Skocz do zawartości

Własna aparatura!!!


Diakon

Rekomendowane odpowiedzi

I jak widać, są jeszcze tańsze niż u Skorpiona :D

Ale zauważyłem jedną rzecz - na tę samą częstotliwość można kupić 2 różne zestawy kwarców. Jeden jest opisany jako negative shift czyli że impulsy kanałowe idą z niższą częstotliwością niż nośna.

Ktoś wie, jaki "shift" ma Futaba sprzedawana w Europie ? Stawiam na "positive" bo ponoć działa z wszelkimi innymi "europejskimi" odbiornikami.

 

 

możesz to rozszerzyć ?? bo jakoś nie moge zrozumieć ?? nośna to nośna a impulsy to modulacja nakładana na nośną, więc nie bardzo rozumie tego negativ shift :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Otóż to, Hubert, otóż to - właśnie o to chodziło co przedstawia rysunek.

Carier to oczywiście nośna, a impuls kanałowy może zwiększać lub zmniejszać jej częstotliwość - mówimy tu o modulacji FM. Zresztą w AM może być dokładnie to samo - impuls kanałowy może zarówno oznaczać pełną amplitudę nośnej, jak też na odwrót - jej wygaszenie.

To samo jest z samym sygnałem PPM, który jest przesyłany złączem trenera do drugiej aparatury czy do PC - jego polaryzacja też może być różna.

 

Za oceanem podobno Futaba i Hitec mają "negative shift", a Sanwa, JR i MPX "positive", stąd podobno nadajniki Futaby nie działają z odbiornikami Sanwy i temu podobne.

 

U nas, w Europie, podobno (właśnie nie mam całkowitej pewności co do tego) wszystkie firmy mają "positive FM shift" i każdy nadajnik zadziała z każdym odbiornikiem, byle na tym samym kanale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma co ameryki odkrywac ;-)

[...]

Polecam tez TEN watek - praktycznie wystarczy dodac modul W.CZ. i dragi :-)

Jasne. Wystarczy dodać w.cz., które samo w sobie jest droższe od gotowego nadajnika Futaby z zestawu, drągi niewiadomoskąd i wpakować to w przecudnej urody prostokątne plastikowe pudło.

Gdzie sens w tym działaniu, nie mówiąc już o jakichkolwiek oszczędnościach ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ponownie przypominam, że z samym nadajnikiem polatać się nie da :D

A temat budowy aparatury zwykle podnoszą ci, co jeszcze żadnej nie mają.

Sugerował bym wtedy kupić np. wspomnianą Futabę (cały zestaw) i polatać przy jej pomocy. Sam nadajnik jest tam jeszcze tańszy niż wspomniane przez Tomka 150 zł (wyliczenie już było), a zapewne i do niego można wpakować nowy koder.

Ta sama reguła sprawdzi się zapewne w przypadku i innych zestawów - proszę sobie policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NI eto żebym się wymądrzał ale chyba wiecie zę gdzieś dzwoni tylko nie wiadomo gdzie :)

 

po pierwsze nasza aparatura skada siew uproszczeniu z 2 bloków, modułu W.CZ i modulatora. moduł w.cz jest odpowiedzialny za częstotliwość nadawania i w nim jest kwarc. on stawia fale nośną w eterze do której dołączana jest wstega modulacyjna. Pisze to tak na 95% dokłądnie, bo szkołe skończyęłm jakeiś 5lat temu .

 

Modulator ma za zadanie właśnei modulować sygnał na wstędze.

Jak pisałem hubertowi na m@ila kiedyś, Graupner ma dwie podobne modulacje PPM18 i PPM24. pierwsza to modulacja 9 kanałowa druga 12.

 

wszystkie popularne odbiorniki są 9 kanałowe ( taki mają dekoder) a tylko nie są wyprowadzone wyjścia sygnałowe z niego. Sygnał wysyłąne z modulatora wygląda tak że następuje 9 impulsów kanałowych i ponich jest impuls synchronizujący. przy PPM24 jest 12 impulsów kanałowych i synchronizujący. Dlatego popularne odbiorniki nie pracuja z modulacją PPM24 bo 10 impuls kanałowy jest dla nich synchronizującym i odbiornik nie otrzymuje poprawnego i zaczyna mieszać kanały.

