Skocz do zawartości

Telemetria z Hott na Dashware


mozzo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od pewnego czasu walczę z wgraniem danych telemetrycznych z GPS-u Graupnera do programu Dashware.

Po wczytaniu do Data Explorer robię export:

obraz.thumb.png.3c25a0d500b9ebe343ef37e872dc966d.png

 

Ale w Dashware pojawia się problem bo w trakcie wskazywania pliku z danymi nie występuje profil, który wskazuje na dane pochodzące z Hott Graupnera.

Wybierając po kolei inne profile dostaję poniższe komunikaty:

albo taki:

obraz.thumb.png.979fc91855274d01817d14aba753b50b.png

 

albo taki:

obraz.thumb.png.b7ae884f62c2f35526eaa4a3fdac762a.png

 

Słaby jestem z angielskiego, ale z tego co rozszyfrowałem z komunikatów to wynika, że problem jest m.in. w układzie kolumn lub rodzaju separatorów.

Czy ktoś już to przerabiał? Może ma jakąś przykładową tabelę z danymi, do której mógłbym wstawiać swoje dane z telememetrii? Program ten ma chyba możliwość stworzenia własnego profilu danych telemetrycznych ale nie jestem w stanie go stworzyć, bo cały czas te komunikaty wyskakują.  A może wina leży po stronie Data Explorera bo źle eksportuje dane (niby jest opcja eksportu do Dashware)?

Może są jakieś inne (nie koniecznie darmowe) programy, które by sobie z tym poradziły?

 

Pozdrawiam

Marcin Kozioł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, najprawdopodobniej nie masz profilu do parsowania danych z tego .csv i program nie może znaleźć wymaganego pola z czasem.
Spróbuję pomóc :). Otwórz sobie edycję profili:
image.png.828bacf462b5afe99406c2d8dada9935.png

 

Potem otwórz ten wygenerowany plik z telemetrii, tylko zrób sobie nowy profil tym plusem pod Data Profiles i go wybierz, bo ja sobie właśnie nadpisałem profil ze zrzutu :D.
image.png.8176147ab29e3ebd418fce59ffec084d.png

Seperatory powinny być okej, podobnie z sepratorami części dziesiętnej. 

 

Ja dla przykładu odpalę plik z Taranisa ale będzie raczej podobnie :).

To pewnie zrobi się automatycznie ale jeśli nie to zaznacz pierwszą linię z opisami jako Header, a pierwszą z danymi jako Data Start:image.png.7f7df58309249e9d70964e3f8df7ef7e.png
 

image.png.a5ae871b75de4b5706777d842697f101.png

 

Potem zmapuj co trzeba tutaj:

image.png.6805738d7bbb0680f84b31524073d1b8.png

 

Wymagane jest pole z datą więc w Input wybierz to co opisuje u Ciebie w tabeli czas (być może mógłby być jakiś timer, ale u mnie mam tak), a w Mapping jak na screenie:
image.png.7f2a92a44c8127073bd4a15792867258.png

 

Reszta pól już według preferencji, prędkość itp - poradzisz sobie, a jeśli nie to pytaj :). Jeśli chcesz to w polu Calculator możesz na przykład przeliczyć z m/s na km/h i tak dalej.

 

Jak użyjesz kalkulatora to potem trzeba go dodać tak jak time wyżej:
image.png.861613da8cb2956172d044e6b966c8dd.png

image.png.2c0d3c5e03748a1635db05bf874db0f6.png

 

Po tym wstępnie powinieneś móc już wczytać te dane, teraz pomęczyć się z synchronizacją :D. Jak coś nie jasne, czy nie działa, albo nowe problemy to pytaj może coś się uda zaradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za naprowadzenie. Po stworzeniu profilu dla Hott'a już mi błędu nie zgłasza. Teraz jestem na etapie tworzenia graficznego interfejsu. Udało mi się ruszyć wysokościomierz ale pokazuje jakiś głupoty. Muszę chyba jeszcze raz zmapować dane. U mnie w wygenerowanej z Data Explorera tabeli nagłówki są wieloczłonowe np. "Altitude (relativ) [m]" więc nie wiem czy tu nie jest problem. Przy okazji zapytam czy masz analogowy wariometr w m/s?

