Jump to content

naprawa ni-cd


ali1983

Recommended Posts

witam.

 

kiedyś czytałem, że pakiet ni-cd można "uformować na nowo" wkładając go na 2-3 dni do zamrażalnika?! pytam czy jest to możliwe i czy ktoś próbował, bo mój pakiecik 1500mah trzyma 4 minuty...a ma jakieś 3 miesiące.

Link to comment
Share on other sites

Z zamrażalnikiem nie komentuje, bo nie wiem (nie sprawdzałem).

 

Podpowiem Ci za to mój patent:

Musisz rozładować jak najbardziej każde ogniwo Z OSOBNA (bo inaczej może się jakieś przepolaryzować), najlepiej prawie do zera, później każde ogniwo ładujesz małym prądem na maxa. Po takim ładowaniu puszczasz na ładowarce z 2 cykle na 0.1C i możesz pakiet normalnie użytkować.

Jest to pracochłonne, ale już nie raz tak ratowałem kolegom pakiet (kiedy jeszcze na Ni-Cd lataliśmy, to już z 5 lat będzie...).

Link to comment
Share on other sites

Metoda lodówkowa polega na rozerwaniu "dendrytów" cząsteczek podczas skurczu od niskiej temp.wewnątrz ogniwa, powodujących zwarcia wewnętrzne. Wkładamy ogniwo na jakiś czas do zamrażalnika (im niższa temp. tym lepiej. Na czas całkowitego zrównania temperatur wewnątrz zamrażarki i ogniwaj. Po tym stosujemy ładowanie "odświeżające". Ale metoda jest skuteczna przede wszystkim na ogniwach zupełnie zwartych, które wogóle nie chcą się ładować. Jednocześnie nie szkodzi padającym ogniwom i dobrze jest wykonać mrożenie przed odświeżaniem-takim jak opisał Patryk. A więc dwa-trzy ładowania b. małym prądem. Przy pojemnych ogniwach będzie to kilka dni. To odświerzanie poprawia kondycję również ogniwom NiMh. (wiele ładowarek procesorowych ma nawet program "refresh" do kondycjonowania ogniw. pozd.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.