Jump to content

Grabcio

Modelarz
 • Content Count

  265
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Grabcio last won the day on January 20

Grabcio had the most liked content!

Community Reputation

37 Excellent

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Warszawa
 • Imię
  Robert

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Też coś powinienem mieć - Hitec, Futaba. Raczej podwójna przemiana. Z kwarcami na 67 kanał, może znajdę coś z syntezą. Jeśli jesteś zainteresowany to daj znać na PW.
 2. Ja u siebie mam wersję A. W skrzydle środkowe żeberko jest ze sklejki lotniczej 6 mm i ma od spodu "uszy" do montażu płata na baldachimie. Baldachim widać na zdjęciach poniżej.
 3. No właśnie. Czy aby + zasilania (czerwony przewód od złącza XT) ma iść dokładnie pod pad oznaczony ESC-? Nie znam tego FC, ale jeśli tak jest poprawnie to dość ryzykowne. Przy niestarannym montażu łatwo o dodatkowe efekty świetlno-zapachowe. Edycja: Przejrzałem PDFa od FC i zasilanie jest chyba dobrze podłączone. Lutowania popraw.
 4. Nie tak dawno szukając informacji dotyczących wyciszenia DLE-111 znalazłem taką dyskusję https://www.flyinggiants.com/forums/showthread.php?t=51885 . Na końcu jest post z ciekawymi wnioskami, który pozwolę sobie zacytować: "Our general experience so far: (we measure at 7 meters (23') and 1 meter high, noise limit is 80db(A) ) This limit cannot be met by engines over 60cc, so attention must be paid to "psycho noise" AKA noise perception and pleasantness. Cote resonance adds about 3dB Wood props are louder than carbon by up to 3dB Measuring over hard surface adds typical 3dB to measuring over grass (no reflecting objects within 10 meters) when reducing noise, go down in diameter and up in pitch. Three bladed props reduce noise AND are more pleasant in perception. Soft mounted engines produce less noise (1 - 2 dB less) A carb filter decreases noise by about 1dB Prop too close to the cowl increases noise. Prop tip speeds of more than 0.6 Mach should be avoided (that is why rpm data are needed)" Okazuje się, że można spróbować powalczyć z hałasem nie tylko zmieniając wydech.
 5. Mi to wygląda na A1104EUA dostępny np. tu: https://pl.farnell.com/allegro-microsystems/a1104eua-t/ic-hall-effect-switch-sip-3/dp/1521705 Datasheet: http://www.farnell.com/datasheets/2801395.pdf?_ga=2.19951160.1261615881.1587471833-1666230644.1587471833
 6. Ehh. W zasadzie to nie idzie. Kończę teraz inny projekt. W Bellu powinienem zamontować mechanikę w makiecie. Najpierw muszę ją doprowadzić do porządku jeśli idzie o silnik. Muszę po prostu jeszcze trochę nią polatać, ustawić docelowo skład mieszanki, krzywe i governor, a na końcu sprawdzić, jak to będzie się zachowywać po założeniu docelowych łopat asymetrycznych. Do wczoraj włącznie raczej nie można było wybrać się na lotnisko. Teraz ograniczenia łagodnieją więc może coś się ruszy w temacie.
 7. No właśnie. Budując swojego dwupłata spotkałem się się z opiniami, że przy dodatnim dekalażu model może zadzierać. Do oblotu ustawiłem więc dolny płat na 0, a górny na -0,5 stopnia. Statecznik poziomy na 0. Okazało się, że model lata bardzo poprawnie, trymowanie wysokości może ze 2 kliknięcia więc te kąty zostawiłem. Rozpiętość obu płatów 185 cm, cięciwa 305 mm, profil jakiś symetryczny (niestety nie wiem jaki). Według oryginalnych planów model przy rozpiętości 160 cm latał z dekalażem 0 i podobno też było dobrze. Spotkałem się z opinią, że niewielki ujemny dekalaż w dwupłatach jest wskazany i wynika z wzajemnego oddziaływania płatów. Niestety jestem za cienki z aerodynamiki by móc to samemu zrozumieć więc chętnie poczytam mądrzejszych.
