Skocz do zawartości

Platformy TT_PIT


TT_PIT

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszedł czas żebym i ja przedstawił swoją platformę.

Ale zanim przejdę do ES'a przedstawię samolot model który posłużył jako eksperymentalnik.

Sticky został zakupiony jakiś czas temu dla mojej córki. Ale w związku z tym że córka miała wtedy dwa lata, zainteresowanie nim było praktycznie żadne. I tak wyposażony w fabryczny silnik szczotkowy z przekładnią, regler jeti, odbiornik jakiś micro jeti i równie mikro pakiet wykonał kilaka lotów. Właściwie to przeleciałem się nim tylko dla świętego spokoju i czystego sumienia :roll: Przewisiał pod sufitem na modelarni dość długo, aż do momentu kiedy nie zakupiłem zupełnym przypadkiem zestawu FPV produkcji Pelikan (wtedy jeszcze nie miałem pojęcia o tym forum. To była zupełna pionierka). W zasadzie to produkt firmy InteligentFlight, a Pelikan tylko prowadzi dystrybucję.

Zainstalowałem i na lotnisko.

Efekt i wrażenia lotu w googlach omal nie rzuciły mnie na kolana. Poczułem że to jest dokładnie to o co mi chodziło. I mimo że obraz z kamery jest raczej marnej jakości w połączeniu z raczej marnym obrazem zestawowych googli i nadajnikiem o mocy 10mW, wracaliśmy ze stickim ogólnie z siebie zadowoleni.

Oecnie Sticki ma założoną bezszczotkę i odbiornik MPX. Służyć ma do lotów miejskich :wink:

 

a wygląda to tak:

obraz004hk7.jpg

Shot with NIKON D3 at 2009-02-01

 

Nie śmiejcie się z łoża pod brushless'a bo powstało ekspresem na potrzebę chwili :oops:

 

Na kolejnym zdjęciu bebechy:

obraz007vx6.jpg

Shot with NIKON D3 at 2009-02-01

 

Tak tak, wciągnłem się. Po kilku lotach Stickim okazało się że miejscem dla park flyerów jest park, a nie czasem wietrzne lotnisko. I przyjechał ES

 

Kolejny transportowiec to Easy Star:

 

obraz008ww3.jpg

Shot with NIKON D3 at 2009-02-01

 

Tym razem nie było oszczędności.

Na pokładzie znalazł się:

- silnik bezszczotkowy typu inrunner idealnie pasujący w miejsce orginalnej 400setki;

- regulator JETI SPIN 33

- Odbiornik MPX 7SYNTH DS IPD, ale po przeprowadzonych testach naziemnych został wymieniony na HITEC HFD 08 RO. To z kolei testy kolegi wyłoniły z pośród odbiorników m.in. Graupnera i MPX właśnie tego Hiteca.

- Popełniłem również małe fo pa z LNA35 :oops: .

- kamera SN555

- nadajnik rangevideo 500mW

- RVOSD + GPS + Amp meter

- Dwa pakiety - 2100 jako napęd i 1000 do awioniki.

 

I kilka fotek:

obraz009en0.jpg

Shot with NIKON D3 at 2009-02-01

 

obraz010so3.jpg

Shot with NIKON D3 at 2009-02-01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES z tym napędem startuje praktycznie pionowo. Czyli na brak mocy nie narzekam, a w zasadzie to latam na pół, a nawet na 1/3 gwizdka.

Pierwsze loty odbyły się jeszcze bez OSD i SN555 (to jest stosunkowo nowy upgrade). Od razu wyczułem różnice w stosunku do Stickiego. Model lata bardziej dynamicznie i toleruje nawet znaczny wiatr.

 

Zasięg.

 

Testy naziemne video skończyły się na 800 metrach. Model trzymał kolega na wysokości ok 150cm, ja natomiast odjechałem samochodem z odbiornikiem na dachu i googlach na oczach 8). Na odbiorniku YellowJacket wyposażonym w dwie anteny 3dBi obraz zaśnieżył się po ok 700m. po przejechaniu kolejnych 100 zanikł całkowicie. Wymiana anteny na 14dBi przywróciła wizję w 100%. Fajnie zważywszy że wjechałe w obniżony teren i kolegi z samolotem już nie widziałem od dobrych 300 metrów.

Gorzej sprawa ma się z linkiem RC. Ten na odbiorniku 7 synth ds ipd wyposażonym we wzmacniacz LNA35 zanikł już po 200 metrach :rotfl: (antena nadajnika była oczywiście całkowicie wyciągnięta

Testów Hiteca jeszcze nie miałem okazji przeprowadzić w terenie ale jedno jest pewne: z nadajnikiem futaby i BEZ LNA35 może być tylko lepiej.

 

Więc czekam cierpliwie na pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas żebym i ja przedstawił swoją platformę.