 

Te pwyższe rysunki są obrazem wyjścia modulatora i to nie ma nic związanego z kwarcami. rysunek przedstawia 9 impulsów kanałowych i Carrier to impuls synchronizujący :)To czy modulacja jest negativ czy positiv nie żadnego związku z KWARCAMI

 

 

Jewśli się gdziekolwiek myle poprawcie mnei przedstawiając na to dowód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż masz tylko częściowo rację, bo "carrier" to jest po polsku nośna - a na rysunku to jest częstotliwość nośnej. A rysunki to wyjście modułu w.cz. bo z kodera wychodzi zależność napięcia od czasu, a nie częstotliwości od czasu. I są mocno poglądowe.

 

po pierwsze nasza aparatura skada siew uproszczeniu z 2 bloków, modułu W.CZ i modulatora [...]

Modulator ma za zadanie właśnei modulować sygnał na wstędze

Otóż nie bardzo - składa się z modułu w.cz z wbudowanym modulatorem AM lub FM oraz modułu kodera, który na podstawie drążków, przełączników i mikserów produkuje sygnał PPM (lub PCM, ale idea jest ta sama). Ten sygnał PPM wprowadzony na wejście modulatora powoduje powstanie "nośnej ze wstęgami", bo bez modulacji nie byłoby wstęg, tylko sama nośna :)

Kwarc stabilizuje częstotliwość nośną - ale jest odstrajany w górę (positive shift) lub w dół (negative shift) przez napięcie modulujące (z kodera) - ale wcale nie jest powiedziane, że kwarc musi mieć dokładnie częstotliwość nośnej - może mieć np. 5kHz mniej (pomijam fakt, że w nadajnikach FM zwykle jest podwajanie częstotliwości). A potem jest odstrajany o 10 kHz w górę - i stąd kwestia stosowania kwarców "zalecanych przez producenta".

 

Załączam wycinek strony radiobastler.de - niestety strona mi się obecnie nie otwiera.

 

Pico%20Tx.png

 

Widać tu "positive frequency shift" sygnału w.cz na kanale 35.040MHz - której to częstotliwości nadajnik praktycznie nie emituje - jest albo mniej, albo więcej - ale średnio wychodzi koło tego. I tak też zapewne wygląda sygnał PPM w koderze i w dekoderze. W niektórych systemach RC ten sygnał jest zanegowany, jak już wspominałem.

 

Zależność napięcie modulujące (wyjście kodera) - częstotliwość zależy od konstrukcji modułu w.cz. Jeżeli Futaba ma osobne kwarce do negative i positive, to może to być związane z konstrukcją modułów Futaby.

 

popularne odbiorniki nie pracuja z modulacją PPM24 bo 10 impuls kanałowy jest dla nich synchronizującym i odbiornik nie otrzymuje poprawnego i zaczyna mieszać kanały.

To nie do końca tak. Sygnał synchronizujący jest dłuższy, "zeruje" dekoder i potem rozpoczyna się liczenie kanałów. I większość dekoderów na rejestrze przesuwnym po prostu przesuwa jedynkę w cykl impulsów z nadajnika aż im się nóżki skończą albo kolejny impuls synchronizacyjny nie wyzeruje rejestru. I to nie jest tak, że wszystkie są 9 kanałowe - bo byś z każdego mógł kabelkami wyciągnąć dodatkowe kanały - a tak nie jest. Z niektórych Hiteców można wyciągnąć dodatkowy 6 czy 7 kanał i to wszystko - gdy mają np. 8-bitowy rejestr przesuwny.

Jeśli któryś odbiornik interpretuje kanał 10 jako synchro z tych czy innych powodów, to on jest IMHO źle zaprojektowany.

