Jump to content

Ryszard_I

Modelarz
 • Content Count

  221
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

18 Good

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Legnica
 • Imię
  Ryszard

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dawno, dawno temu powiedziałbym, że nie ale po kilku no może po kilkunastu latach ładowania równoległego powiem, że można ładować pakiety o różnej pojemności ( nie drastyczne różnej ). Ważne aby uświadomić sobie, że pakiety o różnej rezystancji wewnętrznej ( nawet o takiej samej pojemności i od takiego samego producenta) będą ładowały się różnym prądem. Wiadomo, że te o mniejszej rezystancji wewnętrznej będą ładowały się prądem o większej wartości a te o rezystancji wewnętrznej większej będą ładowały się prądem o mniejszej wartości. Ważną zasadą podczas ładowania równoległego jest to aby podczas procesu ładowania być obecnym przy stanowisku ładowania. Dobrą praktyką jest kontrolne sprawdzenie rozpływu prądów do poszczególnych pakietów za pomocą amperomierza cęgowego.Do ładowania równoległego pakiety muszą mieć zbliżone napięcie z dokładnością do ok. 0,1 (po każdym locie pakiet storage). Do płytki ładowania równoległego w pierwszej kolejności podłączamy przewody prądowe aby wyrównać ewentualne różnice napięć między pakietami po storage. Dopiero po kilkunastu, kilkudziesięciu sekundach podłączamy złącza balansujące (tym dajemy czas na wyrównanie napięć a co ważniejsze rozpływ prądów przez grube przewody prądowe pakietów). Kiedyś ktoś na tym forum sceptycznie odniósł się do moich zasad dotyczących ładowania równoległego. Uważam jednak, że ładowanie równoległe mimo swoich niedogodności jest funkcjonalne i praktyczne.
 2. Ważne aby przed smarowaniem nie myć przekładni żadnym rozpuszczalnikiem czy benzyną. Stary smar usunąć mechanicznie np. szczoteczką i tkaniną nie pozostawiającą włókien. Następnie nałożyć niewielką ilość smaru. Przy lataniu zawodniczym, częste treningi i zawody, smarować co sezon. Przy rekreacji można śmiało co 3 lata. Po każdym sezonie można rozkręcić przekładnię i sprawdzić wzrokowo jej stan. Niektóre przekładnie (np. Maxon 4,4:1 stosowana w silnikach Hacker) rozkręca się w kierunku zgodnym z obrotami wału więc po smarowaniu przed skręceniem przekładni gwint zabezpieczyć klejem do gwintów (demontowalnym) bo inaczej może się rozkręcić w czasie pracy.
 3. Nie stosuj półśrodków. Kup smar u Reisenauera. Stosuję ten smar od dawna w przekładniach Plettenberg oraz Hacker.
 4. Następny zarażony .... kopterozą. Mój setup: 1. Rama - Martian 215 Anniversary. 2 .FC - Matek F7 SE. 3. ESC - HGLRC T-Rex 60, BLHeli_32 - wgrałem firmware do pracy z telemetrią. 4. Silniki - BrotherHobby Returner R6 Rainbow 1750kv. 5. VTX - TBS Unify Evo. 6. Kamera - RunCam Eagle 2 Pro. 7. RX - TBS Crossfire Nano + Immortal T V2. Z uwagi na to, że w moim skrzydlatym modelarstwie używam nadajnika Graupner a on nie bardzo nadaje się do nieskrzydlatego modelarstwa więc zaopatrzyłem się w Taranisa QX7S + TBS Crossfire Micro TX. Pragnę dodać, że nadajnikiem jestem zaskoczony w sensie pozytywnym. Nadajnik wykonany na bardzo przyzwoitym poziomie. Porównując do mojego MC-32 za którego dałem ponad ......!!!! EURO jakość wykonania oraz użyte materiały są na podobnym