Skocz do zawartości

Carrot RC glider


filek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Po wielu wielu latach zaczynam myśleć o ulotnieniu swojego hangaru (kilka różnych latadeł leży i się kurzy, w różnym stopniu ukończenia). Zacząłbym od tytułowego szybowca do którego chciałbym wrzucić jakiś napęd żeby się usamodzielnić przy startach w polu. Model ma conajmniej 15 lat, kadłub laminatowy, skrzydła konstrukcyjne pokryte folią, statecznik typu T. Trochę danych technicznych podanych przez producenta (TELTECH, z Czeskiej Ostravy):

rozpiętość 2660 mm

długość 1120 mm

masa startowa 1500-1900g

Producent przewidział dwie powierzchnie sterowe: kierunek i wysokość. Lotki nie są wycięte (i na razie niech tak pozostanie), klap także nie ma.

Mam problem z doborem napędu, który ma służyć tylko do wyciągnięcia do góry i tyle. Jak dobrać napęd? czy wartość 200W na kg płatowca w przypadku szybowca to dobra wartość?

chciałbym zasilać silnik pakietami 3S. Znalazłem w nastiku silnik EMAX GT2820/04 który przy zasileniu 3S i śmigle 10x5 (APC)  powinien dać 1900g ciągu (pobierając 48A). Ewentualnie EMAX GT 2820/07 ze śmigłem 12x6 powinien dać 1650g ciągu (prąd 26A). Czy to byłby dobry wybór? w instrukcji nie ma słowa o napędzie elektrycznym. Zresztą, wszystko po czesku więc średnio rozumiem co oni tam piszą - na szczęście są obrazki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, filek napisał:

Jak dobrać napęd? czy wartość 200W na kg płatowca w przypadku szybowca to dobra wartość?

 

Kiedyś w początkach napędów elektrycznych spotkałem się z zasadą, że w zasadzie takie minimum w przypadku szybowca to 100W/1kg masy. Sam mam teraz jeden model który przy masie 2400g ma moc około 300-350W (w zależności od stopnie naładowania akumulatora) i daję radę. Tak więc 200W/1kg moim zdaniem będzie wystarczające do spokojnego latania.

 

Osobiście polecałbym jednak zrobić lotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dariuszj napisał:

 

Kiedyś w początkach napędów elektrycznych spotkałem się z zasadą, że w zasadzie takie minimum w przypadku szybowca to 100W/1kg masy. Sam mam teraz jeden model który przy masie 2400g ma moc około 300-350W (w zależności od stopnie naładowania akumulatora) i daję radę. Tak więc 200W/1kg moim zdaniem będzie wystarczające do spokojnego latania.

 

Osobiście polecałbym jednak zrobić lotki.

 

Chciałbym ten szybowiec ulotnić tak jak go producent przewidział. Wiem że zwrotność będzie mocno ograniczona, latałem piankolotem z lotkami i kierunku praktycznie nie używałem. Kolejny będzie już "normalny"  - mam kupiony zestaw Proximy autorstwa SławkaADW, leży, czeka, "sezonuje się" - może przez zimę skończę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.