Jump to content

czarobest

Modelarz
 • Content Count

  731
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

czarobest last won the day on May 5

czarobest had the most liked content!

Community Reputation

135 Excellent

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Łódź
 • Zainteresowania
  Informatyka, astronomia, motoryzacja, elektronika.
 • Imię
  Czarek

Recent Profile Visitors

5,063 profile views
 1. Bałbym się o kicie. Znalazłem na dysku fotki rosiczki łyżeczkowatej kiedy kwitła, to "rodzic" tych o których pisałem wyżej (te co są na zdjęciu z trzema doniczkami w prawym dolnym rogu) na fotkach miały one dość mało kropelek, normalnie jest więcej, być może przez to że kwitły i "energia" poszła na wypuszczanie kwiatów lub działa to jako zabezpieczenie przed łapaniem owadów które mogłyby zapylać kwiat (choć sam nie widziałem żeby coś latało i zapylało a kwiaty były otwarte tylko kilka godzin, sam nic nie zapylałem, a wydało mnóstwo nasion z których rosły normalnie nowe rosiczki które zresztą są na tym poprzednim zdjęciu). Mam też trochę materiału do kolejnego filmiku (tym razem lepszego), ale chcę jeszcze trochę pozbierać żeby było nieco więcej . A za tydzień po egzaminach mam nadzieję już wrócę też bardziej do modelarstwa (czyszczę "OS'e", latam i buduje ) , bo teraz miałem małą przerwę.
 2. Ale odkopię swój temacik , a to dlatego że w końcu wykiełkowała mi muchołówka. Podchodziłem do nich już 2 razy i nie kiełkowały tym razem 3 tygodnie i pierwsze nasionko wykiełkowało . Także trochę fotek i mam nadzieję wkrótce fotki z pierwszą pułapką. Zasadziłem też rosiczkę dwudzielną (Drosera binata) w tym samym czasie co muchołówkę, wykiełkowała (a nawet wykiełkowały bo pokazało się mnóstwo) po 2 tygodniach i tak wyglądała pierwszego dnia: To całkiem fajnie pokazuje wielkość Minął tydzień i w jednej najszybszej pokazał się już owadożerny liść, reszta też urosła jednak dalej są bardzo małe: No i muchołówka, na razie jest jej tylko tyle : Tutaj zapałka jest trochę za więc perspektywa trochę oszukuje (ciężko robić zdjęcia jak zakres ostrości ma kilka milimetrów ), ale nasiona muchołówki są większe niż rosiczek jednak dalej bardzo małe: A tutaj jeszcze reszta moich roślinek, te w prawym dolnym rogu to rosiczki łyżeczkowate (Drosera spatulata) są to już wnuki tych wyżej (z poprzednich postów)(tamte dały nasiona, wyrosły z nich kolejne a te są z nasion tych kolejnych, niestety te z których są nasiona nagle zaczęły marnieć i obumarły). A po lewo i na górze rosiczki przylądkowe (Drosera capensis) (też z podobnych nasionek co te pokazane wyżej) one ostatnio połapały bardzo dużo muszek więc widać sporo ich pozostałości na już otwartych liściach.
 3. czarobest

  ENYA fanclub

  Oczywiście żart, fajnie wyszło i jak Jarek napisał ja też liczę na film, no i zazdroszczę tego open rockera .
 4. Dzięki Jarku, ale ja tu jestem chyba najmniej kompetentny z "silnikowców" do takich porad . A czeterosuwowego OS'a mam niestety tylko jednego , dwie prawie takie same Yamady i to tyle z 4T. Mimo wszystko skoro już, to jak widzę wał silnika ma być ustawiony tak aby czop był na górze (górne martwe położenie tłoka), a znacznik na kole zębatym od napędu rozrządu był na dole . A najlepiej zobacz tu: I tu - https://www.saito-mfg.com/english/Instructionmanual/English/4st-Engines/FA-125a.pdf
 5. Ja się cieszyłem, że mam już sporo silniczków, a tutaj za jednym zamachem prawie tyle co mam łącznie . Też miałem pytać o ten tłumik, bo już kiedyś się zastanawiałem o co chodzi, dzięki za nakierowanie .
 6. czarobest

  Saito FA-62b

  Wiem, wiem, oczywiście tylko się śmieję . A motorkowi na pewno nic nie będzie, powodzenia .
 7. czarobest

