Skocz do zawartości

YAK 88'EF /23.09 filmik/


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 110
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 4 tygodnie później...

Witam,

W końcu znalazłem trochę czasu i zabrałem się za składanie Yaka. Na wstępie inwentaryzacja. Bardzo bogate wyposażenie ARF łacznie z tylnym podwoziem.

y1.jpg

y2.jpg

Zarówno skrzydła jak i statecznik poziomy posiadają funkcjonalne pokrowce - mieści się tu komplet i rurka węglowa.

y3.jpg

Pracę rozpocząłem od wklejenia dżwigni steru wysokości. Przed wklejeniem dżwigienki zostały zmatowione.Wklejam na żywicę 30 min plus mikrobalon. Wszystko dobrze pasuje.

Jutro zawiasy. cdn...

y4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwory pod zawiasy są już wykonane fabrycznie zarówno w ogonie jak i w lotkach.Zawiasy wklejam na żywicę 30 min. plus mały dodatek mikrobalonu. Sam zawias (przegub) zabezpieczam do klejenia wazeliną .Bardzo skuteczna metoda, którą wyczytałem gdzieś na forum Flying giant. Po wytarciu nadmiaru kleju i wazeliny denaturatem , zawias pozostaje czysty i sprawny....cdn y5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam już zamontowane tylne podwozie.Dodałem jako podkładkę gumę silikonową.Stosowałem to już wcześniej w modelu Cap 232.To dodatkowa amortyzacja.

W ster kierunku wklejony jest snap kulowy.

y7.jpg

Wychylenia kierunku zapowiadają się dość ciekawie. :D

y8.jpg

Snapy kulowe do wysokości i lotek na śrubach "rzymskich"(lewy i prawy gwint) nie trzeba będzie demontować do końcowego ustawienia.

cdn...y9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przyszła pora na skrzydła.Poniżej porównanie wilkościowe z Extrą 330L2x2 m CARF. Róznica w wielkości jest znacząca, natomiast wagowo skrzydła przedstawiaja się prawie identycznie.Razem z serwem 530 g.W lotce znajduje się 5 zawiasów kołkowych.Szkoda ,że w Yaku serwo nie będzie pracować w osi dżwigni tak jak w Extrze,ale takie same rozwiązania zauważyłem w większości produkowanych Yaków tej skali.

Y10.jpg

Profile modeli wydają się podobne. W Extrze trzeba było wklejać kołki ustalające płatów(drewniane).Niesie to za sobą możliwość błędu , który w tym miejscu jest wysoce niewskazany.Yak posiada zamontowane fabrycznie długie duralowe "kołki" ( przez dwa żebra) jak również w kadłubie są już przygotowane odpowiednio wzmocnine otwory.Nie ma możliwości popełnienia błędu montażowego i skraca się czas składania.Tu plus dla Yaka.

Y11.jpg

cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dotarło dziś zamówienie z KS.Rura rezonansowa,kolektor z "giętką" wstawką oraz system mocowania rury- nazwali go "comfort" - jest na gumowych lordach.Zobaczymy w trakcie montażu i ekploatacji czy nazwa ma coś wspólnego z praktyką. :D

 

y12.jpg

cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta harmonijka ma tłumić drgania, najlepszy na nią patent, to owinięcie taśmą teflonową, taki uszczelniacz stosowany w hydraulice zamiast pakuł.

Tak też pomyślałem sobie. Nawet mam taką tasiemkę. To bardzo cieniutka wstążeczka ,aż dziwne ,że tak wytrzymała na temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta harmonijka ma tłumić drgania

 

A po co? Przecież sama rura nie jest zamocowana do modelu na sztywno, także tłumienie drgań na złączu IMO nie jest potrzebne. Chyba, że drgania wpływają jakoś niekorzystnie na zjawiska powstające w rurze rezonansowej?

 

Oczywiście jeżeli taśma teflonowa wystarczy to zawsze lepiej mieć ruchome kolanko tak na zaś;) mój post dotyczy samych drgań i potrzebie przenoszenia ich przez tego flexa;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.