Skocz do zawartości

Kalibracja Hobbywing Skywalker


kustyk97
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

buduje pierwszy samolot zdalnie sterowany. Wykorzystuje w nim m. in.:
nadajnik: Microzone MC6C MODE2

odbiornik: MC6RE 6 kanałów

ESC: Hobbywing Skywalker 20A

 

Bazuję na poradniku: https://www.youtube.com/watch?v=WKkWElvF-a0

Wiem że niektóre etapy które muszę wykonać są tam pominięte np. bindowanie nadajnika i odbiornika oraz właśnie kalibracja ESC.

 

Połączyłem elementy jak na nagraniu, jednak mam problem z kalibracją modułu ESC. Mianowicie początkowo po podłączeniu go do zasilania, przy włączonym nadajniku, nie mogę go skalibrować, a ESC przechodzi w stan programowania. Mam też drugi przypadek gdy moduł często pika co w instrukcji oznacza że przepustnica nie jest w dolnym położeniu, mimo że jest - oznacza to że jakoś go skalibrowałem (ze złymi wartościami maksymalną i minimalną). Między opisanymi przypadkami udało mi się przejść, jednak nie wiem jak to zrobiłem. Aktualnie moduł zachowuje się jak w drugim przypadku. Przeczytałem instrukcję kalibracji ESP, robię kalibrację wg instrukcji jednak nie działa. 

 

Czy może ktoś mi rozpisać jak krok po kroku mam to robić oraz jak mam mieć ustawione przełączniki na nadajniku (ustawiam tak jak na nagraniu) oraz jak zrobić kalibrację w przypadku gdy ESC sygnalizuje że przepustnica nie jest w dolnej pozycji.


Z góry dziękuję za wszelką pomoc,
Tomek

 

PS. Mam nadzieję że dobrze opisałem problem, jeśli coś mam doprecyzować to dajcie znać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli serwa nie działają to najpierw zbinduj aparaturę. Na zdjęciu chyba widać że GAZ i Kierunek mają włączony REWERS. THR daj na NORMAL.

Jeżeli nie zbindujesz radia to nic nie będzie działać. Zobacz w instrukcji jak to się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem THR na Normal. Uważam, że bindowanie przeprowadziłem poprawnie:
- podłączyłem zasilanie do ESC, dioda odbiornika powoli migała,

- kliknąłem przycisk "BIND", dioda zaczęła migać szybko,

- włączyłem nadajnik, dioda zaczęła stale świecić oraz ESC zaczął sygnalizować że przepustnica nie jest w dolnym położeniu.

 

Bindowanie mogę powtarzać i zawsze uzyskuję ten sam efekt. Wydaje mi się że w ESC zostało źle skalibrowane i nie umiem zrobić ponownej kalibracji.

Czy w momencie poprawnego zbindowania, niezależnie czy ESC wydaje jakieś dźwięki powinienem być w stanie sterować serwomechanizmami?

 

W załącznikach dołączam zdjęcie instrukcji nadajnika i odbiornika oraz plik pdf z instrukcją ESC (tą znalazłem na internecie, ja mam taką samą tylko w języku angielskim). 

WhatsApp Image 2022-03-12 at 13.13.47.jpeg

instrukcja-obslugi-1460683-regulator-bez-szczotkowy-do-modeli-latajacych-reely-sky-series-40-a-maksymalne-obciazenie-55-a.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli serwa nie działają to aparatura nie jest zbindowana. W odbiorniku najpierw wciskamy przycisk bindowania( lub zworka) a dopiero później włączamy zasilanie .

Podobnie w nadajniku - najpierw przycisk BIND a później zasilanie. Jeżeli nie zbindujesz radia to serwa nie będą działać, regulator też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nadajniku nie ma żadnej zworki/przycisku do bindowania, a wg instrukcji dioda na odbiorniku, która świeci normalnie oznacza że nadajnik i odbiornik są zbindowane.

Cytat
1 godzinę temu, Bodzioch napisał:

Jeżeli serwa nie działają to aparatura nie jest zbindowana. W odbiorniku najpierw wciskamy przycisk bindowania( lub zworka) a dopiero później włączamy zasilanie .

Podobnie w nadajniku - najpierw przycisk BIND a później zasilanie. Jeżeli nie zbindujesz radia to serwa nie będą działać, regulator też.

Spróbowałem również tak jak opisałeś - najpierw wcisnąłem przycisk BIND, a następnie podłączyłem zasilanie do ESC. Uzyskałem ten sam efekt co wcześniej.

 Czy któryś z elementów może być uszkodzony? 
Czy mogę jakoś "bardziej" sprawdzić czy któryś z elementów jest uszkodzony?

 

Pozdrawiam 
Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura bindowania.

Przy wyłączonym nadajniku, włącz zasilanie odbiornika i poczekaj 5 sekund.
Pomarańczowa kontrolka będzie wolno pulsować.
Naciśnij przycisk BIND w odbiorniku - pomarańczowa kontrolka zacznie szybko świecić pulsacyjnie.
Włącz zasilanie nadajnika - zaświeci się na stałe kontrolka pomarańczowa.
Bindowanie zakończone.
W przypadku problemu - powtórz procedurę jeszcze raz.

Znalazłem taki opis bindowania.

Pod który kanał masz wpięty regulator.? Jeżeli dioda sygnalizuje poprawne zbindowanie i wszystko sprawne to serwa muszą  działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bodzioch napisał:

Procedura bindowania.

Przy wyłączonym nadajniku, włącz zasilanie odbiornika i poczekaj 5 sekund.
Pomarańczowa kontrolka będzie wolno pulsować.
Naciśnij przycisk BIND w odbiorniku - pomarańczowa kontrolka zacznie szybko świecić pulsacyjnie.
Włącz zasilanie nadajnika - zaświeci się na stałe kontrolka pomarańczowa.
Bindowanie zakończone.
W przypadku problemu - powtórz procedurę jeszcze raz.

W taki sposób to robię. Na koniec procedury kontrolka stale świeci - wnioskuję że nadajnik i odbiornik są zbindowane.

 

Regulator mam podpięty na kanał 3.

Serwomechanizmy na kanał 1 i 2, nigdy nie udało mi się jeszcze ich uruchomić.

Skoro serwomechanizmy nie reagują to wnioskuję że któryś z elementów jest niesprawny. Zastanawiam się który, ponieważ regulator sygnalizuje że otrzymuje sygnał że przepustnica nie jest w dolnym położeniu, więc otrzymuje sygnał od odbiornika, natomiast serwomechanizmy nie otrzymują tego sygnału.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W końcu miałem możliwość usiąść znowu do modelu. Użyłem oscyloskopu by sygnały na odbiorniku. Dla kanałów 1,2, 5 i 6 wypełnienie sygnału zmienia się gdy poruszam wajchami, przełącznikami na nadajniku. dla kanałów 3 i 4  nic się nie dzieje wypełnienie jest stałe. Napisałem maila do sklepu gdzie kupiłem tą aparaturę, w którym opisałem to, liczę na reklamację. 

 

Mimo że wypełnienie sygnału dla kanałów 1 i 2 się zmienia to serwomechanizmy podpięte do nich to nie reagują nic na zmianę wypełnienia. Nie wiem z czym to może być związane. Jednak ogólnie zakładam że aparatura jest wadliwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.