 8. Przy wyborze silnika można pójść inną drogą. Sprawdź jaki ciężar musisz uwiesić przed domkiem silnika by wyważyć model, a następnie kup odpowiednio ciężki silnik. U mnie początkowo był planowany DLE-55. Ostatecznie w modelu wylądował bokser DLE-60. Model wyważył się bez grama ołowiu.
 9. Marcin, masz już odpowiedź z Hestii? Takie zwlekanie z ich strony jest dla mnie zastanawiające i niepokojące.Wydawać by się mogło, że towarzystwo ubezpieczeniowe powinno wiedzieć, co miało na myśli tworząc daną ofertę. Może trzeba by było się przypomnieć?
 10. bupir - masz o tyle rację, że w zawodniczych silnikach dwusuwowych optymalnie zestawiony układ wydechowy wpływa na jakość napełniania cylindra mieszanką i przez to na osiągi silnika (ale to głównie rezonans). Jednak nie jest prawdą, że fabryczne puszki od silników DLE są jakoś specjalnie konstruowane pod kątem podniesienia osiągów. Widziałem modelarskie silniki benzynowe dobrze działające bez wydechu (bo ten się akurat zepsuł / urwał, a kolegom szkoda było marnować dnia lotnego). Inna sprawa, że model z silnikiem bez wydechu najpierw dało się usłyszeć, a dopiero potem zobaczyć. Te fabryczne puszki to jednokomorowe wynalazki, a ich zaletą jest to, że z nimi silnik pracuje troszkę ciszej niż bez nich, ale nadal generuje około 100 dB. Ja próbuję powalczyć z hałasem, a nie z osiągami. Wiem, że można kupić np. taki zestaw Krumscheid i będzie słyszalna poprawa. Chciałem się tylko dowiedzieć, czy różnica w jakości w stosunku do chińczyków jest adekwatna do różnicy w cenie. Na koniec ciekawy wątek z pomiarami hałasu z zagranicznego forum: https://www.flyinggiants.com/forums/showthread.php?t=51885
 11. Dzięki za opinię. W moim przypadku nie chodzi o zwiększanie osiągów. Jestem w stanie zaakceptować zmniejszenie obrotów powiedzmy o około 100 na minutę (przy np. 6800 obr/min na wydechu z zestawu) ale tylko przy wyraźnym wyciszeniu silnika. Te wydechy z pierwszego linku z pierwszego postu opisują jako wielokomorowe, a z drugiego są podobno firmowane przez DLE. Pojemność takiego canistra jest kilknaście razy większa od pojemności skokowej - teoretycznie daje to już możliwości zbudowania sprawnego wydechu. Pytanie jak to zrobili Chińczycy? Z silnikami jakoś sobie radzą. Czy ktoś ma z tymi wydechami osobiste doświadczenia? Te około 700 zł piechotą nie chodzi - wolałbym kupić coś działającego i nie finansować eksperymentów.
 12. Witam. Jak w temacie. Mam nowy DLE-111 (boxer) i zastanawiam się nad zakupem chińskich wydechów Canistry 1 lub Canistry 2 . Czy wymiana standardowych puszek na coś takiego ma sens? Niedawno gdzieś wyczytałem w jakiejś opinii, że te wydechy tłumią, ale gównie moc, a na dźwięk silnika niekoniecznie mają znaczący wpływ. Do tej pory użytkuję boxera DLE-60 na fabrycznych puszkach i jestem zadowolony.
