Skocz do zawartości

Selekcjonowanie balsy


arek1989
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po ostatnich zakupach balsy w internecie postanowiłem poszukać informacji na temat różnych jej rodzajów. Znalazłem dwie strony:
http://www.rcscalebuilder.com/tutorials/balsa/balsa_1.htm

http://www.auszac.com/Balsa%20Sheet%20Density%20chart.pdf

na podstawie których przygotowałem sobie tabelkę wagową dla kilkunastu deseczek balsowych:

3479cad263e1c8be.png

 

Czy wagowe selekcjonowanie balsy ma sens? Chciałbym np. kupić średnio-twardą do pocięcie na listewki i średnio-miękką na kesony. Znacie sklepy, które są w stanie wybrać arkusze mieszczące się wagowo w danym przedziale twardości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelemax sprzedaje dwa rodzaje balsy: standard (nie wiem jaka gęstość) i lżejszą 120g/dm3. 2mm deska tej drugiej waży przeciętnie ok 23g.

 

Ja korzystam z tabeli na rcscalebuilders. Z tego co widzę, ustrzelenie balsy light i super light graniczy z cudem.

Poza tym jednak taka tabela daje pojęcie co kupujemy i co usiłują nam sprzedać, a co mogliby, gdyby się postarali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujemy rocznie  ponad 100 metrów sześciennych tego drewna i większość przychodzi 120-160kg/m sześcienny. Sporadycznie bywa wata około 80kg a belki poniżej tego można na palcach liczyć. Swego czasu jak kupowaliśmy z plantacji Graupnera przychodziła " dębina" powyżej 200kg na metr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EMC Vega u Helmuta sprzedaje 3 rodzaje balsy pokryciowej. Kupuje lekka na przekladki ale nigdy nie sprawdzalem czy waga zgadza sie z podawana. Zobacze z ciekawosci jak nie zapomne.

 

ps:

 

Michal, do czego "wam" tyle balsy? Jestes hurtownikiem czy cos z tego produkujesz?

..Jest taka technologia produkcji kadlubow jachtowych z przekladka z balsy. Ale teraz juz sie tak chyba nie robi? Tak z czystej ciekawosci pytam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie sam kiedyś selekcjonowałem to i taka 0,06 g/ccm się trafiała......

Niedawno gdzieś słyszałem, że w chwili obecnej najlepsza balsa jest przetwarzana na śmigła do elektrowni wiatrowych i dlatego dla nas pozostaje "buczynka"...

Ale ile w tym prawdy to sam nie wiem.

Obecnie do budowy modeli wykorzystuję głównie drewno lipowe :-))) więc mało mnie to boli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to prawda. Kilka lat temu byl duży problem z miękkim drewnem. Wszystko z plantacji w Ekwadorze szło na przekladki laminatow do Śmigiel elektrowni. Teraz kupujemy z Gwinei, cena jest wyższa ale drewno dużo lepsze. Z Ekwadoru przychodzilo twarde i wlochate trudne do masowej obróbki. Teraz balsa jest bialutka bez wtracen i dziur po robakach.
J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze z racji ceny. Balsa jest droga ale metr sześcienny nadal wychodzi dużo taniej niż metr sześcienny Rohacelu albo innej pianki. Negocjowaliśmy kiedyś cenę Rohacelu u producenta ale pamiętam że cena była koszmarna a szkoda bo sam materiał co przysłali do prób super się obrabiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.