Skocz do zawartości

F2B - początki i pierwszy model


Karol93

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zacząłem po trochu wycinać sobie w styropianie i zauważyłem jedną, dość niepokojącą sprawe... Przecinając płyte widać, że w styropianie są "bąbelki" które są mniej gęste od reszty i pod wpływem temperatury bardziej sie topią zostawiając dziury :\ Tak ma być ? Później szpachlować to czymś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 367
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Jako że śnieg nie ma zamiaru topnieć, zrobilem do modelu nartki:

9b12940e634fe2d0med.jpg

Według książki, obciążenie pozwoli na start nawet z puszystego śniegu :). Pytanie - lżejsza będzie żywica polisetrowa (przezroczysta) czy zwykły lakierek ? Model i tak już jest cięzki - waży ~700g. Niestety jest troche zwichrowana, przez gotowanie czubków, żeby można je było wyginać i teraz pytanie - jak to naprawić ? ponowne moczenie i suszenie nie bardzo wychodzi, leżało pod sporym ciężarem pomiedzy płytkami z kamienia i po wyciągnięciu (jeszcze mokre) są dalej troche zwichrowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o wykonanie i materiał - rozmiary są 2x6 takie jak na planach od Pana Sylwestra ;) Jak widac - dziurki są tylko delikatnie naznaczone wiertłem 1mm. Wiercone na odpowiedni rozmiar będzie na wiertarce stołowej w modelarni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Karolu myślę że do 2,5 cm? będzie jak znalazł. Ja pokusił bym się o dodatkowe dwa otwory zmniejszające wagę orczyka ( chociasz orczyk jest mały i lekki ) bo jak wiadomo "Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka " to model będzie lżejszy. Bo nie chodzi oto żeby model był ciężki jak kamień :D ( z drugiej strony jak rzucisz kamieniem to też się mówi że leci ;D ;D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Po pół roku ? Zabrałem sie za dalszą budowe ;). Rysuje aktualnie kadłub - z pomocą książek no i według proporcji modelu z planów Pana Sylwestra. Model będzie wyglądał nastepujaco:

1e59c9af8ab6e237med.jpg

 

Skrzydło w takim typie kadłuba opiera sie na poszyciu (u mnie byłaby to sklejka 0,8mm) - czy to poszycie może się tak skończyć jak zaznaczylem - za kadłubem ? Nie chce dodatkowo oklejać balsą samego tyłu - szkoda mi samej balsy, a model tak czy siak bedzie trzeba oklejać papierem i malować.

PS. Listewki które biegną wzdłuż całego modelu to balsa - 5x8mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

No niezły wykop nam zafundowałeś.

Z kadłubem to będzie tak:

- łoże 10x10X...buczyna

- sam kadłub z twardej balsy grubości 10 mm (ewentualnie lipa, sosna, a nawet świerk)

- podłużnice 3X10X... sosnsna

- kratownica 5x10 balsa

- okleić toto sklejką 0,8 - 1mm od początku do mniej więcej 50% cięciwy płata

i tyle, takie modele powstaą u mnie i się spisują od wielu już lat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, żeby zachować wszystkie proporcje i wymiary podane na planie ;). No i wziac pod uwage jaki mam dostepny materiał :P. Brałem pod uwage wszystkie ksiażki jakie mam i z każdej coś zaczerpnalem ;)

- łoże 8x8 buczyna

kadłub jak na rysunku

podłużnice 5x8 balsa

kratownica z 2mm balsy

I teraz jeszcze zmiana koncepcji oklejania - zaraz za skrzydłem kończy sie sklejka 0,8mm - dalej oklejone 1,5mm balsą(normalne ukośne łączenie).

Wiem, że sie nie słucham Panie Pawle, ale chcialbym sprobować zbudować go uwzględniając wiedze z ksiażek - w końcu kiedyś by sie na coś mogły przydać. Chyba że któreś z moich założen jest kompletnie nie trafione i rozleci mi sie to w locie :P. Czego wolałbym uniknąć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie sie zastanawiam nad tą sosną - w książce "Sekrety modeli akrobacyjnych na uwiezi" jest opisany sposob budowy modelu z podłużnicami tylko z balsy. Jest tam podany rozmiar 10x10 - ale na samym rysunku i tak widac, że 10x10 jest w najgrubszym miejscu(zaraz za silnikiem), a cała reszta jest zeszlifowana do klina,zeby nadac bardziej samolotowy obrys kadłuba ;). Mogę ją wkleić, bo nawet posiadam sosne 8x2 (bez pokrycia własnie taka bedzie szerokosc konstrukcji), ale pytanie, czy napewno potrzeba :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale ziarnko do ziarnka i zrobi się...... niezła waga modelu. Zawsze miałem modele w granicach 1750 a nie 1850. A to jednak jest różnica.

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich strugaczy patyków.

 

sylkub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie, parenaście lat temu latałem w F2B. Teraz naszło mnie na wspominki i chciałem dokupić model do mojego CSTKMa, Jaki gotowy do lotu zestaw polecacie, który najlepiej można kupić w kraju. Ponieważ nie mam warunków do pylenia balsą i smrodzenia lakierami stąd moje pytanie o gotowca. Będę wdzięczny za pomoc.

 

Jeśli są jakieś fajne elektryczne wersje to też rozważę ponieważ mam dobry arsenał ładowarek i pakietów 6s 5000mah.

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.