  Saito FA-62b

  No metanol niespecjalnie szkodzi i faktycznie lepiej silnik chodzi jak jest go nawet 80% . Nie neguję paliwka bez rycyny i być może wkrótce wypróbuję propozycję tutaj pokazane, ale tak jak napisałeś o zapachu, tak mi już ten Model Technics zaczął pachnieć i ciężko tak bez rycyny , a te 4% przynajmniej u mnie nie generuje syfu, zresztą przy Duraglo z 6% oleju rycynowego też było czysto, ale ja zawsze wszystko wycieram po używaniu dość dokładnie .
 8. No nie udało się znowu zmierzyć prędkości . Tym razem do przyklejenia tylko statecznik pionowy i kołki w skrzydle (te do mocowania w kadłubie), silnik na ziemi kręcił się do 17 000 RPM, ale wygląda jak by brakło mu trochę mocy. Być może gdyby nie to że puściłem go nad pole to by się udało, bo przy zwolnieniu widać, że zahaczył, a może gdyby nie to nabrałby już odpowiedniej prędkości. Ale nie ma co gdybać, naprawiam i będę próbował dalej . Swoją drogą muszę chyba zacząć zbierać te filmiki i kiedyś zrobić kompilację z kraks . A i w ciągu tego "lotu" GPS odnotował prędkość maks około 36 km/h jak widać to jeszcze "troszkę" za mało . Tak to wyglądało : GX010845_1.mp4
 9. To tak ku przestrodze (i może pewnie ku małej uciesze przeciwników FrSky ) wrzucę to co dzisiaj zobaczyłem w moim X9D+, a to że zajrzałem do niego również jest pewną usterką. Ale dobra, rozłożyłem, bo lewe pokrętło S1 zaczęło mi coś nierówno pracować i nie chciało za każdym razem łapać centrum, oraz podczas poruszania lewym drążkiem czasem zmieniało się położenie S1. Stwierdziłem, że zobaczę, poruszam kabelkami i ewentualnie popsikam czymś potencjometr. Niestety albo stety jest on zamknięty, ale popsikałem poruszałem, odpiąłem i przeczyściłem styki na płytce no i ten temat na razie naprawiony, bo już ładnie centruje i wszystko działa. Ale pierwsze co zobaczyłem po otwarciu to taka kuleczka . Już chyba kiedyś ktoś wrzucał tutaj podobne zdjęcie także chyba warto otwierać przy zakupie i sprawdzać, jak długo to tam było nie wiem, pewnie od nowości (tj. od września), chyba nic nie zepsuło, ale mimo wszystko słabo.
 10. czarobest

  Saito FA-62b

  F/I -> Formula Irvine jak sądzę , na co wskazuje też nazwa Contest która jest właśnie jedną z wersji tego paliwa zawierającą 10% Nitro, ja mam wersje Champion mającą 20% Nitro (i tym samym mniej metanolu). Nie chcę się oczywiście sprzeczać, ale wydaję mi się, że tym razem się nie mylę i to paliwo zawiera te niecałe 4% oleju rycynowego w związku z tym że ma 18% Klotz Super Techniplate.
 11. czarobest

