Skocz do zawartości

Własna aparatura!!!


Diakon

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem , może przesadziłem... No ale już tłumacze: czemu by nie zrobić własnej aparatury? Jeśli ktoś ma jakieś schematy , ideowe oraz te , gdzie się rozmieszcza elementy na płytce... Proszę , niech da linka...

Oczywiście zbudowanie własnej aparatury to nie byle sztuka , to już wyczyn. Ale co tu zrobić jeśli się jej nie ma? I pieniędzy?

Może piszę głupoty , ale "coś" tu trzeba zrobić...

 

 

Aha - jeszcze bym prosił o schematy prostych do zrobienia ładowarek; takich żeby móc je podłączyć do gniazdka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Zrobienie zparatury składa się z 2 rzczey :) Zrobić odpowiedni modulator sygnału " koder" i układ W.CZ, Ponadto jeżeli zrobisz układ W.CZ na niestandardową częstotliwość to musisz jeszce odbiornik doprodukować.

 

O ile zrobienie kodera to stosunkowo prosta sprawa, to wykonanie stabilnego i wąskiego w pasmie modułu W.CZ jest sprawą dość trudną. Jako moduł W.CZ możesz użyć taki mikronadajnik do podsłuchu i podłączyć koder do niego i będzie działało, ale ja bym nie ryzykował latania tym. Chyba że chcesz do samochodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ogolnie to robienie elementow elektronicznych i nie testowanie ich moze zaprowadzic nas do problemow. Wszystko jest dobrze w miare jesli serwa czasami drgna czy cos takiego, nie zwracamy takiej uwagi na to ale czasami to doprowadzic moze do duzego problemu - wypadku. Niepolecam eksperymentow bez porzadnej wiedzy w tym temacie. Juz wiele opowiesci slyszalem jak przez zaniedbanie paru spraw doszlo do roznych przykrych zajsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich .

Znalazłem się na tym forum na zaproszenie Kuby .

Temat zrobić samemu nadajnik już dawno mnie nurtował i postanowiłem się tym podzielić.

Swego czasu napaliłem się na taką budowę i analizowałem co mogę a co nie i okazało się że jeżeli elektronikę z pomocą fachmana dam radę zrobić to polegnę na mechanice .

Samodzielne zrobienie prawidłowo działających mechanizmów było dla mnie wtedy za trudne Teraz może i nie ale koszty wykonania mechaniki i elektroniki okazują się za duże .

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

aparature mozna ..... zrobic mechanicznie z 2 joystickow do PC a reszte dorobic koder ze scalaka nadajnik nalepiej fabryczny chodzi o prawidlowe zestrojenie i czystosc sygnalu ....... ale to moim zdniem bez sensu poniewaz kupic jaks prosta aparature i reszte rozbudowac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

To się najzwyczajniej w świecie nie opłaca.

Zrobić można koder nadajnika i na tym zasadniczo kończy się to, co można. Do reszty trzeba mieć mnóstwo czasu, furę części i stos przyrządów pomiarowych.

A rachunek ekonomiczny jest nieubłagany. Poniżej przykładowe wyliczenie.

 

FUTABA 4EXA 4/4/3 FM 4-kanały PPM 35MHz SlowFly - Cena zestawu: ok. 500,00zł

w tym (tu ceny detaliczne tego, co trzeba by kupić):

- 8 akumulatorków NiMh 2100mAh Europower - ok. 40 zł

- Komplet kwarców Tx i Rx FM Futaba - ok. 30 zł

- Odbiornik Futaba R114F FM 4 kanały 35MHz 9.5g - 130 zł

- Trzy mikro serwomechanizmy S3110 7.7g - razem 200 zł.

 

Mamy już - niespodzianka - 400 zł, z czego wniosek, że nadajnik w tym zestawie - czterokanałowy, komputerowy - kosztuje 100 zł.

Moduł w.cz. Hiteca kupiony luzem kosztuje 130 zł.

 

Q.E.D. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe :D

 

Cała kalkulacja wzięta z cennika PHU SKORPION http://rcskorpion.pl/

 

Sam się zastanawiam, czy nie kupić tej Futaby "na części" bo chwilowo mój JR jest martwy (ale OMIG obiecał że wytnie mi kwarc :) ) a i tak czekają mnie zakupy osprzętu.

 

niecałe 200zl

 

No właśnie nie w tym rzecz - to kupienie całego zestawu powoduje, że nadajnik kosztuje w nim tylko 100 :)

http://rcskorpion.pl/product_info.php?cPath=162_187&products_id=1486

 

A jak powszechnie wiadomo, z samym nadajnikiem polatać się nie da...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem wątpić, żeby Futaba miała własną fabrykę kwarców. Dla nich też ktoś musi je wyprodukować.

A tak przy okazji - pojedyńczy kwarc zrobiony na zamówienie kosztuje około 30 zł. U nas, w Polsce.

Gdyby wziąć ten "oryginalny kwarc firmy Futaba" i zrobić według niego kopie, to i tak byłoby sporo taniej od tych "oryginalnych", za które zdzierają w sklepach modelarskich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak widać, są jeszcze tańsze niż u Skorpiona :D

Ale zauważyłem jedną rzecz - na tę samą częstotliwość można kupić 2 różne zestawy kwarców. Jeden jest opisany jako negative shift czyli że impulsy kanałowe idą z niższą częstotliwością niż nośna.

Ktoś wie, jaki "shift" ma Futaba sprzedawana w Europie ? Stawiam na "positive" bo ponoć działa z wszelkimi innymi "europejskimi" odbiornikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.