Slawomir Opublikowano 11 Listopada 2024 Autor Opublikowano 11 Listopada 2024 Nie będzie chodzić na zewnątrz, jest niezbędne są tam spore siły od foka szczególnie jak wiatr szarpie przy zwrocie. Ustawienie linki stabilizuje kielich pod masztem. Dźwignia jest w planach 3 cale. A na planie wychodzi 107mm rozstaw os serwa i grot. Pozdrawiam Sławomir
robas69 Opublikowano 11 Listopada 2024 Opublikowano 11 Listopada 2024 Otwór pod foka zrobiłem. Czy masz już ustawione wychylenia windy. Ja tego nigdy nie robiłem. Mam ustawione na gazie. Gaz w połowie to dźwignia prostopadła do osi podlużnej modelu. Gaz do przodu to dźwignia wychylona do przodu tak by drugi fabryczny otwór w dźwigni sięgał krawędzi belki do mocowania pojemników. I do dołu to ramię leci w kierunku rufy. Jak ma być inaczej to proszę o podpowiedź.
Slawomir Opublikowano 13 Listopada 2024 Autor Opublikowano 13 Listopada 2024 Ja mam tak (w kupnej też tak miałem). Gaz na zero jak w samolocie. Dźwignia na serwie maksymalnie w prawo do rufy na Twoim zdjęciu jest z lewej i długość tak linek dobrana że fok i grot są ustawione w osi modelu. Przesuwając dźwignie nadajnika do przodu ( jak w samolocie dodajemy gazu) tu odpuszczamy żagle czyli się odchylają na burtę zawietrzną. Zwrot robimy tak ster na w prawo lub lewo i jednocześnie dać na zero gaz ( żagle są wybierane do osi ) po przekroczeniu dziobu lini wiatru odpuszczamy żagle ( dodajemy gazu zależnie od prędkości wiatru ) to jest zwrot przez sztag. Podobnie przy zwrocie przez rufę. Tak w skrócie tak mam ja. Pozdrawiam Sławomir
robas69 Opublikowano 14 Listopada 2024 Opublikowano 14 Listopada 2024 Dziękuję Sławek, spróbuję tak ustawić. Wczoraj montowałem pionową rurkę prowadzącą szoty przez pokład. Makabra jest z tymi kielichami żeby je przełożyć na drugą stronę. Już się boję co będzie w przypadku wręgi, gdzie grubość sklejki jest większa.
robas69 Opublikowano 18 Listopada 2024 Opublikowano 18 Listopada 2024 Rurka przenosząca szoty grota gotowa. I nad i pod pokładem.
robas69 Opublikowano 25 Listopada 2024 Opublikowano 25 Listopada 2024 Dziś wkleiłem ściany nadbudówki. Nie wygląda to źle. Na siłę nie trzeba wklejać listewkowych uszczelnień w pachwinie ściana/pokład. 1
Slawomir Opublikowano 26 Listopada 2024 Autor Opublikowano 26 Listopada 2024 Robert okna trzeba rozpiłować o 1 mm aby ramki weszły. Ta wersja kabiny powstała przed pomysłem na okna. Ma to wyglądać tak jak wcześniej załączyłem na zdjęciu. Obrzeże leży na ściance do niego jest doklejona jeden ring 1mm i w takiej postaci wklejamy do ścianki. Po pomalowaniu modelu wstawiamy szyby i docisnąć kolejnym ringiem. Było ich więcej dlatego że są bardzo delikatne. Pozdrawiam Sławomir
robas69 Opublikowano 26 Listopada 2024 Opublikowano 26 Listopada 2024 Cześć Sławek, u mnie już musi tak zostać bo nie mam obrzeży:-). Podkleję tylko coś od wewnątrz nadbudówki.
robas69 Opublikowano 26 Listopada 2024 Opublikowano 26 Listopada 2024 Wzmocnienie w pachwinie klejem multibond 15.
robas69 Opublikowano 5 Stycznia Opublikowano 5 Stycznia Cześć, czy jest szansa by miecz z laminatu szklano-epoksydowego wkleić z sukcesem do bulba z ołowiu klejem dwuskładnikowym multibond 15? W mieczu niestety w rejonie bulba zrobiłem otwory jak kazały plany zamiast przewiercić łącznie z bulbem.
Paweł Prauss Opublikowano 6 Stycznia Opublikowano 6 Stycznia 8 godzin temu, robas69 napisał: Cześć, czy jest szansa by miecz z laminatu szklano-epoksydowego wkleić z sukcesem do bulba z ołowiu klejem dwuskładnikowym multibond 15? W mieczu niestety w rejonie bulba zrobiłem otwory jak kazały plany zamiast przewiercić łącznie z bulbem. a jaki problem przewiercić w tej chwili w innych miejscach? BTW jakim to wiertłem było wiercone? Kwadratowym?
Slawomir Opublikowano 6 Stycznia Autor Opublikowano 6 Stycznia Cześć. Otwory w planach były pod zalewanie ołowiem w formie. Można wkleić wstawkę z laminatu a potem przewiercić, jak chcesz w tym samym miejscu śruby. Pozdrawiam Sławomir
robas69 Opublikowano 6 Stycznia Opublikowano 6 Stycznia Panowie, ale ja nie pytałem o otwory w mieczu, tylko o to czy TEN klej epoksydowy trwałe zespoli miecz z bulbem.
Paweł Prauss Opublikowano 6 Stycznia Opublikowano 6 Stycznia 1 godzinę temu, robas69 napisał: Panowie, ale ja nie pytałem o otwory w mieczu, tylko o to czy TEN klej epoksydowy trwałe zespoli miecz z bulbem. Nie znam tego kleju, ale jeśli przewiercisz całość w chwili obecnej i zastosujesz nawet jeden tylko kołek to połączenie będzie o wiele pewniejsze...i można by nawet pokusić się o stwierdzenie że trwałe.
mjs Opublikowano 6 Stycznia Opublikowano 6 Stycznia Robert, wyobraź sobie, że zalewasz klejem otwór w balaście i pomyśl, czy dałoby się go wyjąć po utwardzeniu epoksydu.
rkrzysztof Opublikowano 7 Stycznia Opublikowano 7 Stycznia Z takim klejeniem bez dodatkowego zabezpieczenia przekołkowaniem może być różnie. Sam kiedyś zaliczyłem wywrotkę modelu jachtu z powodu zgubionego balastu.
robas69 Opublikowano 7 Stycznia Opublikowano 7 Stycznia Krzysztof, kołek będzie, ale szczelina bulba jest szersza niż miecz i stąd potrzeba klejenia.
rkrzysztof Opublikowano 7 Stycznia Opublikowano 7 Stycznia Kleiłem takie połączenia Żywicą L285 + mikrobalon i jako wypełnienie po dwóch sezonach pływania sprawuje się doskonale.
robas69 Opublikowano Poniedziałek o 22:51 Opublikowano Poniedziałek o 22:51 Żeby odsunąć w czasie moment mocowania bulba do miecza robię różne drobne elementy. Sporo swą wiedzą i warsztatem pomagają mi Sławek i Mirek.
Rekomendowane odpowiedzi