  Saito FA-62b

  Żeby być dokładnym to to paliwo (bo jak sądzę po składzie będzie to Model Technics Formula Irvine) ma w składzie 18% oleju Klotz Super TechniPlate który zawiera w sobie syntetyk oraz 20% oleju rycynowego . Ale mimo wszystko, choć nie jestem żadnym znawcą ani nie mam wielkiego resursu w moich silnikach (tzn. u mnie, bo nie wiem jak wcześniej , a i nie mam jeszcze żadnego Saito - chyba będzie trzeba to zmienić ) mogę polecić to paliwko (bo sam używam, tyle że 20% Nitro) i sądząc po spalinach, pracy silnika jak i osiągów oraz temperatur jest bardzo fajne . A te kilka procent oleju rycynowego moim zdaniem może czasami pomóc, bo z tego co wiem w pewnych skrajnych sytuacjach to ten olej ma przewagę nad syntetykiem i razem się dopełniają .
 12. Dzięki, ale teraz uważam, że dużo rzeczy mogłem zrobić sporo lepiej , na wytłumaczenie jednak to był mój pierwszy drewniak i spalinka w jednym . A i to do silnika od niego zrobiłem ręcznie korbowód . Więc ten model ma duży wkład do mojej przygody i pokochania silników . ja jestem w wielu względach leniwy, ale ręcznie cięcie lubię, nie za bardzo przepadam za to za szlifowaniem . Miałem kiedyś zainwestować w stołową piłkę włosową (znaczy wyrzynarkę), ale hałas i przede wszystkim brak miejsca na cokolwiek (te moje modele w większości leżą na moim łóżku w dzień ) nieco to uniemożliwiają. Ja na sklejkę albo naklejam wycięte szablony z kartki, albo jeśli plany są z drukarni przenoszę acetonem bezpośrednio na drewno.
 13. W Toto dużo cięcia drewna nie było , to był mój totalny początek i używałem tego co miałem także była to mniej więcej taka piłka : Po niej oczywiście trochę szlifowania. Ale to nie jest najlepsza możliwość , przy kupnie materiałów do Wicherka kupiłem też już taką (LINK) i nią wyciąłem całego Wicherka (łącznie z ażurowaniem żeberek) jak i całe następne drewniane modele. Używam do tego cienkich brzeszczotów wydaję mi się że mniej więcej takich (dokładnie już nie wiem który rozmiar szczerze mówiąc, a już mi się kończą i będę musiał niedługo kupić) - NIQUA SPEED, fajnie się takimi pracuje, można zakręcać i równiutko idzie . Najczęściej jednak i tak tnę z minimalnym zapasem do szlifowania. W ToTo chyba trzeba wyciąć kilka elementów z grubszej (koło 3mm) sklejki to tam można wziąć grubsze brzeszczoty, wyciąć z lekkim naddatkiem i wyszlifować. Balsę można albo nożykiem jak cienka, albo jak grubsza to też jadę cienkim brzeszczotem (szczególnie jak w poprzek). Tarcze do Dremela używam dość rzadko jeśli chodzi o drewno, a frezów w sumie do tej pory w ogóle (teraz mam statyw, to z odpowiednim frezem mogę fajnie obrabiać drewno, ale to tyczy się raczej litego drewna, a nie sklejki), bo w metalu jest super, ale jak już to raczej do równych linii gdzieś gdzie jest dobry dostęp lub do jakichś nacięć. Ale za to odkąd spróbowałem tego: jestem zakochany , trzeba uważać żeby nie przesadzić ale szlifowanie z tym to bajka , z większą gradacją można nawet praktycznie na gotowo, choć na łuki i tak preferuję później nieco ręcznie . Zalecam jednak maskę i okulary bo pyli strasznie (a szczególnie przy balsie).
 14. Dziwne, ale wygląda na to, że w zestawie nie ma nic do ładowania XT60. Np. w Imaxie B6 Mini miałem w zestawie T-Dean->XT60. Ale będziesz musiał chyba sobie coś załatwić, albo kupić coś w stylu T-Dean->XT60, albo od razu Goldy(banany)->XT60, mógłbyś też przerobić to co masz (bo w zestawie dostajesz komplet XT60 i Dean z tego co widzę) i odlutować Deana a przylutować XT60 tylko wtedy tracisz jakby resztę przejściówek, jeszcze inna opcja to wziąć żeńskiego T-Deana i na krótko przylutować go do męskiego XT60 wtedy masz przejściówkę do ładowania baterii. Możliwości sporo . Myślę, że jednak najwygodniej zrobić/kupić sobie Goldy->XT60 bo domyślam się że z tego najczęściej będziesz korzystał. A i akumulatorek Redoxa może Cię niestety trochę zawieść, bo z mojego doświadczenia są one słabe. Jeden szybko spuchł drugi stracił wydajność (oba używane ze sporo mniejszym prądem niż teoretyczna wydajność, ładowane jakieś 0.5C i przechowywane na około 3.8V), to było w czasie moich początków (może teraz są lepsze) i wtedy wolałem taniej, jednak teraz już mogę stwierdzić że nie warto iść w tanie aku, np. droższy Gens Ace mimo lat nie okazuje oznak zużycia i silnik nie słabnie zaraz po starcie (no i nie puchnie w ogóle, ale one chyba mają jakieś blaszki dodatkowo ). Ale w sumie do pierwszego modelu (bo tak chyba jest?) pewnie się nada i ewentualnie nie będzie tak szkoda jak trochę się poobija .
 15. czarobest

  Os max 40 SF

  Pojemność najpewniej 0.40 cala sześciennego jak wynika z nazwy , także na nasze jest to około 6.5cm³ pojemności. Tutaj też krótka instrukcja z paroma danymi technicznymi, zalecanymi śmigłami itp., może się przyda - http://www.dieselrc.com/download/os_40sf.pdf
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.