Jump to content

mar_io

Modelarz
 • Content Count

  51
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

5 Neutral

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Południe kraju
 • Imię
  Mariusz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Takie "modelarskie ubezpieczenie" powinno być realizowane pod patronatem aeroklubu polskiego. W końcu w jego szeregach są organizowane zawody w tej dyscyplinie. Ogólny zarys ubezpieczenia podzielony na zawody i modele amatorskie plus ewentualnie stowarzyszenia. Nie byłoby problemu z tym całym domniemywaniem. Jedna stawka i do widzenia. Sprawa powinna wyglądać podobnie jak z wydaniem licencji zawodniczych. W tej chwil i tak każdy kto będzie chcieć latać zgodnie z przepisami musi zrobić profil w ULC w kwestii dronów. Bo tak jak napisaliście wyżej przepisy jasno określają że model samolotu rc to też jest dron. Przypuszczam że w późniejszej aktualizacji przepisów w końcu wywalą słowo dron na korzyść BSP i wrzucą wszystko do jednego worka. Nie byłoby problemu jakby przy robieniu takiego profilu od razu pilot musiał kupić ubezpieczenie.
 2. Ubezpieczalnie w tym roku jeśli chodzi o bsp czy bardziej pojęte modelarstwo mają problem. W tej chwili przepisy, które się zmieniły w związku z rejestracją bsp w ULC zrobiły niezłe zamieszanie. BSP jak już wiadomo to nie tylko drony ale również Wszystkie bezzałogowe statki powietrzne, do których zaliczają się również modele samolotów czy helikopterów. Trochę niesłusznie portal ULC nazywa to dronami bo to nie jest właściwe określenie. Ubezpieczalnie dostały w tej chwili instrument, który przy każdym zdarzeniu z udziałem drona czy modelu daje im możliwość egzekwowania tego czy właściciel był zarejestrowany itd... stąd wątpię aby w pierwszym kwartale tego roku ubezpieczalnie miały przygotowane konkretne propozycje ubezpieczeń. Raczej będą one na zasadzie domniemywań w tej chwili. Jak ubezpieczalnie określą OW dla kategorii sportów lotniczych uwzględniających m.in bsp to pewnie i OC pójdzie do góry jak również same warianty będę musiały być podzielone na sport, stowarzyszenia i jakieś indywidualne bądź rejestrowane. Dam Prosty przykład. Ubezpieczysz się Marcin w stowarzyszeniu Rybnickim na dotychczasowych (ubiegłorocznych) warunkach. Jeśli dojdzie do zdarzenia z udziałem drona bądź modelu ubezpieczyciel w świetle nowych przepisów będzie na pewno dochodził czy bsp był zarejestrowany, jeśli tak to sprawa obiera normalny bieg jak to jest w przypadku np ubezpieczeń samochodowych, gorzej jeśli nie i/lub jeśli stowarzyszenie będzie oferować ubezpieczenie *niekompletne (choć wątpię aby była taka możliwość bo ubezpieczalnie będą miały rękę na pulsie ) wtedy jak zrobisz komuś szkodę na mieniu czy osobie to raczej sprawa z góry przegrana. Trzeba w tej kwestii bardzo uważać. Nie wyobrażam sobie w tej chwili latanie samolotem czy innym modelem bez ubezpieczenia czy to na lotnisku czy w stowarzyszeniu bądź nawet na swojej prywatnej posesji. Jeśli w modelu spali się odbiornik lub dojdzie do awarii np serwa od steru wysokości i model za 5 km wyląduje komuś w mercedesie to każdy prawnik jeśli nie jest się zarejestrowanym taką sprawę wygra.
 3. Witam, Ponawiam ogłoszenie z już ostateczną promocyjną ceną dla forum 500zł to ew. Koszt wysyłki ok 30-50zł. (wysyłam w całości złożony)Oryginalny dron DJI F550 flame wheel z oryginalnym wyposażeniem (bez odbiornika i kamery):Wyposażenie seryjne:kontroler Naza M V2 z GPS (pełna),Regulatory E300,Silniki 2212/920kv,lipo 3s 5Ah delikatnie spuchnięty,Wszystko sprawne, niezniszczone, używane symbolicznie. Kilkadziesiąt minut w powietrzu. Serdecznie zapraszam. Cena ostateczna, jeśli się nie sprzeda to rozbiorę go i będę sprzedawać na części. Warto 1/4 ceny nowego. Mi leży i się kurzy.
 4. mar_io

