Skocz do zawartości

Extra 330L Futaba Scheme 2,60m


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na koniec poprzedniego sezonu nabyłem Extre 330L i miałem napisać o niej pare słów ale nie za bardzo miałem czym zdjęcia robić... No ale już mam więc napisze :)

Tak jak napisałem w temacie rozpiętość to 2,60 m. To już dość spory model więc postanowiliśmy z ojcem że trzeba do niego wsadzić jak najlepszy sprzęt. Zdecydowaliśmy się na troche za mocny silnik DA-100L - to nowa wersja popularnej DA100 o podwyższonej nieco mocy i obrotach. Jest trochę za duży nadmiar mocy ale za to bez problemu wisi na 1/3 gazu :D Serwa daliśmy Hiteca z tytanowymi trybami (25 kg) i spisują się jak narazie bardzo dobrze. W prawdzie jedno spaliliśmy ale to przez głupotę :P W dużym modelu powinien być PowerBox więc daliśmy najnowszy czyli Royal. Posiada nawet "BlackBoxa" w którym można odczytać parametry baterii, nadawania itp. po każdym locie. Dla bezpieczeństwa użyliśmy 2 odbiorników 2,4 GHz. Również dla bezpieczeństwa zamontowaliśmy tzw. KillSwitch czyli poprostu awaryjne odcinanie zapłonu które jest podpięte pod każdy odbiornik osobno. Rury wydechowe firmy Zimmermann do których podłączona jest pompa do dymu firmy PowerBox. Nie wiem co jeszcze mam opisać :P Zdjęcia narazie tylko 4 i bez skrzydeł bo na podwórku niestety się nie mieści... Model został oblatany 3 tygodnie temu gdy natrafiliśmy na dobrą pogode :) Lata tak jak należy ale jeszcze nie mogłem "wyciskać" z niego wszystko co potrafi bo śruby mocujące skrzydła jak się okazało po 1 locie się urwały... Tak chińczycy zrobili :P

Więcej zdjęć dodam jak zrobie na lotnisku ;)

 

dsc00043lvb.jpg

 

dsc00047.jpg

 

dsc00052j.jpg

 

dsc00051z.jpg

 

 

Jeszcze 2 zdjęcia w częściach. :P W sobote chyba jadę na lotnisko to będą zdjęcia w całości :P A film to muszę najpierw znaleźć kogoś kto mi to nagra bo ja nie mam kamery :P a telefonem to tak nie za dużo będzie widać ;)

 

 

dsc00046ziv.jpg

 

A tutaj pilocik :D (i troche porysowana kabinka XD )

 

dsc00063xxx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc Wojtek :)

 

powiedzm mi prosze gdzie nabyles pilocika ?? mam tez podobny model, tzn 300SX tez w tym malowaniu. Napisz prosze wielkosc tego pilota.

 

 

Mam jeszcze jedno pytanko. Widze ze posiadasz apke z G3 czy testowales ten system z powerboxem royal ??

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc pare wyjaśnień. Najpierw pilocik. Nie jest oryginalny futaby :P Naklejki sam dokleiłem żeby nie był taki "łysy". :P Jest kupowany w firmie No Limitz: http://www.dezso.homeip.net/NOLIMITZ/

Rozmiar to 35% :)

 

Mam G3 ale używam tylko w makietach. A tam nawet nie ma miejsca na PowerBoxa :P Przynajmniej w moich jest tak wszystko upchane.

 

Co do anten odbiorników to latam z tak ułożonymi. W instrukcji pisze żeby były ustawione na 90 stopni ale sprawdzałem je przez tą "czarną skrzynkę" od PowerBoxa i nadawanie mają na 100% obydwa ;) No i nie przyklejone są niczym. W środku trzymają się od tego rzepa, a na zewnątrz są oparte luźno o kadłub. Nie ruszają się raczej chociaż to dobry pomysł żeby je zabezpieczyć na wszelki wypadek. Dzięki za podpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe doświadczenie z tym ułożeniem anten :D

Właśnie myślałem ze są na taśmie i że będzie to raczej złe rozwiązanie

Latem w zamkniętej kabinie jak przygrzeje słoneczko i dojdzie jeszcze temperatura od tłumików to się może odklejać.

Pewniejsze rozwiązanie to anteny wsuwane w przyklejane kawałki bowdena.

Mając 2 odbiorniki na pokładzie możesz anteny jednego ustawić w płaszczyźnie pionowej a drugiego w poziomie.

Futaba robi specjalne długie anteny do tych odbiorników żeby można było je montować w dogodnym miejscu w dużych modelach lub jeżeli kadłub jest węglowy wyciągnąć je na zewnątrz.

Ja bym jednak ustawił anteny zgodnie z instrukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa na pewno bo czytałem o tym w instrukcji. Np taki tip dla użytkowników G3 ;)

 

"A small tip for robbe / Futaba customers using the Futaba G3 receiver: do not forget to synchronise the second receiver to your transmitter, as described in the Operating Instructions supplied with your T 14 or FX 40 system; the system works perfectly provided that you expressly set up the transmitter to work with a second receiver."

