Skocz do zawartości

SE5a


sławek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna myślałem o zbudowaniu dwupłata aż przyszła chwila że myśli trzeba zamienić w czyny.

szukałem na necie modelu który by mnie zadowolił a że nie znalazłem -jak zwykle wymyśliłem sobie model sam (no nie do końca bo jego kształt wymyślono jakiś 93 lata temu.

Rozpiętość 85cm

pow. 25dm

depron,depron i jeszcze raz depron :D

Reszta danych wyjdzie w praniu.

 

Na początek zrobiłem taka "rynnę"

Dołączona grafika

Przykleiłem statecznik poziomy i zrobiłem "karczek"

Dołączona grafika

Wyciąłem w nim szparę na statecznik pionowy

Dołączona grafika

Zrobiłem z listewek sosnowych i balsowej deseczki mocowanie górnego płata,dokleiłem do tego klocki twardego styropianu dla zwiększenia powierzchni montażu

Dołączona grafika

przed wklejeniem tego powyżej dopasowałem górne pokrycie (trudno by było wykonać do tego szablon na wklejonych "zastrzałach")

Dołączona grafika

zaczyna przypominać myśliwca jej królewskiej mości

Dołączona grafika

Skrzydła dostana profil wklęsły-po prostu wygięty depron 6mm

Dźwigar z węgla i mam w planach do tego dorobić LOTKI -nie wiem czy zdadzą egzamin przy takich skrzydłach ale jak nie zrobię to się nie dowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dźwigarom nadałem wznios miedzianymi rurkami

Dołączona grafika

Połączyłem je z piramidką nylonowym sznurkiem (jest nie do rozerwania- to pojedyncza nitka z taśmy do spinania palet) potem to nasączę żywicą

Dołączona grafika

Spód nie jest jeszcze zakryty a klocki zastrzałów nie wklejone,to wykończę po ustaleniu miejsc na wyposażenie z uwzględnieniem nim ustalenia SC

Dołączona grafika

Widoczne tylne dźwigary skrzydeł są tylko w centropłatach i mają role pomocniczą-nie będzie ich w skrzydłach

Dołączona grafika

Profil nadałem poprzez zagięcie na krawędzi stołu (zabezpieczając wpierw wierzch skrzydeł taśmą klejącą) nie jest to może szczyt kunsztu ale dla modelu który w zamierzeniu ma latać byle gdzie wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymek-na samym początku relacji napisałem:

szukałem na necie modelu który by mnie zadowolił a że nie znalazłem -jak zwykle wymyśliłem sobie model sam

Wisienka na torcie lub karabin na skrzydle ;) czyli takie tam dłubanie (rurka z bowdena ,kawałeczek listewki ,magazynek z depronu i papierowe paski czyli odpady .

Dołączona grafika

Nie jest idealny ale to drugi karabin jaki zrobiłem ,pierwszy był w SAVOIA SM79 -tam do dopiero był prymityw :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał być silnik elektryczny a wsadziłem dwurzędowe V :devil:

Dołączona grafika

Gdzieś pomyliłem wymiary a że robiłem makietkę silnika nie mając modelu pod ręka rozjechały się wymiary i "silnik" wyszedł za duży .Zostawiam go jednak w takim stanie- bedzie SE5A na sterydach :D

Powinien być cały czarny ale bloki okleiłem folią chrom ,ożywi wygląd ( teraz chyba powinienem pod kabiną zrobić napis "Kubica " )

Podwozie robię z rurek węglowych,zawsze miałem druciane ale że chciałem zachować "drewniany" styl podwozie musiało być sztywne.

Zastanawiałem sie jak połączyć rurki ze sobą i wpadłem na prosty i skuteczny sposób-mocny sznurek o którym wspominałem wcześniej przeprowadzony przez węgiel a "oś" złapana w pętle ,końcówki rurek oplecione w okół dla wzmocnienia,zalane żywicą i pozostawione z naprężonym sznurkiem:

Dołączona grafika

Po złożeniu wygląda to tak

Dołączona grafika

Tylna rozpórka goleni jest tylko dekoracją ,cała sztywność podwozia zależy tylko od rurek.

Dołączona grafika

Zrobiłem błąd -wręga pierwszych słupków jest za razem wręgą do mocowania podwozia ,zapomniałem się i zrobiłem ją z balsy-trzeba będzie wykonać jakieś wzmocnienie (teraz złapane jest tylko na kropelce kleju do zdjęcia)

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Ze zdjec widac , ze bedzie calkiem ciekawy samolot, bezskutecznie poszukuje w mojej okolicy jakiegos sklepu gdzie mozna dostac depron ale kurtka nie moge nigdzie znalezc.

