Skocz do zawartości

Problem z enkoderem


daras
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przerabiam tokarkę na CNC i mam problem polegający na tym że nie wiem jak podłączyć enkoder inkrementalny obrotowy do płyty głównej. Nie chce stosować falownika chcę wykorzystać silnik tokarki taki jaki jest zamontowany, jednak do gwintowania potrzebny jest niestety ten nieszczęsny enkoder. Poniżej fotki enkodera i płyta głównej. Jeśli ktoś się orientuje jak to się montuje kabelkami do płyta to bardzo proszę o pomoc.

 

enkoder.jpg.54dcae541c602118e7796c8be460ff44.jpgschemat.jpg.0d43d0210c2ec9cbf7f2764638e014c6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku co pokazałeś na zdjęciu nie ma dedykowanego wejścia do enkodera. Nie napisałeś również jaki to enkoder, jakie ma wyjścia (PNP/NPN). O ile się nie mylę, to sterownik na zdjęciu jest do silników krokowych. Wejścia po lewej informują program o tym że nastąpiło dojechanie do końca biegu danej osi. Soft. np. MACH3 generuje impulsy do silników krokowych, ale one nie są zsynchronizowane z obrotami wrzeciona. Enkoder na zdjęciu podłączasz zwykle czerwony do plusa 24 lub 12V DC (nie więcej), a czarny do masy. Wyjścia impulsowe A-B są pewnie przesunięte w fazie, ale nie dałeś symbolu enkodera. Jeżeli enkoder ma wyjścia PNP to pewnie nie bardzo będzie działać (wyjście załącza tranzystorem + zasilania), bo wejścia na pcb pewnie są typu zwarcie do masy. Teoretycznie wyjścia A-B typu NPN (zwierające do masy) można dołączyć do we1-2, a pozostałe we3-4 do wyłączników krańcowych posuwu. Pozostaje pytanie, jakie oprogramowanie do obsłuży i czy można je będzie skonfigurować do pracy z gwintami na tokarce, bo tego nie wiem?

Zrób dokładne zdjęcie pcb sterownika, albo zapodaj schemat lub symbol, to będzie można ustalić czy wejścia są typu zwarcie do masy, czy trzeba podać napięcie (jakie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spacer.pngspacer.png

To może na początek od strony elektrycznej. Ja kupiłem coś takiego https://www.aliexpress.com/item/32977965996.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.50.90061802G8RoID

i ma wyższość nad tym co podałeś, bo nie korzysta z LPT, który potrafi być chimeryczny, a z USB i to przez USB leci cała transmisja. Na płycie jest proc i większa możliwa częstotliwość pracy silników krokowych (100kHz).

Płyta ma wejścia, które należy zwierać do masy i z tego drugiego linku powinien pasować enkoder NPN. Dopytaj sprzedawcy czy ma wyjścia OC (open collector).

Enkoder możesz podłączyć do czerwony drut +12-24V, bo ma zakres pracy 5-24V, a czarny do masy. W płycie są na wejściach transoptory, gdzie dioda ma katodę na wejściu płyty przez rezystor, więc zwieranie wejścia tego u góry do masy sygnalizuje procowi zmianę jego stanu. 

Do płyty podłączasz takie samo 12-24V na pierwszy zacisk, a masę na kolejny (GND). Jedno wyjście A z enkodera jedziesz do wejścia np. in4 płyty i to powinno wystarczyć, jak nie musisz śledzić kierunku obrotów. IN2 i IN3 będą krańcówki posuwu.

To tyle od strony drutów, ale jak dalej MACH3 skonfigurować, to nie mam pojęcia. Trzeba by z tym siąść i pytanie czy to w ogóle jest możliwe, bo MACH3 jest do CNC frezującego, a nie do gwintowania na tokarce.

I na koniec drobna uwaga. Ten enkoder co dałeś link ma 100 imp/obrót. Nie wiem czy to nie za mało, do potrzebnej dokładności gwintu. Bardziej byłbym za 500imp/obrót. bo powinno być co najmniej 2x potrzebna dokładność, a ja bym dał 10x. Znaczy jak na obrót masz mieć posuw 0,1mm, to 500 imp. będzie o wiele większa dokładność. Te transoptory spoko oblecą ponad 1kHz, więc wyjdzie maksymalnie 2 obr/sekundę, aby nie gubiły impulsów. Kiedyś robiłem sterownik do maszyny z wałkiem 40mm, który transportował przedmioty, co dało 125,6mm obwodu. Chcąc uzyskać dokładność poniżej 1mm dałem enkoder 1000imp/obr. i w teorii wyszła dokładność 0,1256mm posuwu. Wprowadziłem do programu odpowiedni współczynnik i w praktyce wyszła powtarzalna dokładność około 0,5mm.