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nazwy nie powinny być problemem jeśli nie masz zaznaczonej spacji w separatorach. Trudno mi, nie widząc danych itp. pomóc co może być nie tak z tą wysokością, wyświetla co innego niż na wykresie z pierwszego Twojego screena? Totalne głupoty czyli na minusie albo kosmiczne wartości czy może coś jeszcze? :). U mnie było spore opóźnienie względem filmu - bo GPS odświeżał dość wolno i przesyłał dane do aparatury z kolejnym opóźnieniem, więc rzeczy z logów włączonych równo z kamerą były o kilka sekund później, ale tylko te z GPS, dane z drążków były równo i musiałem renderować na dwa razy :). Aha nie wiem też jak z pociętym filmem, bo niestety w tym programie to byłby problem z synchronizacją dlatego ja robiłem to tak, że najpierw kadrowałem film, poprawiałem kolory itp. w zewnętrznym programie,  potem dopiero w tym, znowu render już z zegarami i potem można było ciąć znowu w innym :), ale to tak na zaś.
Odnośnie wariometru, do tej pory korzystałem z modułu GPS w nim mam tylko prędkość lotu jak na screenach i wysokość oraz mogę dodać (w ustawieniach modelu w radiu, aby zapisywały się w logu) współrzędne geograficzne, wysokość i obliczoną odległość od startu. 
Mam od niedawna odbiornik z wariometrem G-RX8 i on podaje prędkość pionową w m/s, oraz wysokość względem startu (być może przy dłuższym locie się to rozjedzie, ale nie testowałem, bo jeszcze nie mam w czym). A czemu pytasz, może coś jeszcze będę mógł pomóc :)?

 

PS: Może dla testów wrzuć sobie taki wykres będzie wiadomo czy coś z synchronizacją czy może złymi danymi:
image.thumb.png.c322c43ce8790068b14795a83ca37ab8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informuję, że właśnie udało mi się uruchomić zegary :). Nie wiem, czy to konieczne, ale w pliku wygenerowanym z Data Explorera pozmieniałem nazwy kolumn żeby nie miały spacji i innego niepotrzebnego tekstu, okroiłem go też tylko do potrzebnych mi informacji. Być może to było zbędne ale w końcu ruszyło. Co do rozjeżdżania się danych to mój pierwszy film jest krótki ok. 1 min i nie zauważyłem narazie żeby coś nie grało. Pytałem o to wario bo w gotowych zegarach oferowanych przez Dashware są fajne analogowe ale wariometr jest tylko w stopach/min. Czarobest jeszcze raz dzięki za pomoc! Kluczową sprawą było stworzenie profilu dla Hott'a i wczytanie tych danych. Z pozostałymi sprawami powinienem sobie poradzić.

 

Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super :). Tak jak sam napisałeś, poradzisz sobie na spokojnie. Jeśli chodzi o te zegary, możesz je edytować pod siebie, zresztą jednostka to tylko opis, bo jeśli podepniesz pod nie zmapowaną wysokość to wyświetli ją tak jak jest zapisana czyli po prostu odpowiednią wartość liczbową.
Dzięki temu można nawet pod prędkościomierz wstawić sobie wskaźnik napięcia wyskalowany jak chcesz i tak dalej choć trzeba się pobawić, dla przykładu wziąłem taki miernik prędkości pionowej, podpinasz pod niego prędkość pionową z logów w m/s i trzeba sobie tylko zmienić opis np. tak (można też dwuklikiem na zegar):
image.thumb.png.9778c9cb4e1aa995c3c88f94ddc3da7d.png

 

Szukasz odpowiedniego elementu w tabelce po prawej (można też kliknąć na obrazku, ale czasem nachodzą na siebie i jest trudno):
image.thumb.png.e7b55b3f6550ca44dcbd75d04b84cab9.png

 

I edytujesz go:
image.thumb.png.db4d0617fabe50b332abdc932d0d582c.png

 

I przykładowo masz:

image.thumb.png.57cbd54984b35695bce4538351486c34.png

 

Wyskaluje się już samo do danych które podepniesz lub jak chcesz albo jest taka potrzeba, w oknie edycji bawiąc się różnymi elementami (to już metodą prób i błędów co wybrać) można samemu na stałe ustalić skok, wartości i wszystkie kolorki, kształty czy opisy.

Powodzenia i również udanego nowego roku :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, szczególnie że to może oznaczać dużo :D. Z tym że u mnie na komputerze mam/miałem zainstalowane sporo programów w tym też do obróbki video i wszelkie dodatkowe kodeki czy biblioteki mogłem już mieć. 
Spróbuj może zainstalować Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2015 jeśli nie masz: https://www.microsoft.com/pl-PL/download/details.aspx?id=48145

PS: Widzę, że malutki modelik tam chowasz :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.