Jump to content

Ryszard_I

Modelarz
 • Content Count

  231
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

20 Excellent

About Ryszard_I

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Legnica
 • Imię
  Ryszard

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Pręty wraz z mechanizmem składania pochodzą z nadajnika Multiplex MC-4000.
 2. To bardzo dobry pomysł. Będzie się komponowało z niby węglową obudową nadajnika. Dziękuję za pomysł.
 3. Przepraszam za "nie na temat". Tym razem na temat: Taranis QX7S z wystruganym własnoręcznie pulpitem oraz z dodatkowymi przełącznikami SI oraz SJ w drągach. Przełączniki podłączone do portów p400 i p401. Pulpit docelowo miał być wycięty na CNC z czarnego G10 ale firma która świadczy usługi CNC jest zarobiona i nie mają czasu na drobnicę. Ten sklejkowy jest prototypem. Być może kiedyś wykonam go ze szlachetniejszego materiału tylko czy wtedy wartość pulpitu nie przekroczy wartości nadajnika .
 4. Fajny temacik. Modelarskie dziadki pamiętają nadajnik Multiplex MC-4000 - to taki przodek Open TX. To dopiero było brzydactwo. Mówili - płyta chodnikowa ale znakomita większość modelarzy budujących większe modele szybowców nie chciała słyszeć o innym nadajniku. Wspaniała elastyczność w programowaniu, o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych nadajnika nie wspomnę. Dzisiaj mamy Open TX. Z czystej ciekawości jako wieloletni (kilkudziesięcioletni użytkownik ) zamkniętych systemów sterowania stałem się posiadaczem nadajnika Taranis QX7S. Modelarscy starcy spytają - po co ci to było? Chętnie odpowiem.
 5. Czy tylko serwa hs-322HD mają znacznie ograniczone maksymalne wychylenia a wszystkie inne serwa działają prawidłowo? Czy sprawdziłeś serwo za pomocą testera serw zapodając sygnał PWM od 1ms do 2 ms?
 6. Biała armia to utwór wykonany ze smakiem, bez zbędnej wirtuozerii. Jednak słychać i czuć, że nie grają tego jakieś leszczyki (gitara, bębny). Beata potrafiła wyszukać i zachęcić do współpracy dobrych rzemieślników .... przepraszam - muzyków. Osobiście aktualnie słucham Scotta Hendersona. Uważam go za genialnego muzyka.
 7. LiFe do napędu to i owszem ale do awioniki trochę strach ze względu na wredną charakterystykę rozładowania. Co prawda latałem benzyną 50ccm na LiFe 2x2s/ 2300mAh ale w tym przypadku był ogromny zapas pojemności no i oczywiście niepotrzebna nadwaga. Natomiast jeżeli chodzi o LiIon Sony VCT5 to potwierdzam bardzo dobre parametry tych ogniw. Niedawno robiłem pakiety napędowe do koptera na ogniwach Sony VCT5a o pojemności 2,6Ah. Zrobiłem siedem pakietów 6s i wszystkie ogniwa miały rezystancję wewnętrzną od 14 do 15miliomów.
 8. Kolego Mirek01 napisz do mnie na priva i podaj adres do wysyłki to wyślę Ci różne uszczelki do DA50. Oczywiście gratis.
 9. Bezwypadkowy model od dobrego producenta.
 10. W końcu udało mi się przysiąść i skończyć robótkę. Pakiety gotowe i jak będzie ocieplenie będzie również ulotnienie .
