Skocz do zawartości

PZL 130 Orlik (EPP) - napolskimniebie prototyp


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Jerzy Markiton napisał:

Ta mina chyba wystarczy za cały komentarz ?

Dziękuję Aleksowi za pomoc w wyrzucie modelu a wnukom Tobiaszowi i Wiktorowi za szczere chęci uwiecznienia tego momentu na naszych komórkach....

Ale najgorętsze podziękowania należą się Markowi !!!  Podziwiam go za kreatywność, za chęć spełniania naszych marzeń,  za wkład serca w konstrukcje !

Model lata kapitalnie. Ma duży potencjał. Trzeba do doregulować. Ew. chce bardziej tylnego Ś.C. ale nie przewidziałem takiej dużej zmiany i skończył mi się rzep do mocowania akumulatora chociaż miejsca do tyłu jeszcze jest sporo. Po 3-krotnym przesunięciu akumulatora w tył model jeszcze wymagał zaciągniętego stery wysokości. W tym kontekście dalsze trymowanie nie miało sensu.

Silnik ma trochę mało obrotów. Bierze to to raptem 7A statycznie ze śmigłem 9x5 na 3s 1400mAh i jest to mój "najostrzejszy" pakiet do ESY. Albo zmiana silnika, albo 4s ?

Tyle na gorąco... Pozdrawiam - Jurek20210711_185636.jpg

 

 

Gratulacje, ladnie lata.

 

A teraz Jurek przyznaj sie, te Twoje szorty; chciales nam nogi pokazac czy jeszcze z harcerstwa zostaly ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz całkowitą rację Mirku.  Silnik kupiłem bez dostępu do jego danych. Zasugerowałem się, że skoro jest na wyposażeniu piankowego kitu Spitfire,a o rozpiętości 1,1m, o masie pow. 1 kg z zalecanym accu 3s 2200 mAh to mojego Orlika rozszarpie a przynajmniej wyrwie wręgę !  Jak już go kupiłem to zauważyłem, że informacje na stronie Hobby King zostały zmienione. Ale kv silnika - nadal w tajemnicy. Trzeba to było zużyć więc wylądował w Orliku. Jak wrócę z urlopu to spróbuję go wymienić na coś o 1400 kv ? Druga opcja to 4 LiJon-y 3000 mAh, które ważą 200g i te 80g różnicy Orlikowi nie sprawią a jeżeli już,  to chyba tylko na korzyść ? Teraz model lata fajnie, bardzo realistycznie i bez tendencji do przepadania. Jest tam taki moment, gdzie po wyjściu z zakrętu przyglebiłem do trawy ale to wynikło z powodu pękniętego O-ringu i straty śmigła właśnie na wyjściu z zakrętu. Gumki tego dnia pękły 2 razy.... i raz odmaszerował cały prop=saver ! Niestety: prop-saver wraz z pękatą osłoną silnika zupełnie się nie  sprawdza. Może i oszczędza śmigło ale za każdym razem podpisuje się na osłonie silnika. Wypróbuję jeszcze sztywne mocowanie i 3-łopatowe śmigło. Muszę tylko znaleźć kołpak  głęboki pod śmigłem , żeby wchodził chociaż ze 2mm pod maskę. Ale oprócz urealnionego latania czasami chciałoby się trochę poszaleć ? I wtedy, zwłaszcza w pionie to widać, ewidentnie go brakuje. Marek obawiał się, że będzie to przecinak. Większy, tak 1,4m, żeby połknął chowane podwozie - byłby bajką !

Andrzeju - jestem zszokowany Jak poznałeś, że te spodenki są starsze ode mnie ? Faktycznie, stare, harcerskie, wypłowiałe i jeszcze z metalowymi guzikami z lilijką andegaweńską ! Jako 10-latek dostałem używany (już wtedy mocno sprany i wypłowiały) mundur harcerski. I są to moje ulubione. Nie wiem jakie są Twoje preferencje ale model wydaje mi się zdecydowanie bardziej podniecający ?

12 letni wnuk obiecał powycinać i zmontować jakiś filmik. Ale, jak to z młodymi: obiecać - nie grzech ? Już to chciałem wkleić surowe ale jak się przysłuchałem o czym rozmawiają podczas kręcenia to postanowiłem się wstrzymać... Niech to sobie powycina.

Pozdrawiam - Jurek

Aaa  - do akumulatora weszło 1100 mAh po prawie 10 min.lotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jerzy Markiton napisał:

..

Andrzeju - jestem zszokowany Jak poznałeś, że te spodenki są starsze ode mnie ? Faktycznie, stare, harcerskie, wypłowiałe i jeszcze z metalowymi guzikami z lilijką andegaweńską ! Jako 10-latek dostałem używany (już wtedy mocno sprany i wypłowiały) mundur harcerski. I są to moje ulubione. Nie wiem jakie są Twoje preferencje ale model wydaje mi się zdecydowanie bardziej podniecający ?

...

 

 

Jurku,

Podniecil mnie tylko model Polskiego samolotu (ale tylko troche, stary juz jestem), natomiast szorty mnie zaszokowaly.  Biorac pod uwage wartosc bezwzgledna tych dwoch uczuc to jednak szok byl wiekszy ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Andrzeju ! Nie przyszło mi do głowy, że mogę być przyczyną szoku. Już usunąłem, żeby innych nie narażać na podobne przeżycia.....

Dziś Orlik dostał 3-łopatowe śmigło 10x7" i stałe mocowanie. Będzie to wymagało delikatnego lądowania. Zobaczymy ! Statycznie - poprawa jest znaczna. Model w pionie - wyrywa z ręki. Prąd statycznie na tym samym pakiecie - 12,7 A. Spodziewałem się znaczniejszego przyrostu. Po 30 sek. pełnego gazu - silnik letni.... Jak te burze się przewalą to jutro próba w powietrzu.

Pozdrawiam - Jurek

Orlik z nowym śmigłem wykonał 1 lot. Dynamika lotu znacznie się poprawiła. Dla mnie jest O.K. Nie jest to dynamika jaką się obserwuje na filmikach  z lotów ESA czy EPA lub drukowanek do airkombatu. Żeby otrzymać coś równorzędnego należałoby zmienić silnik. Nie wykluczam, że to zrobię. Póki co - jest O.K. Ciągu statycznego starcza na zawis z nadmiarem, ale z moim Ś.C. jest to dość trudne do wykonania.  Może jutro uda się jeszcze polatać z bardziej tylnym Ś.C.  Muszę jeszcze pokombinować jak w moim JR 9303 zrobić snap-flap,a. No i dopieścić resztę ustawień. 

Pozdrawiam - Jurek

Edytowane przez Jerzy Markiton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Andrzeju - już mam ubaw po pachy, a Ty mówisz - więcej ? Kurcze - spróbuję !

Przejrzałem materiał nakręcony i przygotowany przez Tobiasza, ale nie ma sensu tego tutaj wklejać.  Może kiedyś uda się zrobić coś lepszego ?

I jeszcze rodzinne zdjęcie.... 

Tymczasem pozdrawiam - Jurek

20210726_133620.jpg

20210726_133433.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.