  Sodowanie

  Kompresor 50 litrowy odpuść zaraz na wstępie jeśli myślisz o kabinie. Mam zrobioną kabinę do piaskowania z płyt osb na wielkość felgi aluminiowej 18 cali (nie sprawdzałem pojemności w litrach kabiny) Te 90L widziałem na żywo i powiem że nie opłaca się w tych pieniążkach jej kupować. Jest za mała. Lepiej zrobić samemu koszt o połowę niższy a robisz wielkościowo jaką chcesz. Mnie nie wyszła z oświetleniem i osprzętem więcej niż 300zł. Mam 50L kompresor i nie ma szans aby taki układ chodził sprawnie. Czekam aż padnie mi ten kompresor i kupię co najmniej 100L dwu tłokowy. Na małym kompresorze wydajność pracy jest bardzo uboga. Jakiś tam mały silnik zrobisz ale jak przyjdzie do czegoś większego kompresor nie wydala. Używam do piaskowania głównie korundu. Na Twoje potrzeby to zbyt agresywny materiał i tutaj bardziej doświadczeni koledzy powyżej dobrze Ci doradzają. Fajne kabiny dostępne są allegro ale koszt wysoki ponad 1k zł. Również je widziałem, jednakże z powodu ograniczonego miejsca zrobiłem na wymiar.
 5. mar_io

  Tokarka Tytan 520

  Pisałem o nowych maszynach. Ja u siebie zobaczyłem kilka używanych, niestety wszystkie zarżnięte przez lata eksploatacji gdzieś w firmach czy jakiś zakładach produkcyjnych. Potem ktoś to kupił za parę groszy jakoś próbował to dostać do funkcjonalności, wytoczył parę drobiazgów. Później wnuczek dostał po dziadku i sprzedaje... . Lepiej chyba faktycznie nowego chińczyka kupić.
 6. To że w motocyklach mających te same silniki są różne akumulatory ( o różnej pojemności względem modelu motocykla) to jest akurat normalne i powszechnie przez producentów stosowane. Nie zawsze jest to spowodowane jakąś ekonomią tylko tym że nie ma sensu do np ścigacza czy jakiegoś miejskiego sprzętu wkładać mocniejszego akumulatora (a tym samym i alternatora i regulatora napięcia) jeśli ma on służyć tylko do pracy samej jednostki napędowej. Inaczej jest w turystykach i tutaj często modele z tym samym na pozór silnikiem różnią się właśnie tym że mają mocniejsze alternatory i większe akumulatory z wiadomych powodów (dodatkowe światła, jakieś nawigacje, gniazda ładowania itd...) tak samo zresztą jak np inne przełożenia skrzyń biegów. Tak samo masz w samochodach nawet takie same modele a z różnym wyposażeniem (bogatszym) mają większe akumulatory. Częściej jest niestety tak że producenci idą po taniości i wkładają po prostu najtańszy osprzęt i tutaj jest problem. Można by o tym doktoraty pisać.
 7. Heh dlaczego? Pewnie że piszę je po pijaku, Przecież to widać :P, przynajmniej przy ostatnich moich postach:)
 8. mar_io