Tu https://www.aliexpress.com/item/32891979940.html?spm=a2g0o.detail.0.0.77dfKGesKGesO0&gps-id=pcDetailTopMoreOtherSeller&scm=1007.40000.327270.0&scm_id=1007.40000.327270.0&scm-url=1007.40000.327270.0&pvid=0df0e3c1-bad1-49ea-a9d7-ff745c604d07&_t=gps-id:pcDetailTopMoreOtherSeller,scm-url:1007.40000.327270.0,pvid:0df0e3c1-bad1-49ea-a9d7-ff745c604d07,tpp_buckets:668%232846%238108%231977&pdp_npi=4%40dis!PLN!344.16!292.52!!!79.64!!%40211b801516984387250744391ec223!66931617208!rec!PL!174150729! masz coś fajniejszego, z możliwością ręcznego gałką sterowania (poczytaj), ale drogo.

Pisz jakby co. Chętnie, jak będę miał chwilę, ale to dopiero może przyszły tydzień.

PS. Dopytaj, czy ja też mogę, jaki jest maksymalny prąd wyjściowy wyjść A-B enkodera, aby nie przekroczyć jego obciążenia. Zwykle jest to 100-200mA, co będzie ok, przy tej płycie, bo jej dioda transoptora pobierze około 11-13mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz istoty problemu . Obroty na tokarce pływają . W klasycznej maszynie śruba pociągowa jest spięta z

wrzecionem Kaskada kół zębatych ( tam naprawdę nie ma ani jednej Zębatki ) i skok obrotów na wrzecionie pod obciążeniem mam od razu wpływ na posuw . U ciebie spadek obrotów musi być wychwycony przez enkoder i skorelowany musi być posuw przez sterownik . Potrzebujesz nie program Mach 3 do frezowania a wersje do toczenia Turn . Tobie się tylko wydaje ze obroty masz stabilne . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że pływają i to nawet nie chodzi o stabilność obrotów uchwytu tokarki, bo bez synchronizacji posuwu przez koła zębate, gwint się moment rozjedzie. Ja bym pewnie mając czas, zrobił dedykowany sterownik, który będzie wyliczał kroki silnika, który napędza posuw z nożem, na podstawie ilości obrotów wrzeciona. Tak to działa w tokarkach CNC. Co do MACH3 to nie wiem, ale może ktoś adaptował ten program. Ja na nim nie pracuję, więc nie pomogę. Może, jak będę miał czasu w nadmiarze zrobię PCB pod dedykowany sterownik do tokarki CNC, ale na pewno nie w tym roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, mike217 napisał:

Potrzebujesz nie program Mach 3 do frezowania a wersje do toczenia Turn . Tobie się tylko wydaje ze obroty masz stabilne . 

A kto Ci powiedział że na tokarce chcę pracować z programem do frezowania? To że jestem ciemny w elektronice nie znaczy że jestem aż taką niedojdą, abym nie wiedział z jakim programem chce pracować. Dodam jeszcze tylko że Mach 3 to też Mach 3 tylko że z dodatkiem Turn.  Obciążenie wrzeciona pewnie jest przy gwintowaniu i tu się z Tobą zgodzę, że jak minimalnie spadną obroty to nóż nigdy nie trafi w swoje miejsce, ale właśnie dlatego musi być ten enkoder.

Bulbon bardzo Ci dziękuję za pomoc, pewnie będę się odzywał na PW bo to co napisałeś jest super, tylko że ja i tak nic z tego nie wiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 28.10.2023 o 20:47, mike217 napisał:

Szkoda nerwów na pisanie 

No muszę Cię Pocieszyć wszystko działa, gwintowanie wychodzi idealnie, więc nie musisz już tracić nerwów na pisanie postów nic nie znaczących.

 

 

Trochę mi to zajęło ale w końcu dałem radę, lecz niestety nie z tym enkoderem.

Teraz mam inny problem, w Machu są gotowe cykle do gwintowania i wszystko byłoby dobrze gdyby nie to że chcąc gwintować gwint o skoku 1,5mm muszę w cyklu wpisać 3mm. 

Gdybym miał zły skok śruby to wpisując długość gwintu 15 mm tokarka robiłaby 30, a robi tak jak zadane 15.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie mam takiej zakładki. Enkoder to zwykły czujnik indukcyjny ma 1 impuls na obrót Wyczytałem gdzieś na amerykańskim forum że mach turn przyjmuje tylko jeden impuls na obrót i to powinno wystarczyć. Więc kupiłem zamontowałem i działa. Nie wiem do dziś jak, bo tylko jeden przewód podpinam pod indeks i tylko jeden impuls. No ale tokarka pokazuje stałe obroty spadku nie widać. Tylko ten skok mnie martwi, bo nie lubię jak coś nie działa. Najlepsze w tym wszystkim jest to że maszyna w osi Z chodzi na oryginalnej śrubie trapezowej i ma 0.3 luzu, ale gwint zaczynam 4 mm wcześniej i luz się kasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.