 13. Coś się jednak pozmieniało. W 2018 (niestety nie mam pod ręką polisy z 2019) w nagłówku polisy opcja II widnieje: Certyfikat do polisy numer:436000148720. Potwierdzający przystąpienie do grupowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej użytkownika statku powietrznego. (w opisie: Opcja II -Paralotnie, lotnie, (start pieszy) / spadochrony rozszerzona / modelarstwo i inne sporty) Obecnie w opcji II: Certyfikat do polisy numer: 436000211334 Ubezpieczenie OC obejmujące wykonywanie lotów paralotniowych swobodnych oraz z napędem plecakowym. (w opisie: Wariant II Paralotnie, lotnie, PPG, skoki spadochronowe. Obejmuje również inne sporty z 1ej i 2ej grupy ryzyka takie jak narty i snowboard) I na koniec aktualna opcja IV: Certyfikat do polisy numer: 436000211332 Polisa OC obejmująca loty dronowe, niekomercyjne i sportowe wyłącznie w zasięgu wzroku (LOS) (w opisie: Certyfikat do polisy numer: 436000211332 Polisa OC obejmująca loty dronowe, niekomercyjne i sportowe wyłącznie w zasięgu wzroku (LOS)) Według mnie są to dość zasadnicze zmiany w zapisach w polisach. Sam opis na PSP jest faktycznie niejednoznaczny zwłaszcza jeśli idzie o modelarstwo lotnicze RC. Taki trochę "po łebkach", pisany jakby za karę. Składka dla PSP wpadnie, a jak ktoś nie trafi z odpowiednią polisą to wykupi drugą. Pani Bernardetta zgarnie prowizję i "wszyscy będą zadowoleni" .
 14. Tak. W PSP jeszcze w zeszłym roku był dla nas wariant 2, a w zasadzie opcja 2. Według mnie od tego roku jest to opcja 4 z dodatkowymi wariantami w razie potrzeby. Ale to moje zdanie. Poczekajmy jaką odpowiedź otrzyma Marcin. Co do ubezpieczenia w Allianz. Miałem kilka lat. Zrezygnowałem po tym, jak usiłowałem uzyskać informacje u agenta, jak takie ubezpieczenie działa. Agent powiedział, że poszkodowany zgłasza szkodę do Allianz podając numer polisy sprawcy (to jest OK), mam się niczego nie obawiać, bo w ramach polisy mam bezpłatną opiekę prawną (w teorii OK). Zapytałem jak taka opieka działa. Otrzymałem odpowiedź, że prawnicy z Allianz zrobią wszystko, by poszkodowany odszkodowania nie dostał i będą się starali udowodnić, że do zdarzenia doszło z winy poszkodowanego - agent powiedział to tekstem jawnym bez owijania w bawełnę, to już nie było OK i oznaczało zerwanie współpracy z Allianz. Poszkodowany może przecież po odmowie wypłaty odszkodowania z mojej polisy OC wytoczyć proces cywilny żądać zadośćuczynienia z mojej prywatnej kieszeni. Za taką opiekę prawną nie zamierzałem płacić, składka za OC była faktycznie wysoka. Od tamtej pory mam OC w PSP.
 15. Jakie komercyjne? Widziałeś polisę z mojego poprzedniego wpisu? Tam jak byk stoi "Polisa OC obejmująca loty dronowe, niekomercyjne i sportowe wyłącznie w zasięgu wzroku (LOS)". Jak chcesz latać za kasę, BVLOS, czy poza granicami Polski to musisz wykupić odpowiednie rozszerzenia - wszystkie dostępne w opcji IV. Panowie, czytajcie warunki z tego roku. Patrząc na ten wątek mam czasem wrażenie, że roztrząsacie ofertę z poprzedniego sezonu. Teraz obowiązuje to: http://psp.org.pl/ubezpieczenia/oc-2020/ Jeszcze tytułem uzupełnienia: Marcin przedstawił stanowisko Pani Bernardetty, że wg niej opcja IV dotyczy lotów komercyjnych. Tak było w poprzednim sezonie. Teraz to się zmieniło i moim zdaniem to stanowisko ma tyle wspólnego z rzeczywistością co kamień węgielny z węglem kamiennym. Ja inaczej rozumiem zapisy na stronie PSP niż Pani Bernardetta. Z całym szacunkiem dla niej, ale ona sprzedaje tylko produkt, którego ostatnio zmieniły się zasadnicze cechy i nie jest dla mnie wyrocznią. Marcin zwrócił się bezpośrednio do Hestii z prośbą o wyjaśnienie. Poczekajmy na odpowiedź.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.