Witam nowego pilota.

Sticky został zakupiony jakiś czas temu

Piekno i prostota.

Efekt i wrażenia lotu w googlach omal nie rzuciły mnie na kolana. Poczułem że to jest dokładnie to o co mi chodziło.

Czyli juz wiadomo,potwierdza sie moja teza,ze kto raz poleci FPV nie bedzie juz chcial latac klasycznie.

Gorzej sprawa ma się z linkiem RC. Ten na odbiorniku 7 synth ds ipd wyposażonym we wzmacniacz LNA35 zanikł już po 200 metrach (antena nadajnika była oczywiście całkowicie wyciągnięta

Nie jestes pierwszy ktory sie sparzyl na tym LNA35.

Tutaj kawalek z walki vs ten wynalazek

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=6825

 

Kolejny transportowiec to Easy Star:

Dobry wybor

 

Filmów jeszcze nie nagrywałem. Ale do tego celu zamirzam wykorzystać ICY BOX IB-MP3010S-B. Nie wiem czy to dobry pomysł ale spróbuję.

Chyba jednak zly pomysl.Jakosc raczej marna.Lepsza jakosc pozwala uzyskac Archos lub kamerka dv z wejsciem av.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sticky został zakupiony jakiś czas temu

Piekno i prostota.

 

Ha, ha, zauważam pewną zależność na tym forum, że im bardziej wybebeszony i wyflaczony model tym jest piękniejszy :D

 

Peter,

ja też uważam że w tym konkretnym przypadku to model ma być maksymalnie zoptymalizowany i przede wszystkim latać, a nie wyglądać. Przecież i tak go nie widzimy więc po co się starać :wink: :D

 

Filmów jeszcze nie nagrywałem. Ale do tego celu zamirzam wykorzystać ICY BOX IB-MP3010S-B. Nie wiem czy to dobry pomysł ale spróbuję.

 

Chyba jednak zly pomysl.Jakosc raczej marna.Lepsza jakosc pozwala uzyskac Archos lub kamerka dv z wejsciem av.

W takim razie będzie na dobry początek, tak jak zestaw FPV Pelikana. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym upgradem jest pandora pan&tilt i magtrack V2. Pierwsze próby są bardzo obiecujące. zobaczymy co będzie w powietrzu.

Wstrzymuję się jednak z montażem wyżej wspomnianego ponieważ nie czuję się jeszcze zbyt pewnie w powietrzu, a wydaje mi się że ruchoma głowica wprowadzi dodatkowe nie potrzebne zamieszanie.

Myślałem też żeby mocą silnika sterować suwakiem liniowym na radiu, a lewy drążek poświęcić na kontrolowanie kamery. Czy ktoś tak lata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też żeby mocą silnika sterować suwakiem liniowym na radiu, a lewy drążek poświęcić na kontrolowanie kamery. Czy ktoś tak lata?

Tak,nasz kolega Marek.

Tutaj masz filmik jak to dziala w powietrzu oraz rysunek innego wynalazku (im brzydszy tym lepiej)

http://rc-cam.info/viewtopic.php?p=3702&sid=00d1e9483a3f4ccfaba0ee355f36ec06#3702

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam po dłuższej przerwie (technicznej).

 

Easy Star wyglada obecnie trochę brzydziej niż na zdjęciach powyżej. Podczas walki z linkiem rc uległ poważnej katastrofie lotniczej. Model został odbudowan a komisja d/s badania wypadków lotniczych w składzie mojej osoby stwierdziła że potrzebne są gruntowne zmiany.

I tak zarzuciłem definitywnie latanie na MPX Royal Evo 9 i przesiadłem się na posiadaną już od pewnego czasu Futabę FX30. Jako że radio jest na 2.4 GHz musiałem dokupić moduł 35MHz, antenę i odbiornik R1410DP PCM 1024.

 

I tak skończyły się moje problemy z zasięgiem. Na MPX waliłem w glebę 100m od bazy, a na futabie odleciałem na 1km od bazy i nic się nie dzieje model reaguje prawidłowo na drągi.

 

Log z dzisiejszego lotu:

Poniżej recepta na późne powroty z pracy do domu, he he.

Na lotnisko we Wsoli zajechałem o 20.00

Sprzęt był już przygotowany więc zainstalowanie się zajęło mi 3 minuty. Było już dobrze po zachodzie słońca i na latanie tradycyjne nie było juz szans. I bardzo dobrze pomyślałem, spróbuję night flying. Świateł w terenie było sporo, ładnie oświetlona trasa E7 oraz okoliczne boczne drogi i domostwa, będzie dobrze. (chyba)

Na lotnisku ciemno więc odpaliłem samochód i długie światła. Byłem sam i trochę obawiałem się startu, więc gogle położyłem pod ręką żeby szybko założyć je na nos.

