Skocz do zawartości

FV 1000 - pomysł na EDF wg Kyosho (+video)


Rekomendowane odpowiedzi

Modelik Kyosho FV1000 widywałem w różnych katalogach, ale w sklepach jakoś od dawna był niedostępny.

Niedawno przypadkowo stałem się posiadaczem tego dosyć dziwnego tunelowca.

fv1.jpg

 

Dane wg producenta:

Rozpiętość 1000mm

Długość 914mm

Pow. 21dm2

Waga do lotu 1200g

 

Napędzik tunelowy w wydaniu Kyosho zapowiadał się ciekawie, wyglądało nawet, że ma wyważany wirnik.

Nie miałem oryginalnego szczotkowego silnika, dałem więc chiński silnik 28-35-2200, zasilanie 6S, ciąg "gołego" napędu wyszedł 800g przy 26A.

Przy okazji prób okazało się, że w górnym zakresie obrotów wirnik wpada w wibrację i obciera :evil:

Ponadto ten 250W silniczek po zaaplikowaniu mu 600W, mimo niezłego chłodzenia w tunelu, bardzo mocno się grzeje (parzy).

Dlatego dorobiłem stożek będący redukcją i jednocześnie radiatorem dla silnika (specjalnie niezupełnie cienkościenny - waży aż 50g) i sprawdziłem parametry przy niższych napięciach zasilania: 5S daje 700g przy 24A, a 4S 500g przy 17A.

 

fv3.jpg

Napęd z radiatorem

 

fv2.jpg

Sporo miejsca na akumulatorki - konstrukcja przedlipolowa :)

 

Sam modelik ma bardzo fajne kolory, aczkolwiek folia była lekko pomarszcona i miałem problem z jej naciągnięciem (może to wynika z jej wieku :).

fv4.jpg

 

Co do części laminatowych (otunelowanie napędu, kadłub) to mam wrażenie, że model nie wytrzyma lądowania :)

Przy silniejszym przyciśnięciu laminat dziwnie trzeszczy, a w kilku miejscach jest popękany.

 

fv5.jpg

Widoczek z przodu

 

ARF w zasadzie skończony, ale jeszcze pomyślę nad zasilaniem (model bez akumulatora waży 780g).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt ten model to biały kruk, też naoglądałem się go w katalogach, www raz nawet był na allegro w astronomicznej cenie. Zawsze mi się podobał, swojego czasu był reklamowany jako najszybszy elektryk :wink: Marzyło się o nim oj marzyło. Z tego co wyczytałem o nim ponoć ma problemy ze sterownością przy wyłączonej turbinie, ciekaw jestem oblotu w Twoim wykonaniu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelik ulotniony?? :P:D

Jeszcze nie, bo czeka na nowy pakiecik 5S2150, który wydaje mi się być optymalny.

 

Na razie z nudów sprawdziłem parametry na 4s2000; silnik pracuje ponad 4 minuty i po próbie jest zimny, pobiera 16-18A utrzymując moc ponad 220W (tym razem ciagu już nie mierzyłem, ale wynosi około 500g).

Waga modelu w tej konfiguracji wynosi dokładnie 1000g.

Czyli mam 220W/kg i to trochę mało, bo różne źródła różnie podają, ale granica kiepskich osiągów dla tunelowców jest bliżej 300W/kg.

Mig15 w ostatniej wersji miał 1000W/kg, a najsłabszy z moich tunelowców: A10, na jednym silniku miał wskaźnik 250W/kg i jakoś latał (z tym, że lepiej na dwóch :mrgreen: ).

 

Edit:

No i nie wytrzymałem, poleciał na 4 celach.

Mocy wystarczająco do latania, ale trochę zadzierał; SC w porządku, reszta wg ARFowych ustaleń fabryki.

Przed następnym lotem to jakoś poprawię, powinno wpłynąć na osiągi.