  Tokarka Tytan 520

  Fajna recenzja. Też w tym roku planowałem zakup tego konkretnego modelu. Byłem nawet ją zobaczyć, dobrze że postanowiłeś poprawić fabrykę bo niestety wszystkie te tokarki serii 500 czy większe, generalnie do powiedzmy 7-8 tys złotych to są w stu procentach chińczyki różniące się nieznacznie i brandowane różnymi firmami. Ale łoże i powiedzmy elementy do samego wrzeciennika sa praktycznie te same. Jakość niestety wymaga poprawy. A szkoda że nie można już kupić w podobnych pieniążkach tokarek europejskich producentów. Ja w końcu nabyłem za 1/3 ceny nowej mniejsza tokarkę serii mini ( kolegę dopadł covid i no wstyd się przyznać ale skorzystałem na jego bankructwie) w każdym razie poświęciłem już jej ponad 40h na poprawianie różnych bubli i niedoróbek producenta aby pracowała w miarę dobrze, ale wiedziałem na co się piszę kupując ją. W każdym razie nie żałuję. Choć Twoja to już na pewno dużo lepszy sprzęt choćby przez konkretną przekładnię. Przeszukałem dużo starych tokarek w mojej okolicy ale większość to niestety już zarżnięte maszyny do których części są trudno dostępne dlatego wybrałem chińczyka. Plus taki że na aliexpress są do nich wszystkie części. Powodzenia:))
 9. Ja Cię nie krytykuję, piszesz publicznie o tym co zamierzasz zrobić także nie widzę powodu aby nie zapytać dlaczego wpadł Ci taki pomysł do głowy. Zapytałem, odpowiem Ci - po co ta jak to nazwałeś krytyka z mojej strony. Po pierwsze z czego pewnie dobrze sobie zdajesz sprawę skoro "wiesz co robisz" to jeśli wymienisz akumulator ołowiowy lub jakiś inny typ akumulatora, który producent pojazdu dopuścił do stosowania na inny, swój "domowej roboty" złożony z jakiegoś tam typu ogniw i układu sterowania tych ogniw przy ładowaniu z alternatora to w przypadku jeśli np w takim motocyklu dojdzie do pożaru nie daj boże w parkingu podziemnym czy w jakiejś galerii bądź obojętnie gdzie i wyjdzie na to że taki Twój układ zasilania jest winny takiemu zdarzeniu i będą szkody to jesteś jako użytkownik ugotowany. Dochodzenie w przypadku szukania przyczyn pożaru przez ubezpieczalnię jeśli będzie rozszczenie z tytułu jakiegoś wypadku czy Twojej szkody masz na sto procent w butach i z tego nie wyjdziesz. Niestety taką modyfikację widać gołym okiem. Zawsze będzie to przeróbka niezgodna z tym co producent przewidział. Tak samo zresztą jest w przypadku jakiś chińskich xenonów co oślepiają kierowców czy co często widzę dodatkowych świateł do motocykli z chin bez atestów dopuszczających je do użytku do terenie UE. Świecących wszędzie. Takich przypadków można podać wiele. Nie będę Tutaj Cię pouczać, jeśli odebrałeś moje słowa jako krytykę to bardzo mi przykro. Nie taki był ich cel. Po prostu uważam jako osoba, która dłubie też przy motorach że jest to bez sensu i nic totalnie nic tym nie osiągniesz. Zrozumiałbym jeśli napisałbyś że wymieniasz alternator na mocniejszy, chcesz zamontować jakiś menadżer zasilania do dodatkowych urządzeń bo np jeździsz po europie i potrzebujesz zwiększonego poboru prądu. Chętnie bym Ci doradził bo robiłem takie rzeczy .Ale zrobienie jakiejś hybrydy akumulatora tylko po to żeby pokazać że można jest co najmniej dla mnie dziwne stąd pytanie po co... Pozdrawiam .
