Jump to content

Wycinarka do styro?


modelarzkobi

Recommended Posts

Guest slawekmod

Ja zrobiłem tak: autoransformator zasilał transformator bezpieczństwa 24v/400W. Regulując napięcie wyjśćiowe autotransformatora zmieniałem napięcie na pierwotnym uzwojeniu trafa bezp. co dawało mi płynną regulację temperatury.Żeby było śmiesznie wyciąłem parę rdzeni styro ( na próbę ).I na tym się skończyła moja przygoda ze styro wycinarką.

Link to comment
Share on other sites

Prąd to nie wszystko...

Cóż z tego że 5V można obciążcyć nawet 20 albo 30A skoro takie prądy popłyną przy apstrakcyjnie (dla drutu oporowego) wręcz małej rezystancji. Z wlasnych obserwacji wnioskuje że tnąc na nasilaczu od PC maks. dł. drutu to ok. 50 - 60cm (tak było u mnie) Prad wynosił około 2.3A przy ok 12V napięcia "na drucie". a to jak łatwo obliczyć daje niecałe 30W. Jeśli rezyst. drutu oporowego była by mniejsza to i moc z pewnością by wzrosła, można by też wydłużyć obszar roboczy wycinarki (drut). Najprościej chyba będzie zmierzyć rezyst. posiadanego drutu po czym dobrać odpowiednią jego długość i źródło zasilania.

 

Przy większych prądach należy się zaopatrzyć w przewody miedziane około 1,5mm^2 bo inaczej grzejemy także przewody.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem ze to rezystancja odcinka o długości jednego metra tego drutu, tak?

Skoro, drut ma 6Ω to prąd przy zasilaniu z 12V wyniesie 2A, moc zaś wyniesie 2*12 = 24W

To chyba za mało na metrowy drut. Ale skracając go do około 70cm to odcinek takiego drutu będzie miał R=4.2Ω, prąd wyniesie (przy 12V) około 2.9A co oznacza ze moc jest równa około 35W. Jak widać może to wystarczyć do cięcia, ale nie koniecznie, zależy to pewnie od średnicy drutu a także od tego jak zmienia się rezystancja drutu wraz ze wzrostem temperatury (rośnie). To wszystko trzeba dobrać doświadczalnie, z pewnością po dołączeniu zbyt dużej rezystancji (długiego drutu) moc będzie zbyt mała, dlatego też zasilacz 12 z PC nie jest idealnym rozwiązaniem, chociaż zapewnia dostateczną obciążalność prądową. Praktycznie każdy zasilacz AT lub ATX spełni te założenia, a jeśli kupować trafo to ja bym proponował 24V i około 100W, takie trafko zapewni komfort wycinania nawet dłuższy drutem aniżeli 1 metr.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.