Na razie zmierzyłem niecałe 100km/h i to z wiatrem :)

 

Filmik z oblotu: www.hubert.evosoft.pl/hubert/fv1000oblot4s.wmv coś koło 9MB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bym chcial zobaczyc filmik

Nic specjalnego tam nie ma, ale jak chcesz koniecznie zobaczyć, to może zrób jak radzi MacFlyer :)

Niektórzy mają jakiś problem z moimi filmami z tego serwera, ale zawsze sprawdzam po zamieszczeniu i u mnie ściaga się bez prawego przycisku i zapisywania.

 

A pogoda była faktycznie taka sobie: silny wiatr plus pełne zachmurzenie (temp. -4 stopnie).

Niezbyt dobre warunki na oblot, ale jakoś dało radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak piękny modelik . Swego czasu był na allegro ale cena ponad 600 zł chyba , troszkę mnie przeraziła . Niemniej z rana postanowiłem popełnić coś takiego ( no prawie :D ) na razie tyle udało się wyciosać z gratów które mi się walały po domu . Skrzydełka z jakiegoś zestawu ( Made In China , nawet nie pamiętam skąd to mam nigdy nie kupowałem ARF a tym bardziej RTF-a ) , turbinka 55mm GWS silniczek do niej z mojego 1-go i ostatniego helika :( 3500 daje to koło 300 - 350 gram ciągu . Jak jutro zaś będzie taki do :ass: dzień to go może skończę . Myślę że w 500 g się zmieszczę choć same skrzydła ważą tyle co cała reszta ze zdjęcia .

 

PICT4816m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie przewężenie to tylko poglądowa fotka . Teraz siedzę i klnę na czym świat stoi bo zapomniałem plecaka z materiałami zabrać do pracy .Jedynie co mogłem bez tego zrobić to kabinkę i nosek , może jeszcze zrobię lotki ale przez ten plecak mi cała vena twórcza wyparowała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i skończyłem :D . model jako szybowiec lata miodnie , niestety z turbinką już tak różowo nie jest . Turbinka jest po prostu za słaba model lata na tzw. rzęsach , silniczek ma stanowczo za małe obroty muszę go zmienić i wtedy zobaczymy co i jak . Zdjęcia jeszcze z przed oblotu niema jeszcze zwężenia na turbinie ale latałem z nim i bez dla porównania . z przewężeniem latał troszkę szybciej ale zanim nabrał prędkości to prawie aku puste :D

 

PICT4859m.jpg

 

PICT4861m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Czesc,

 

Dzisiaj rano, korzystajac ze sprzyjajacej pogody (3 ° i zimny wiatr :? ), pojechalem oblatac swego FV.

 

Posiadaczem kit-u stalem sie troche fuksem.

Bylem u znajomego modelarza (w slusznym wieku facet). W pewnej chwili wyciagnal zakurzone pudlo i zapytal czy nie chce, bo lezy juz kilka lat a on nie ma juz odwagi zeby tym latac.

 

Coz, chcac nie chcac wzialem :wink: ...

 

Ciekawostka jest to, ze zostawilem oryginalny szczotkowy silnik, ktory byl w zestawie. Przylutowalem jedyny regiel do szczoty, ktory mialem (35A). Troche na styk ale ustawilem w radiu max. pobor na ok 33A. Troche sie grzeje ale na razie ok.

Dodatkowo wlozylem accu 3S, bo tylko taki mialem o slusznych rozmiarach i dlatego musialem kombinowac z pradem ( silnik na 7 cel nimh).

 

Zmiescilem sie w wadze 1 kg.

 

Jak lata? jak wszystkie takie modele. Troche dziwnie, nerwowo (byl wiatr). Ale przewidywalnie. Czym wiecej gazu tym lot stabilniejszy, ale balem sie ze uwedze regulator i latalem spokojnie.

 

 

Na zdjeciu to cudo :faja: :arrow:

 

880a0d87fa8989f2m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.