poziomie. Jednak różnica cenowa jest znaczna ponieważ za nowego Taranisa dałem w kraju 750zł. Open TXa się nie boję ponieważ bardzo długo latałem na Multiplexie MC-4000 (podobna filozofia programowania) a poza tym sama przyjemność w poznawaniu czegoś nowego, innego, nowoczesnego. Tak tak, nowoczesnego . Kopter jest złożony i wstępnie zaprogramowany. W tej chwili lutuję pakiety LiIon 6S z ogniw polecanych przez Patryka. Ogniwa lutowałem po dwie sztuki na styk starym sposobem za pomocą grota "młotkowego". Na dobry początek zrobiłem 7 pakietów aby maksymalnie przyśpieszyć naukę latania .
 5. Mnie od dłuższego czasu prześladuje Simon Phillips i Jego PROTOCOL 4.
 6. Idąc za ciosem, pogonić z tego forum tych co się bawią śmigłowcami, modelami z napędem gumowym, modelami wystrzeliwanymi z procy. Niech zostaną tylko prawdziwi modelarze, wyczynowi modelarze. Gwiazdy F3F. ?
 7. Anteny oryginalne Graupnera. Pomierzyłem i przedstawiam wyniki: długość całkowita anteny 15cm - długość promiennika 31mm - odbiorniki GR16, GR12L, GR32, oraz kilka sztuk luzem. Długość anteny 30cm - promiennik 37mm - 2 sztuki. Długość anteny 45cm - promiennik 35mm. Widać, że długość promiennika nie jest proporcjonalna do długości anteny. Pomiary z dokładnością około 0,5mm.
 8. Kupowałem anteny o różnej długości, ale one nie są dedykowane do konkretnego modelu odbiornika.
 9. Pomiary długości promiennika zrobione przez Marcina wykazały, że długość promiennika w odbiornikach Jeti nie zależy od całkowitej długości anteny. W odbiornikach Graupner sprawy się mają zupełnie inaczej. Graupner sprzedaje anteny o różnej długości i każda długość anteny ma inną długość promiennika. Różnice w długości promiennika są dość znaczne. W tej chwili jestem poza domem i nie podam konkretnych wymiarów ale z tego co pamiętam to różnice są rzędu kilku milimetrów. Jak będę w domu to zmierzę.
 10. W specyfikacji XM+ widnieje waga 1,6g a zasięg podany jest w dziwnych jednostkach cyt. "pełny zasięg Frsky" czyli ile? GR 12L wersja do kopterów waży 4g czyli waży prawie 3 razy tyle co XM+ ale jest to odbiornik z telemetrią, zasięg podany jest w metrach i wynosi 3000m. Chociaż jestem użytkownikiem Graupnera to nie znaczy, że jestem jego wielbicielem, wręcz przeciwnie. Uważam, że jakość wykonania nadajników a w szczególności MC-32 jest na niskim poziomie. Gdzieś na forum już o tym pisałem. Natomiast jeżeli chodzi o link a to jest dla mnie bardzo ważne to do graupnera nie mam absolutnie zastrzeżeń.
 11. A propos wpadania w fiolet chińskich kamer. Mam kilka kamer Runcam i faktycznie w niektórych był problem z przewagą fioletu. Przyczyną tej dolegliwości jest światło które przedostaje się przez plastikową obudowę kamery i pada na matrycę. Przypadłość ustąpiła całkowicie po pomalowaniu obudowy czarną matową farbą od strony wewnętrznej. Należy pamiętać o zabezpieczeniu gwintu obiektywu przed zamalowaniem.
 12. Patryk, ale jakim Martianem Ty latasz, 215 czy 220? Podaj dokładnie model tego Martiana czy jak wolisz Mariana ? . Aldik79 pisze, że 5" i jest ciasno a Ty latasz na 5,1" ?
 13. Pytanie do aldik79. Czy Twoja rama to anniversary special edition Martian 215? Jeśli tak to czy zmieszczą się w niej śmigła o średnicy 5,1" ?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.