No i decyzja startuję godzina 20.05. Pełna moc i wyrzuciłem model prosto w czarną dziurę. Jakimś cudem udało mi się szybko włożyć gogle i juz się nie bałem.

To co zobaczyłem z wysokości 200m ponownie rzucił mnie na kolana. Tak jak przypuszczałem światła w terenie są niesamowitą pomocą nawigacyjną. Jako że to mój pierwszy "lot o ćmoku" nie odlatywałem dalej jak 600m. Ale korciło mnie bardzo. Po około 7 minutach podjąłem decyzję o lądowaniu. Gdybym przezornie nie zapalił świateł w samochodzie to chyba nawet GPS nie pomógłby mi poprawnie wylądować. Byłem trochę za wysoko na podejściu i przeleciałem za oświetlony fragment lotniska. Ale nie było tragedi model miał juz niewielką prędkość i przyziemił jak należy 30 metrów dalej.

Jak na pierwszy lot o tak późnej porze jestem z siebie zadowolony. Następnym razem zabieram ze sobą nagrywarkę i może uda się co nie co uwiecznić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny log z lotu po zmroku.

 

Może tym razem zacznę od końca.

I tak, do domu dzisiaj wruciłem tylko z bazą i mam nadzieję że z nagraniem video (nie wiem czy się wszystko zarejestrowało).

ES po całkowitej i nagłej utracie sygnału rozbił się... nawet nie wiem gdzie. Było dobrze po zachodzie słońca. Wykonywałem rutynowy lot tym razem lot testowy nagrywarki kolegi. Odleciałem od bazy na ok 900m i wysokość 440m. Odbiór wideo bez najmniejszych zakłuceń mimo anteny 3dbi na odbiorniku. co jakiś czas próba łączności RC.

W końcu zapadła decyzja o powrocie. Zrobiłem łagodnym łukiem zawrót i przeszedłem na zniżanie już w kierunku bazy. Niespełna 15 sekund później całkowity zanik sygnału czyli śnieg na monitorze i w goglach. za chwilę obraz pojawił się na sekundę po czym zanikł całkowicie.

Przechodząc na zniżanie na szczęście zdjąłem całokowicie gaz. Jutro poszukiwania.

 

Straty:

- Kamera SN555 (była rewelacyjna)- 140$

Tx - 50$

RVOSD - 330$

Odbiornik R1410DP 1024 - 550PLN

Regler Jeti Spin 33 - 300PLN

silnik - 150PLN

2 pakiety - 250PLN

2 serwa HS82MG - 180PLN

No i ES - 230PLN

 

Wnioski:

- żadnych prowizorek więcej. Następna instalacja będzie doładnie polutowana bez żadnych złączek itp.

- wczoraj wgrałem nowy soft do OSD i uruchamianie autopilota zaplanowałem na jutro. Dziwne ale przed dzisiejszym lotem miałem dziwne przeczucie że powinienem to zrobić dzisiaj. Mimo to poleciałem.

- Do tej pory latałem na wysokości 360m. Dzisiaj wybrałem się na 440m. Takie testy trzeba wykonywać w dzień jak coś widać na niebie.

- Potrzebny będzie system ratunkowy. Np. odpalana zdalnie flara lub światła stroboskopowe.

- Chcesz mieć misia? To musisz za niego zapłacić.

 

I z tą myślą planuję kolejny set.

Nadajnik video już jedzie z Range video. Tym raze 1000mW cased.

Myślę nad kamerą. SN555 czy SN777. Decyzja zapadnie wkrótce.

Zastanawiam się też nad sensem OSD. Do latania w znanym terenie jest raczej nie potrzebne nawet w nocy.

Ale z tą decyzją poczekam aż opadną emocje.

 

Z lotniczym pozdrowieniem,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż można rzec, szkoda. Nadzieja pozostaje, że się odnajdzie, myślę, że był podpisany.

Jednak dociekając przyczyny, czy brałeś pod uwagę możliwość wystąpienia rosy o tej porze dnia. Latałem dziś z kolegą tuż przed zachodem i był bardzo zimny wiatr, aż obaj zmarzliśmy, a teraz wiosną z reguły kończy się to zwiększonym zawilgoceniem powietrza. To mogła być przyczyna, może reszta elektroniki ciągle działała, ale kamera na łączach padła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam nadajnik lub OSD. Gdyby padła kamera to dostałbym na ekranie obraz przyżądów. A tu nie było kompletnie nic prócz śniegu. Kolejna ciekawa rzecz to że odtwarzacz DVD który służy za podgląd w momenicie utraty sygnału zawsze wywalał czarny ekran z napisem LINE IN. Tym razem dostałem śnieg, więc jakiś sygnał na ziemię szedł. Kolejna rzecz która mogła paść to JellowJacket narazie nie mam jak sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.