Skocz do zawartości

Budowa crawlera dla laika - porady


Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko. Znajomy dał mi takie autko jak na zdjęciach aby je ożywić. Z racji iż znajomy jest kompletnym laikiem w RC a autkiem będą się bawić głównie dzieci chciałbym aby jego obsługa była jak najprostsza. Do tej pory poczyniłem już pewne kompletacje. Co do aparatury z racji iż jest to crawler z dwiema osiami skrętnymi to w wyniku długich poszukiwań i obserwacji wybrałem Flysky GT-5 gdyż obsługuje funkcję Crawl. Mam zagwozdkę odnośnie doboru pakietu Lipo chodzi o pojemność. W crawlerze siedzą dwa silniki Truck Puller 2 ,które według  informacji zdobytych w necie obsługują max. do 12V (niestety oryginalne numery na silnikach zamazane) (tabliczka z neta poniżej w załączniku) ,więc myślałem wykorzystać maksymalny ich potencjał i dać pakiet Lipo 3S tylko pytanie jaka pojemność, bo silniki razem ciągną podczas jazdy jakieś 2-3A. Myślałem nad pakietem 3S 4000mAh 65C od CNHL z serii Black (ponoć białą jest zła) (słyszałem ,że to najlepsze pakiety na rynku. A wy co sądzicie?). Czy nie będzie on przesadą pojemnościowo?) Jeżeli tak to jaki wsadzić? Regiel jaki wykombinowałem to YS-60A-RTR. Obsługuje do 60A ,więc tutaj jest aż nadto a nawet starczy do ewentualnych modyfikacji. Dodatkowo chcę zamontować buzzer z wyświetlaczem aby informować o rozładowanej baterii. Pytanie poniżej jakiego napięcia na celę nie wolno schodzić? Słyszałem ,że poniżej 3V nie wolno schodzić. Gdzieś indziej znowu ktoś mówił,że 3,3V to minimum. Jak to w końcu jest? Pytanie jeszcze odnośnie samego użytkowania. Np. jeżeli znajomy nie wyjeździ pakietu do końca to co ma zrobić? Zostawić w takim stanie czy wrzucić do ładowarki i dać w tryb storage? Jak to jest z pakietami naładowanymi na full? Jak długo można je w takim stanie przechowywać? Czy może lepiej jak długo nie będą używane podłączyć je do ładowarki i dać w tryb storage? Co sądzicie o moich propozycjach elementów do ożywienia tegoż crawlera? Może macie własne sugestie? Proszę o info. Pozdrawiam

IMG20231109235645.jpg

IMG20231109235710.jpg

IMG20231109235712.jpg

IMG20231109235714.jpg

img5475_20112005071340_1_1100_.thumb.jpg.488c61f7a6e17ce9bffc097c01cd1300.jpg

IMG20231109235718.jpg

received_539591154024915.jpeg.68c4cdcd01292850702924e353412c00.jpeg

received_186759813327775.jpeg.c1523f6ec60daf2b2ed1e6e8b1f5757d.jpeg

IMG20231109235639.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że na silniku piszę 3S nie znaczy że regulator tyle może przyjąć ...

image.png.c66d7af262d106fee4dcb9029fc0b468.png

 

A tutaj ładnie piszę 7.2V więc skłaniał bym się na 2S jednak ... tym bardziej że crawlery nie są demonami prędkości i tutaj raczej chodzi o co innego w tym samochodach. W crawlerach raczej jeździ się na 2S ... jeszcze tym bardziej że mają jeździć tym dzieci. 

Moja propozycja pakietu https://allegro.pl/oferta/akumulator-gens-ace-5500mah-7-4v-2s1p-60c-lipo-hc-13827141289?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gad_source=4&gclid=Cj0KCQiAsvWrBhC0ARIsAO4E6f-nBMwBAkRkmZnSsmTrM7zKmbnspWi8GKARvpCLa3KLcpFNBstmLQgaArg6EALw_wcB

dobry sprawdzony. Aparatura bardzo fajna mam jedną i jestem zadowolony.