 10. Ja mam jedno pytanie po co? Też jestem motocyklista, akurat siedzę w motocyklach BMW i również je serwisuje kolegom w mojej okolicy. Nie widzę powodu po co aż tak kombinować.? Bardzo dobrej jakości akumulatory np Yuasy nie są wcale aż tak znowu drogie. Nie za bardzo widzę powodu dla takiej modyfikacji. Chyba że faktycznie ktoś ma w jakimś Indianie czy HD tyle wrzuconych światełek i jakiś innych urządzeń potrzebujących energii szczególnie poza włączonym motocyklem że akumulator dostaje bardzo w palnik ciągle będąc użytkowanym pracując cały czas na granicy sprawności. Każde włożenie do instalacji motocykla jakiegoś bms i innego typu aku, który musi mieć sterownik aby mógł być ładowany z alternatora to jest ryzyko choćby dla bezawaryjnej pracy takiego układu. Dla mnie sens ma to tylko wtedy jeśli ktoś szykuje motocykl do sportu i liczy wagę, bądź ma motocykl jakiś zbudowany czy modyfikowany i nie ma miejsca na standardowy akumulator, tutaj się zgodzę.
 11. Właśnie, nie próbowałem bo nie chcieli namieszać mniej niż 1l. Zastanawiam się nad zakupem akrylowych ale malarskich (do obrazów) są takie palety po 20szt za tam 50zł i spróbować z wodą rozmieszać i do aerografu. Wygląda to jak pasta do zębów tam po 10ml opakowanie chyba .Farba jest gęsta ale chodzi o pigment aby po rozcieńczeniu z wodą i pomalowaniu był trwały.
 12. Mnie bardziej chodziło o farby ogólnodostępne w wielu kolarach np po 10ml aby móc przy malowaniu wybierać pełną gamę. Są w dalszym ciągu w sprzedaży akryle wodorozcieńczalne do malowania ( w tybkach) jednak problem jest tak jak pisałem w tym iż czasem niektóre pigmenty potrafią mazać na depronie.
 13. Witajcie, Chciałbym zapytać jakich farb używanie do malowania depronu w tej chwili. Pytam o farby do aerografu. Akrylowe wiadomo, ale zależy mi na dużej bazie kolorów. Kiedyś kupowałem farby malarskie i rozcieńczałem z wodą potem malowałem miało to wadę że czasami potrafiły brudzić. Stąd pytam czy ktoś może coś lepszego znalazł. Nie pytam o te dedykowane w sklepach modelarskich bo te mnie nie interesują.
 14. A Wy chłopaki myślicie że sklepy modelarskie kupują depron niby jakiś specjalny do modelarstwa? wybaczcie ale nie wierze w to. Nie będę uogólniał bo może faktycznie graupner czy jakiś rcm pelikan będzie go brandować, ale to w końcu to tylko pianka, nie ma co przesadzać. Dla mnie organoleptycznie to jest to samo, mam w domu ścinki jeszcze depronu kupowanego właśnie w Ostrawie z 15 lat temu w sklepie modelarskim i jakiś z sklepów chyba nastika czy modele.sklep. Nie widzę na pierwszy rzut oka różnicy pomiędzy tymi a tym z dialla. Nie będę tego badać bo to nie ma sensu do potrzeb modelarskich. I tak depron trzeba wzmocnić jakimiś listewkami węglowymi robiąc akrobaty, a do zwykłych modeli jakiś trenerków nie ma różnicy czy on będzie bardziej czy minimalnie mniej miękki. Założę się że sklepy modelarskie sprzedając go za przebicie kilkuset procentowe robiąc to samo co ludzie kupujący go w markecie. Jedyną rzecz kiedyś zauważalną to była waga. Bo faktycznie te w czechach kupowane były lżejsze niż zwykłe jakieś pianki białe pod panele. Ale to jedynie co zauważyłem robiąc wtedy deproniaki. Zresztą ostatnio kupowałem z jednego z sklepów czołowych w polsce sklejkę i balsę. Tutaj jest dopiero porażka. Balsa to jakiś chyba 2 gatunek wg tego co mi jeszcze gdzieś leży w piwnicy a sklejka liściasta na pewno nie jest typową modelarską zwykła z metra sklejka ucięta. Następnym razem będę szukać hurtowni bo nie warto przepłacać.
 15. Pojechałem, sprawdziłem. Udało się na promocje trafić ostatnia paczka. Jest ich 8 szt. Ale podobno nie bd więcej kończy się partia i nie wiedzą co dostaną
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.