Jump to content

CrazyTomas

Modelarz
 • Content Count

  12
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

4 Neutral

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Gdynia
 • Imię
  Tomasz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Spokojnie. Ja też nie byłem jak do tej pory w porcie Den Helder i nie opływałem wyspy Texel. To się nazywa "egzamin z nawigacji teresrtycznej na wodach pływowych"
 2. To ma sens. Od razu wykluczałem Odessę, tam są takie łamacze fal z gwiazdobloków. Niezły slalom, i 6 holowników by było mało. W Noworosyjsku w życiu nie byłem, ale tam jest terminal zbożowy. Jedyny głębokowodny w porcie. Masowcem można wozić węgiel, rudę żelaza itp. Można też i zboże. W latach 70-tych ZSRR sprowadzało na potęgę zboże z USA (główne porty załadowcze w Zatoce Meksykańskiej). Zresztą porozumienia pokojowe SALT 1 i 2 były pod tą presją. Władze ZSRR też były pod presją. Z historii wiadomo, że może na rynku brakować mięsa, masła itp. Ale jak ludziom zabraknie chleba, dochodzi do przewrotu. Twój masowiec miał spory wpływ na politykę światową.
 3. Tak z ciekawości. Który port morski z ZSRR był w stanie obsłużyć statek o takich gabarytach?
 4. W takich opracowaniach z reguły jest coś o pierwowzorze jednostki. Pewnie jest to M/S Marszałek Budionnyj (taki z ogromnymi wąsami, najczęściej portretowany na koniu, marszałek nie statek). Jakbyś mógł umieścić skan tej części opracowania. Jestem ciekaw co pisali, kiedy nie można było pisać wszystkiego. Cdn...
 5. Technika wykonania kadłuba na piątkę z plusem. Natomiast autora modelu i planów bym skazał na przeciągnięcie pod kilem, i to takim pażdźiernikowym, jak już się pąkle dobrze utwardzą.
 6. CrazyTomas

  PS A5-4

  No to na temat: PS to producent Piotr Sornowski. A klasa silnika wg FAI, impuls całkowity do 2,5 Ns, 5 to ciąg maksymalny 5N, -4 opóźnienie po wypaleniu ładunku głównego do odpalenia podsypki prochowej do wyrzucenia spadochronu lub taśmy. Do rakietoplanu się kompletnie nie nadaje. Na sucho, wpisz w Googla Open Rocket.
 7. Zacznijmy od sprawy podstawowej. Nie jestem adwokatem tego pomysłu. Rzuciłem go na zasadzie burzy mózgów. Z przyjemnością obserwuję, że rozmowa z "po co ci to" staje się merytoryczna. Co do poboru prądu. Systemy na 35 MHz brały ok 0,5W. Radzieckie nawet do 2W. Obecne na 2,4 (o takich mówię telemetria to ważny składnik) to może 100mAh (mierzył to ktoś?). Ten force feedback jeśli by był na silnikach krokowych z odpowiednią przekładnią, też brałby jakieś 100 mAh. Natomiast widzę inny problem. Zabezpieczenie operatora w przypadku kreta. Force feedback może zareagować tak, że pilotowi uszkodzi stawy w dłoniach. Jeszcze kwestia niezawodności. Sprężyna vs urządzenia elektroniczne.
 8. Nie powiedziałem że mnie ciągną. Zwróciłem tylko uwagę, że istnieją już w produkcji klocki które umożliwiają implementację czegoś takiego. Co do Qby i An2, racja, dodatkowo niektóre elementy wyglądają, jakby do ich budowy ukradli instalację wodociągową pobliskiego łagru.
 9. Nie mówię, że jest mi to potrzebne. Ale obecne możliwości techniczne to umożliwiają. Zgoda, to z GA. Z tym że mój kontakt z GA skończył się, kiedy Ludowa Ojczyzna przestała sponsorować takie zabawy. Niemniej na tym forum wylano tysiące bajtów na temat przeciągnięcia zarówno w locie po prostej jak i w zakręcie Moje doświadczenie w RC jest żadne, ale z GA pamiętam, że (nigdy nie trymowałem na "0' zawsze jakaś siła na drążku musiała być) w pobliżu ale przed przeciągnięciem stery głównie SW robiły się takie "gumowate". W RC przeciągnięcie dopiero widzimy, a wtedy zamiast procedury "wyjście z przeciągnięcia" mamy "wyjście z korkociągu" co trochę metrów zabiera. Ale OK. Jest głos że to zbędny bajer. Żeby uprzedzić głosy, że piszę w celu nabicia stażu: na tutejszej giełdzie będę raczej kupował niż sprzedawał.
 10. Jak wiadomo, opór na podstawowych drążkach w aparaturach RC osiągany jest przy pomocy sprężyn. Tymczasem od czasu szerokiej dostępności aparatur z telemetrią istnieją wszystkie klocki układanki, żeby ten opór był bezpośrednio powiązany z oporem na sterach. Współczesny odbiornik to w praktyce mały komputer. Mógłby bez zmiany nawet istniejącej koncepcji okablowania mierzyć prąd na serwach - oczywiście nie bezwzględny a procentowo od wartości początkowej ustalonej w chwili włączenia i kanałem telemetrii przesyłać do nadajnika, gdzie sprawą zajmowałyby się mechanizmy znane od ponad 20 lat w drążkach do gier komputerowych tzw. force feedback. Oczywiście mowa tylko o sterowaniu podstawowym w osiach XYZ. A może coś takiego już istnieje i wyważam otwarte drzwi?
 11. CrazyTomas

