice (nie 5 minutową bo musi być solidnie).

 

Co do kadłuba to jeszcze się nie zdecydowałem. Będzie albo węglowy albo szklany. Ten drugi dopiero powstaje :rotfl:

7d4630121aae4d95med.jpg

 

Kopyto do formy podczas prac:

4f194a327564f06dmed.jpg

 

I po wstępnym szlifowaniu:

30ed57c676bea1b2med.jpg

 

cfa9bdf5da14ec4amed.jpg

Pewnie się zastanawiacie co to jest.... tulejki które będą wklejone w płat. W kadłubie nakrętki, plastikowa śruba m5 będzie przechodzić przez tulejki. Waga ok. 0.25 grama obie :devil:

 

c595cd59eee24b09med.jpg

 

Tutaj pojawia się problem jak to skleić żeby było mocno i prosto?

dfaa6ac1b4fe2c5fmed.jpg

 

Do połączenia posłuży mi to:

be94b9d7e224405dmed.jpg

Stożkowy łącznik - rurka

 

Waga - 2g

8bf1efb96cbc4f7bmed.jpg

 

2162d59cbdd5c7e9med.jpg

Teraz wystarczy zalaminować tkaniną szklaną na zakładkę.

 

Na dzisiaj wystarczy, jakby coś było zrobione nie tak to mówcie, jeszcze można zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka ma średnicę taką samą jak końcówka kadłuba więc żeby ją wpuścić musiałbym uciąć od góry kilka cm. Też nie jestem pewien takiego rozwiązania z tulejką ale rurka ma wtedy dużą powierzchnie styku klejenia i jeszcze tkanina na to pójdzie, no nie wiem co z tym robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czego ta tulejka? Bo na zdjęciu widać ze drewniana. Może lepiej było by zrobić węglowa? A całość owinąć nicią kevlarową. Bo rurka i kadłub zrobione są z tkaniny jednokierunkowej więc mogą by się rozszczepiać.

 

 

Ps: skrzydła ciężkie bo żywicy dużo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.