Widze ze to sie doskonale nadaje do budowania modeli.

 

Nie mialem do tej pory stycznosci z tym tworzywem ale jak tylko dopadne to "CUS"

to oswiadczam, ze zbuduje cos fajnego.

Narazie jednak musze sie tylko przygladac takim modelom jak twoj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za porady, jutro mam czas to moze połażę po sklepach za depronem.

A co do twojego modelu, obejżałem jeszczze raz dokładnie zdjęcia, kurcze fajne.

Bardzo podoba mi sie plastyczność tego tworzywa.

I najwyraźniej łatwość tworzenia z tego czegoś jest ogromna :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo plastyczne to to nie jest, łatwo złamać przy ewentualnym wyginaniu-najczęściej robi się to na dwa sposoby-podgrzać elektryczną opalarką to uplastycznia ale istnieje spore ryzyko stopienia pianki , a drugi zewnętrzną stronę wyginanego elementu oklejamy na czas wyginania taśmą klejącą by depron nie pękł.

Depron to właściwe styropian pozbawiony kulek -teoretycznie to samo co białe ofoliowane tacki z mięsem w marketach .

Jest bardziej ścisły (bo to nie zlepek piankowych kulek)

Występuje tylko w płytach -najczęstsze spotykane grubości to 3mm i 6mm

Jest znacznie mniej śmieci w porównaniu ze styropianem jeśli wycinamy nożykiem a nie termicznie.

Staram się projektować modele wykonane z depronu jak proste kartonówki -efekt jest wtedy nie najgorszy Zobacz tę fotkę ,to robiłem z izolacji pod panele o których pisał Madrian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny model czekam na dalszą relację z budowy .POWODZENIA !!!!Może kiedyś polatamy razem jesteśmy niedaleko od siebie ?

I karabin pierwsza klasa też taki muszę wykonac do modelu.Może podeślesz link do jakiegoś wzoru lub większe zdjęcie swojego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Combat w niedziele pod Trzebnicą -ja nie latam w tej "klasie" ale możliwe że zawitam -okazja na spotkanie.

Nie odpisałeś mi w swoim temacie na moje pytanko dotyczące pochylenia silnika więc powtarzam: skrzydło mam na dodatnim kącie jak ty w swoim R.E.P. a silnik dałeś na zero?

 

Jutro robię chłodnice z wykorzystaniem siatki z filtra do wody (odmulacz) zobaczymy co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Siatka z filtra do wody okazała się dosyć twarda ale daje się formować

Dołączona grafika

I pierwsze przymiarki "maski" i koloru .Wolałbym zdecydowanie Humbrola ale maluje Pactrą- mistrzem krycia ona nie jest.

Kolor to mój wybór na oko nie miał być wierny .

Mocno się zastanawiam nad zabezpieczeniem jego powierzchni skoro wbrew swoim pierwotnym planom dodaje tyle detali ,szkoda by go było pokaleczyć -na papier z wikolem za mały ,sam wikol za miękki -nic mi nie przychodzi do głowy.

Siatkę może pomaluje na kolor reszty modelu ,wypoleruje na połysk lub zostawię jak jest-co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był Lewis teraz czas na Vickersa

Dołączona grafika

Wykorzystałem jako "formę" zatyczkę flamastra -jego karbowana faktura jest podobna do osłony lufy KMu.

Owinąłem i zasikałem podczas owijania papierem by odcisnąć ten wzorek ,nasączyłem CA dla usztywnienia.

Dołączona grafika

Efekt falowanej blachy się zachował.

Celownik bardziej mi przypomina przekrój domu ślimaka :)

Zamiast z plastiku powinienem zrobić go z papieru jak pierścienie na lufie usztywniając CA nie było by widać zakładki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec z detalami-czas na "elektryfikacje"

Dołączona grafika

Serwa wstawione najbliżej przodu jak to tylko było możliwe .Silnik zamontowany (jeszcze nie na tym zdjęciu) regulator znalazł sobie miejsce między makietkami silnika czyli pod górną maską.

Dołączona grafika

Próba malowania-akurat nie mam białej farby więc wykorzystam biel depronu.

Białe pasy na ogonie szersze od oryginału bo szukałem również oszczędności dla koloru podstawowego-to nie makieta.(tylko szkoda że wybrałem taki sraczkowaty kolor)

Zapomniałem o zalepieniu dziur od zastrzałów -coś z tym trzeba zrobić.

Wstawiłem silnik TP 2410-9 i regler 18A, z pakietem 1000mAh lub 1300mAh jest szansa na wyważenie bez dodatkowych balastów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.