Skocz do zawartości

Ładowanie pakietu 9,6V


cy-kada

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Mam pakiet fabryczny 9,6V i nie wiem jak długo należygo ładować. Mam ładowarkę CG-S32 od kompletu ( Hitec ). Przy 9,3V w nadajniku mam piszczący sygnał, że już słabe akumulatorki, ale 9,3V to nie sa w pełni rozładowane. Rozładowane to 0,9 - 1 V na ogniwo (7,2 - 8 V). Ta różnica jest bardzo istotna, bo nie należy przeładowywać akumulatorków. Ładowarka ładuje prądem 130mA ( z opisu na obudowie) i nie jest automatyczna ( delta U ). Jak więc długo należy ładować akumulatorki , które w pełni nie zostały rozładowane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. w nadajniku masz 8 cell po 1,2V = 9,6V

2. rozładowanie powinno byc do 0,8-1V na ogniowo ja stosuje 0,9V tak więc 8x0,9=7,2

3 pakiet ładujesz prądem 1/10C czyli jezeli masz makiet 1000mAh to ładujesz prądem 100mA

4. czas ładowania to prąd ładowania x pojemość ale tu trzeba doliczyc sprawnośc ładowarki ok. 80% tak wieć czas wydłuża się.

 

aku ni-mh oraz ni-cd zawsze przed ładowaniem nalezy rozładować (efekt pamieci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to komplet fabryczny 9,6V 1300mAh, w jednej nierozbieralnej obudowie. Więc jak mam rozładować do np 0,8V na ogniwo jezeli nie mam dostępu do ogniw , tylko do całości ? ( a suma napięć o niczym nie mówi ). Ale chodzi mi o to jak długo należy taką baterię akumulatorków ładować od napięcia 9,3V, - bo mam sygnał dzwiękowy w nadajniku że bateria już słaba (ładowarka daje 130 mAh ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm ja mam akumluator 12V w samochodzie i jak nacisne przycisk klakonu to ów klakson wydaje dzwięk, ale jak nepiecie jest z alternatora to też wydaję dzwięk pomimo że alternator daje ok. 14V napięcia :mrgreen:

 

 

PS1. Poczytaj regulamin (foto w awatarze oraz mógłbyś podać swój wiek)

PS2. Polecam pocztać dział od czego zaczać.

 

 

sokoro ładowarka daje 130mA pakiet 1300mAh to jest to 1/10C czyli co najmniej 10 godzin a pewno 13-14 godzin ! - czy to takie trudne !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cy-kada - a kto Ci powiedział że nie można przeładowywać akumulatorków NiMH ?????

 

Włączasz je do ładowarki 130 mA i ładujesz 13 godzin - Jeżeli poczujesz w międzyczasie że są dobrze ciepłe to znaczy że owe 130 mA zaczyna grzać bateryjkę a nie ładować i możesz przerwać ładowanie.

Niebezpieczne jest przeładowywanie takich NiMH prądem WIĘKSZYM niż 1/10 pojemności - ZAUFAJ NAM - ja z NiMH robię już kilkanaście lat .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jet to rozumowanie błędne, dlatego zadałem to pytanie na forum. Gdyby akumulator był wyładowany całkowicie to zgadzam się z takim ładowaniem, ale niestety na ogniwo nie przypada 0,8-1V , tylko więcej.

 

Nie wiem co tu widzisz błędnego?

Ładuj np.przez godzinę i po tym czasie sprawdź napięcie i oszacuj ile czasu jeszcze musisz ładować.

Sprawdź sam,koledzy ,ja już to robiliśmy i robimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy akumulatorki były formowane czy to ich pierwsze cykle ? Naladuj je przez noc[włacz o 18 i wyłącz około 8], powinny byc lekko ciepłe, potem rozładuj właczając nadajnik tylko zaczekaj az się wystudza do pokojowej temperatury, potem znowu naladuj przez noc a potem znowu rozładuj ... Tak z 4-5 razy i zalapać powinny. Alarm poziomu naladowania akku w nadajniku mozna ustawiac w opcjach.

 

BTW. Pakiet powinien naladowany miec jakieś 11V po odłaczeniu z ładowarki[wynik na mierniku a nie na wyświetlaczu aparatury].

 

Po takim cyklu prosze o raport co sie zmieniło.

 

W miedzy czasie poprosimy o uzupełnienie profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Ładowanie prądem 0,1 C jest bezpieczne.Jak będziesz ładował takim prądem 20h też nic się nie stanie.Polecam poszukać w necie o ładowaniu pakietów ni-xx.Ładowanie prądem 0.1C powinno trwać minimum 14h ale może i 20h.Kontrolę ładowania trzeba stosować powyżej tych prądów.Pisałem o tym wielokrotnie , również inni koledzy z forum pisali o tym zapewne więcej niż 10 razy.

 

W zależności od rodzaju celek (ni-mh czy ni-cd) oraz od ich przeznaczenia( szybkie ładowanie lub ładowanie 14h) końcowe napięcie ładowania może wahać się od 1.35 do 1.65V/celę. Im większy prąd ładowania tym większe napięcie końcowe.

 

Zanim napisałem post to Wy już napisaliście trzy :D

 

Jeszcze jedna ważna sprawa.Nie wiem jak ładuje wspomniana ładowarka Hitec ale ni-xx mają być ładowane stałym prądem niezależnie od napięcia jakie na nich jest.Niektóre ładowarki nie mają źródła prądowego i ładują coraz mniejszym prądem wraz ze wzrostem napięcia na pakiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.