 11. Dawno, dawno temu powiedziałbym, że nie ale po kilku no może po kilkunastu latach ładowania równoległego powiem, że można ładować pakiety o różnej pojemności ( nie drastyczne różnej ). Ważne aby uświadomić sobie, że pakiety o różnej rezystancji wewnętrznej ( nawet o takiej samej pojemności i od takiego samego producenta) będą ładowały się różnym prądem. Wiadomo, że te o mniejszej rezystancji wewnętrznej będą ładowały się prądem o większej wartości a te o rezystancji wewnętrznej większej będą ładowały się prądem o mniejszej wartości. Ważną zasadą podczas ładowania równoległego jest to aby podczas procesu ładowania być obecnym przy stanowisku ładowania. Dobrą praktyką jest kontrolne sprawdzenie rozpływu prądów do poszczególnych pakietów za pomocą amperomierza cęgowego.Do ładowania równoległego pakiety muszą mieć zbliżone napięcie z dokładnością do ok. 0,1 (po każdym locie pakiet storage). Do płytki ładowania równoległego w pierwszej kolejności podłączamy przewody prądowe aby wyrównać ewentualne różnice napięć między pakietami po storage. Dopiero po kilkunastu, kilkudziesięciu sekundach podłączamy złącza balansujące (tym dajemy czas na wyrównanie napięć a co ważniejsze rozpływ prądów przez grube przewody prądowe pakietów). Kiedyś ktoś na tym forum sceptycznie odniósł się do moich zasad dotyczących ładowania równoległego. Uważam jednak, że ładowanie równoległe mimo swoich niedogodności jest funkcjonalne i praktyczne.
 12. Ważne aby przed smarowaniem nie myć przekładni żadnym rozpuszczalnikiem czy benzyną. Stary smar usunąć mechanicznie np. szczoteczką i tkaniną nie pozostawiającą włókien. Następnie nałożyć niewielką ilość smaru. Przy lataniu zawodniczym, częste treningi i zawody, smarować co sezon. Przy rekreacji można śmiało co 3 lata. Po każdym sezonie można rozkręcić przekładnię i sprawdzić wzrokowo jej stan. Niektóre przekładnie (np. Maxon 4,4:1 stosowana w silnikach Hacker) rozkręca się w kierunku zgodnym z obrotami wału więc po smarowaniu przed skręceniem przekładni gwint zabezpieczyć klejem do gwintów (demontowalnym) bo inaczej może się rozkręcić w czasie pracy.
 13. Nie stosuj półśrodków. Kup smar u Reisenauera. Stosuję ten smar od dawna w przekładniach Plettenberg oraz Hacker.
 14. Następny zarażony .... kopterozą. Mój setup: 1. Rama - Martian 215 Anniversary. 2 .FC - Matek F7 SE. 3. ESC - HGLRC T-Rex 60, BLHeli_32 - wgrałem firmware do pracy z telemetrią. 4. Silniki - BrotherHobby Returner R6 Rainbow 1750kv. 5. VTX - TBS Unify Evo. 6. Kamera - RunCam Eagle 2 Pro. 7. RX - TBS Crossfire Nano + Immortal T V2. Z uwagi na to, że w moim skrzydlatym modelarstwie używam nadajnika Graupner a on nie bardzo nadaje się do nieskrzydlatego modelarstwa więc zaopatrzyłem się w Taranisa QX7S + TBS Crossfire Micro TX. Pragnę dodać, że nadajnikiem jestem zaskoczony w sensie pozytywnym. Nadajnik wykonany na bardzo przyzwoitym poziomie. Porównując do mojego MC-32 za którego dałem ponad ......!!!! EURO jakość wykonania oraz użyte materiały są na podobnym poziomie. Jednak różnica cenowa jest znaczna ponieważ za nowego Taranisa dałem w kraju 750zł. Open TXa się nie boję ponieważ bardzo długo latałem na Multiplexie MC-4000 (podobna filozofia programowania) a poza tym sama przyjemność w poznawaniu czegoś nowego, innego, nowoczesnego. Tak tak, nowoczesnego . Kopter jest złożony i wstępnie zaprogramowany. W tej chwili lutuję pakiety LiIon 6S z ogniw polecanych przez Patryka. Ogniwa lutowałem po dwie sztuki na styk starym sposobem za pomocą grota "młotkowego". Na dobry początek zrobiłem 7 pakietów aby maksymalnie przyśpieszyć naukę latania .
 15. Mnie od dłuższego czasu prześladuje Simon Phillips i Jego PROTOCOL 4.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.