To jest dekoder 8 kanałowy - dowolny impuls powyżej ósmego po prostu zatrzymuje dekoder aż do resetu przez impuls synchronizujący.

d8.gif

 

 

Motyl, ja naprawdę wiem gdzie dzwoni - skończyłem telekomunikację na PolŚl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiQ nie mówie że nie wiesz :P

 

Ale i tak mi nie pasują te kwarce positiv i negativ bo to nie powinno mieć nic wstólnego chyba że naprawde futaa pokusiła się o zrobienie jakiegoś dziwacznego W.Cz :)

 

Co do odbiorników to nie spotkałem takiego poniżej z którego nie dało by się 9ch wująć :P nawet z rexa 5 wyjołem 9kaałow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że zrobili ten numer z częstotliwością kwarcu "nośna minus 5 kHz" / "nośna plus 5 kHz" i już nie podejdzie żaden nieFutabowy kwarc nadawczy. A zdaje się, do niedawna nie było alternatyw.

A pieniążki lecą, po 50 peelenów od sztuki :)

 

Co do odbiorników to nie spotkałem takiego poniżej z którego nie dało by się 9ch wująć

Z Rexa 5 MPD zapewne byś nie wyjął :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 5 da sie wyjac na pewno 6 kanal (chyba tez 7 )

Z Rexa 5 Plus tak, ale z 5 MPD raczej już nie :)

Rexy MPD mają mikroprocesor na wyjściu, który dekoduje kanały i steruje serwami. Zdziwił bym się, gdyby taki sam mikroprocesor i identyczny program był w 4, 5 i 7 MPD. Co nie znaczy oczywiście, że to niemożliwe :)

Ogólna idea klasycznych odbiorników/dekoderów jest taka - z rejestru przesuwnego 4015 (or compatible) da się wydusić 7-8 kanałów, z licznika dziesiętnego 4017 do 9 kanałów. Z innych kostek - zależy od kostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto link do strony larsa

http://www.flyrc.up.pl/

 

Jak zajzycie do warsztatu to okaze sie ze i 8 kanalow z REX 5plus da sie wyciagnac . :D

Rex5plus, Rex7mini, GraupnerC17, DS19, R700 mają układ dekodera 4017

FutabaR118F, WebraNanoS6 układ 4015

Ale większość odbiorników na tej stronie: http://webx.dk/rc/RX-measurements/komplet-listen.htm , łacznie z Rex7MPD ma już mikroprocesory np Atmela.

 

Co do odbiorników to nie spotkałem takiego poniżej z którego nie dało by się 9ch wująć nawet z rexa 5 wyjołem 9kaałow

To lepiej niż LarsD, który twierdzi że tylko 8 (MiQ27 pisze ostrożnie 7-8 kanałów).

 

Na tej stronie, każdy odbiornik ma podaną budowę.

Mi to nic nie mówi, ale może fachowiec skorzysta, będzie wiedział z których da się coś jeszcze wycisnąć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lepiej niż LarsD, który twierdzi że tylko 8 (MiQ27 pisze ostrożnie 7-8 kanałów).

 

 

No Hubert musze przyznać że zmusiłeś mnie do wgłębienia się dalej i fakt że miałeś racje, podobnie jam MiQ. z 4017 można max 8 kanałow wyciągnąć :) a skąd mi się ubzdyrało 9 nie wiem :) chyba ten jeden bit było moim mażeniem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się Motyl nie wyspałeś chyba :)

8 kanałów to jest maks dla 4015 - bo to jest rejest przesuwny 2x4 bity :)

Z 4017 powinno się dać wyjąć 9 kanałów, bo to jest licznik dziesiętny. Po wyzerowaniu ma jedynkę na wyjściu Q0 (niewykorzystane) a kolejne impulsy przesuwają tę jedynkę na wyjścia Q1-Q9 - dekoder bardzo podobny do tego z mojego obrazka, tylko bez połączenia Q9-CLK

Ale prawdopodobnie on właśnie może mieć problem z tym, że 10 impuls wejdzie mu znów na wyjście Q0, a 11 na wyjście Q1 - czyli na serwo 1 kanału. Musiałbym przestudiować datasheet, a mi się nie chce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diakon,

skoro nie mogą się dogadać zorientowani w temacie, to ciekawe co teraz myślisz o budowie swojej aparatury?

 

PS

Te tanie zestawy Futaby są też w Wimarexie.

Nadajnik 4EXA, odbiornik R136, 3 serwa 3003, kwarce i kabelek.

Nie wiem co z akumulatorami - całość za 485zł :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.