Skocz do zawartości

Plany do ,,Orlątka" i ,,9KB"


Krecik09
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Plan 9KB jest w książce Elszteina "Modelarstwo lotnicze w Polsce". Mały ale dość szczegółowy. Podana jest średnica śmigła więc można przeskalować. Książka krąży po sieci, jak nie masz lub nie znajdziesz to wygrzebię swoją z czeluści strychu. Plan ten pochodzi zresztą z jakiejś wcześniejszej książki.

Orlątko o ile dobrze pamiętam było w innej książce Elszteina "Szkoła małego lotnictwa" razem z opisem budowy. Niestety mój egzemplarz przepadł a nigdzie teraz nie mogę znaleźć tej książki.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Udało mi się ustalić wymiary modelu I-9 K.B., w związku z czym zamieszczam jego plan.

Gumówkę tę można wykonać z łupanego bambusu, lub z petyku, czyli tzw. rattanu(nie licząc śmigła, ,,koziołka", belki kadłubowej o przekroju 6x6 oraz suwaka o tych samych rozmiarach). Petyk ma tą zaletę, że jest dostępny w gotowych prętach, więc odpada łupanie i szlifowanie, a poza tym łatwiej od bambusu się wygina, lecz jest mniej sztywny. Łuki bambusowe wygina się w rękach nad płomieniem palnika gazowego lub lampki spirytusowej, przy czym najlepiej jest wygiąć od razu grubszą listewkę, po czym przełupać ją na dwie takie same połówki. Łuki z rattanu lepiej giąć nad parą, ale tu trzeba je wyginać pojedynczo. Usztywnianie płata przy pomocy nitek rozpiętych za pomocą koziołka jest konieczne tylko przy skrzydłach zbudowanych z petyku.

9-KB.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.