 

Nie chce za bardzo wyciągać z makiet tych odbiorników bo one tam są że tak powiem "na stałe". Dużo roboty by przy tym było. Sorki. Ale mogę Cię zapewnić że działa ;)

 

Link do pełnej instrukcji:

http://www.duralitebatteries.com/flight/pdf/powerbox_royal_en.pdf

 

Co do anten to się coś jeszcze wykombinuje :P Ważne że mogę sprawdzić jakie jest nadawanie :)

 

A tak w ogóle to czy ktoś poznaje 2 od przodu logo na masce?? XD

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powerbox to menedżer zasilania ale jest też podpięty na 2 odbiorniki 2,4GHz dla bezpieczeństwa. 2,4 teoretycznie nie ma prawa zakłócić jakiś inny sygnał ale zawsze może się zepsuć sam odbiornik albo może osłabnąć nadawanie. Wtedy powerbox przełącza na 2 odbiornik który jest sprawny. Nie wiem może nie zrozumiałem pytania :P Proszę napisać jeszcze raz jeśli nie zrozumiałem ;) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ustaleniach z autorem watku - nastapilo (nie)male czyszczenie - postaram sie z przesunietych do archiwum X postow zlozyc cos nowego na temat serw itd - jezeli tylko uwazacie, ze jest taka potrzeba (prosze o info na PW -NIE TUTAJ).

 

Prosze o niezasmiecanie tego watku niepotrzebnymi dygresjami !!!

Mammuth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego srebrnego "wegla"

czyli szklo plus aluminium

EDIT:

Chociazby spojrz na opis ze strony NO LIMITZ: Silver f/g Extra shape. :Poza tym z tego co pamietam, kolega Czaro tak mi mowil o tym materiale :) Na uczelni jakos nie wspominali.

Polaczylem 2 posty w jeden - mammuth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzisiaj piękna pogoda więc postanowiliśmy pojechać na lotnisko na pobiednik. Wykonałem 2 szczęśliwe loty Extrą, chociaż itak na początku był problem bo jedno serwo od lotki się urwało... I to nie puścił klej tylko sklejka od C-ARF się rozwarstwiła. W czasie 3 lotu postanowiłem zrobić figurę zwaną "ściana". Ale jako iż model nie wylatał więcej niż 15 lotów i na razie wszystko jest na etapie prób postanowiłem nie rozpędzać tak modelu i zrobić tą "ścianę" płynnym ruchem drążka. Nie chciałem tak wysilać modelu na początek i robić to "na chama" więc nie powinno się nic stać. A tu jednak się stało... skrzydło złamało się w pół po czym wróciło mniej więcej na swoje miejsce i na takim złamanym skrzydle jakimś cudem wylądowałem... :? Composite-ARF... Więcej nic nie powiem... Model który ma wytrzymywać olbrzymie przeciążenia złamał się w pół przy normalnej figurze 3D... Wstawię pare zdjęć robionych zaraz po tym "incydencie" tego felernego skrzydła...

 

dsc000461024x768.jpg

 

dsc000481024x768.jpg

 

dsc000541024x768.jpg

 

dsc000551024x768.jpg

 

dsc000601024x768.jpg

 

dsc000641024x768.jpg

 

dsc000661024x768.jpg

 

dsc000671024x768.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwna sprawa z tego co widziałem na filmach i słyszałem od posiadaczy to modele sa niezniszczalne w powietrzu chociaż podobna sytuacje miał Wiesław Chmielewski z Kataną Krill 3m i wychodzi na to, że trafiają sie wadliwe sztuki

 

PS dziwnie to wyglada bo pekniecie jakby od uderzenia. Przy scianie by odleciała ta połówka nie ma mocnych to graniczy z cudem na pewno była to sciana ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcie widzę, że łaczenie dwóch połówek skrzydła (szew na natarciu) jest chyba nieprawidłowo zrobione (musiałbys wstawić więcej fotek).

Wystaje herex aż na zewnątrz i jedno z drugim jest nieprawidłowo sklejone.

Miałem identyczny model i na natarciu widoczna była tylko twarda biała żywica która wewnątrz (jest wgląd) była aż przesadnie aplikowana wyciekając z każdej strony U CIEBIE PRAWIE TEGO NIE MA!. Łączna szerokośc klejenia połowek to 4-5mm mam gdzieś zdjęcia jeszcze.

W czasie lotu puścił szew na łaczeniu połówek i dalej poszło...

Tak swoją drogą aż nie chce mi się wierzyć w twoją wersję, scianę robiłem z 100% otwarcia przepustnicy łącznie z pionowym opadaniem na 50%mocy i zaciągnięcie stery wys na maxa. Na filmach też sam nie raz widziałeś cuda na kiju ;p czy czasem nie zachaczyłeś skrzydłem przy lądowaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.