 

Co do buzera to że poniżej 3V to prawda. Lepsze ESC mają ustawienia do odcięcia prądu od 3.3V do 3.5V ... ja obecnie skłaniam się do odcięcia przy 3.5V.

 

Co do pakietu i jego konserwacji to po każdym użyciu jak pakiet ma leżeć zawsze obowiązkowo storage. A naładowany do pełna żeby leżał jak najkrócej nie używany.

 

Co zrobisz to już Twoja sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, przemo napisał:

To że na silniku piszę 3S nie znaczy że regulator tyle może przyjąć ...

Wiem wiem ale regiel też chcę dać 3S także spokojnie

8 godzin temu, przemo napisał:

A tutaj ładnie piszę 7.2V więc skłaniał bym się na 2S jednak ... tym bardziej że crawlery nie są demonami prędkości i tutaj raczej chodzi o co innego w tym samochodach. W crawlerach raczej jeździ się na 2S ... jeszcze tym bardziej że mają jeździć tym dzieci. 

Niby tak ale Operating Voltage jest między 4,8V-12V także  3S jeszcze powinno styknąć. Kiedyś przy testach podłączyłem mu pakiet 2S ale stwierdził ,że autko mogłoby być troszkę szybsze. Też mu wtedy mówiłem ,że crawlery są wolne (ale upgrade napięciowy jest w widełkach podanych przez producenta także powinno być ok). Nie wiem czy jest to dokładnie ten No. silnika ,bo oznaczenia zamazane ale jest jeszcze wersja 12V także mniej nie będzie. Założyłem 3S, pokazałem i jest zadowolony. Tylko chciałem się dopytać jak interpretować dane z tabelki.

 

8 godzin temu, przemo napisał:

Co do pakietu i jego konserwacji to po każdym użyciu jak pakiet ma leżeć zawsze obowiązkowo storage. A naładowany do pełna żeby leżał jak najkrócej nie używany.

A czy jest jakaś granica jak długo może leżeć i nie trzeba robić storage? Np. dzisiaj wyjeździ trochę i zostawi pakiet  ale np. jutro czy po jutrze czy nawet po po jutrze będzie jeżdził . Czy wtedy trzeba robić od razu storage po jeździe czy jest to jeszcze akceptowalne?

 

Pytam nie dlatego ,że się czepiam tylko chciałbym po prostu wiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc nie rozumiem pytania odnośnie wyboru 3S skoro wszystko wiesz 🤔

 

A co do jak długo może leżeć pakiet w pełni naładowany odpowiadam po raz kolejny jak najkrócej ... pooglądaj filmiki na yt jak pakiety lipo stają w ogniu ... 

 

tutaj akurat lipo do hulajnogi wiec więcej celi jest no ale efekt niech będzie o połowę mniejszy przy 3S i tak będzie robił wrażenie ... zła konserwacja pakietu lipo równie dobrze może się tak skończyć. A druga sprawa to to że jak zadbasz o pakiet to dłużej posłuży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2023 o 20:15, Dron14 napisał:

Nie no zaintrygowało mnie po prostu czemu skłaniałeś się na 2S.

ten model ma jeździć wolno, na 3s silnik będzie kręcił 50% szybciej niż na 2s, jednocześnie pakietu przy tej samej jego wadze wystarczy na 33% czasu jazdy mniej - tak w uproszczeniu. 

W pełni naładowany lipo 2s ma napięcie 8.4V, 3s 12.6V

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kedusme napisał:

ten model ma jeździć wolno, na 3s silnik będzie kręcił 50% szybciej niż na 2s, jednocześnie pakietu przy tej samej jego wadze wystarczy na 33% czasu jazdy mniej - tak w uproszczeniu. 

W pełni naładowany lipo 2s ma napięcie 8.4V, 3s 12.6V

Kademuse ma rację tylko prędkość z 2S do 3S wzrośnie o 30% nie 50% ... tak to dobrze mówi. Crawler to nie demon prędkości i to nie model do szalenia tylko model do powolnego pełzania bo terenie gdzie modele z otwartymi dyframi nie dają radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.