  PS A5-4

  Niech to będzie klamra zamykająca https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjAwfiMgKHyAhVmsYsKHUEpDNsQFnoECAsQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.urania.edu.pl%2Fwiadomosci%2Fwspomnienie-o-piotrze-sornowskim-1954-2020&usg=AOvVaw0j1TWNDqyusscRj1wJ8E15
 12. CrazyTomas

  PS A5-4

  A gdzie można poczytać o tych nowych przepisach? W Googlu natrafiłem tylko na dyskusje jak nie dostać bransoletek na koszt państwa. PS to na pewno wytwórnia o jakiej napisałeś. Wielka szkoda że się spaliła. To zresztą uziemiło moje stare rakiety. PS klasy B i C miały 17,2 średnicy a dostępne obecnie Klima 18. Nakład pracy na wymianę komory silnika jest porównywalny ze zrobieniem nowej rakiety.
 13. Witam. Twoje boje z tym jachtem zainspirowały mnie do zarejestrowania się na tm forum, które znam od więcej niż 10 lat. Ale mam parę uwag. Jesteś z Gdańska a ja z Gdyni. Wiemy jaką mamy pogodę. Twój jacht jest niewielki. Celuj z nim co najmniej w żeglowanie po jeziorze Jasień (tym koło centrum handlowego). Na małych stawach o jakich piszesz przy pomorskiej pogodzie będziesz miał w ciągu minuty przegląd wiatrów z całej róży, zwłaszcza jak są obsadzone drzewami. Ten domek przed masztem (komings, świetlik) jak zrozumiałem ukrywa prowadzenie szotu foka na bomie i jego przelot z pokładu. Ja wiem, że nie ma tego w planie, ale koniecznie dodaj nawet najmniejszy falochron przed tym łapaczem wody jakim są te ścianki drewniane wysunięte w stronę dziobu. Taki łamacz fal jest na okrętach wojennych, na Omedze, Cadecie, na 420 i 470 ledwo wystaje ale robi robotę. No i falszburta. Może być naprawdę niska. Wystarczy balsa bo nie przenosi obciążeń, tylko porządnie nasycona lakierem. Poliuretan jest OK, żadnych caponów bo zacznie gnić w środku. Otwory odpływowe powinny zajmować jakieś 50% długości tej listwy. Jest też inna opcja. Na przełączniku na aparaturze zainstalować (są takie co zastępują serwo, robią on-off) pompkę zęzową włączaną dodatkowym kanałem z wylotem na LB nad linią wody. Będzie udawała wylot chłodzenia silnika. Natomiast kształt kadłuba klasa. Cz. Marchaj byłby zachwycony. Trochę mi to przypomina kształt części podwodnej Stara. Reasumując: woda jest fajna (bo możemy żeglować) ale i wredna (wciśnie się wszędzie)

  1. makiladoras

   makiladoras

   Witam. Dziękuję za sugestię. Co prawda w Gdańsku już nie mieszkam tylko w Pruszczu Gdańskim ale wiem jak wyglądają wiatry na niewielkich zbiornikach w naszym rejonie. Model faktycznie jest mały i raczej nie będzie pływał rewelacyjnie. Nie przeszkadza mi to szczególnie. Buduję go głównie po to, by ładnie wyglądał jako ekspozycja w mieszkaniu a co do pływania to może czasem, przy sprzyjających warunkach podczas urlopu. Na żeglowanie nastawiam się przy Mistralu. Jest sporo większy i mam plan się za niego zabrać zaraz po ukończeniu tego (zakładałem o nim temat na tym forum). Co do falochronu, myślałem o tym bo faktycznie przednie ścianki pokładówki będą zbierać wodę ale taki falochron na pokładzie średnio by się komponował z resztą detali. Dla tego też postanowiłem wyprowadzić szot foka przez mosiężną rurkę, która wychodzi z szyny masztu zaraz za przednim lukiem i wystaje nieco powyżej ścianek pokładówki. Wygląda to moim zdaniem dość dobrze i raczej nie obawiam się o obfite zalewanie tą drogą. Wiadomo, wszystko wyjdzie w praniu czyli na wodzie.

   Pozdrawiam.

 14. Witam! Mam już lat 54 a niedługo 55. Jestem z Gdyni od urodzenia a nawet wcześniej (Dziadek strzelał z Baterii Cyplowej w 1939). Dawno temu budowałem Jaskółki (kryte papierem pakowym, tym w paski), Sowy (tam była balsa w zestawie) i przyswoiłem sobie zasadę, im prościej (w sensie geometrycznym) zbudujesz, tym prościej poleci. Potem była przerwa, aż w roku nie pamiętam którym, ale jesienią były wybory pod hasłem "zabierz babci dowód" zakupiłem kolejną "Jaskółkę" tym razem dodałem pokrycie z folii "Oracośtam" na żelazko. Nawet wyszło. Latała prosto. Teraz w 2020/21 zakupiłem sobie tartaka "Pelikan" z Krosna, aparaturę, resztę szpeju kupiłem w niestety już zamkniętym sklepie "U Wieśka" koło Urzędu Skarbowego (zamknięcie tego sklepu to wielka szkoda, ile razy ktoś z Was stawał z budową, bo mu brakowało metra listwy 3x6). Pelikanem polatałem, łatwo nie było. To forum czytuję od czasu tej wyborczej "Jaskółki" (uczyłem się oklejania folią). Tyle tego mojego. Zarejestrowałem się, by pomóc koledze który buduje model jachtu RC, myślę, że moje uwagi mogą pomóc (żegluję w skali 1:1 od 1976) PS: skoro się tak rozpisałem, to mogę oddać po kosztach przesyłki plany tego Pelikana. Trochę nadżarł je kot ale tylko z brzegów, poza tym co oczywiste mają dziurki od deski montażowej.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.