Skocz do zawartości

Krzywe skrzydełko - czy to jest poważny problem


mahoney

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie dotyczące krzywego skrzydła głównego w moim samolocie.

Skrzywienie polega na tym, że jeżeli położę je na stole to po jednej stronie mam 7 cm przestrzeni pomiędzy skrzydłem a stołem a po drugiej stronie 5.5 cm.

Skrzydło jest nowe i nigdy nie latało. Poprzednie skrzydło (stare) niestety zostało poważnie uszkodzone (piękny kret) i nie mogę porównać czy przypadkiem stare skrzydło też tak nie miało.

 

Moje pytania:

1. Czy to możliwe, żeby producent robił to specjalnie? Nie wygląda to pięknie bo jak Cessna stoi na kołach to wyraźnie widać różnicę wysokości na obu końcach skrzydła.

 

2. Co może powodować taka różnica w geometrii skrzydła podczas lotu?

3. Skrzydło jest wykonane z EPP i ma wklejoną listwę balsową dla usztywnienia. Może da się je jakoś wyprostować (np.: obciążyć na kilka dni czymś cięższym po jednej stronie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moje pytania:

1. Czy to możliwe, żeby producent robił to specjalnie? Nie wygląda to pięknie bo jak Cessna stoi na kołach to wyraźnie widać różnicę wysokości na obu końcach skrzydła.

 

2. Co może powodować taka różnica w geometrii skrzydła podczas lotu?

3. Skrzydło jest wykonane z EPP i ma wklejoną listwę balsową dla usztywnienia. Może da się je jakoś wyprostować (np.: obciążyć na kilka dni czymś cięższym po jednej stronie).

 

1. Nie robi tego specjalnie

2. Się nie poleci się nie dowie :idea: :!: :?:

3. Można - obciążyć i się lekko rozprostuje / skrzywi

 

a/ ile ma rozpiętości

b/ ma lotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spojrzał jak są ustawione skrzydła względem statecznika poziomego i pionowego, bo tak jak napisał Mareq, to koła mogą być krzywe.

Można by się lepiej zorientować jakbyś zdjęcia zrobił idealnie od przodu na równej powierzchni, z nieco większej odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że tak długo nie odpisywałem.

Zdjęcia nie były zrobione z krzywym skrzydłem. To było tylko zdjęcie poglądowe.

Czy skrzydło jest skrzywione sprawdziłem kładąc je na stół (stół jest równy) i sprawdzając odległości na końcach skrzydeł od stołu.

W najbliższą sobotę będę oblatywał cessne i zobaczymy co się będzie działo.

 

Aha jeszcze jedno pytanie. W trakcie poprzednich lotów model skręcał mi w lewo. Nie była to kwestia steru kierunku ale jak się domyślam momentu obrotowego związanego z pracą śmigła. Do tej pory radziłęm sobie z tym trymując lotkami ale zastanawiam się czy jest jeszcze jakiś inny sposób?

 

A i jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie. Do tej pory latałem na śmigle APC 8x6 a ostatnio spróbowałem z GWS 9x5 i model lata zupełnie inaczej (lepiej). Jak poprzednio reagował na stery bardzo nerwowo tak teraz jest bardziej stabilny, leci wolniej ale jest milszy w prowadzeniu. Różnica jest ogromna (wyczuwalna nawet przez zupełnie początkującą osobę - mówię tu o sobie). Zastanawiam się czy ktoś z Was może mi dodatkowo wytłumaczyć dlaczego jest aż tak duża różnica w pilatarzu modelu po zmianie śmigła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłeś śmigło na większe ale o mniejszym skoku.Nastąpił spadek obrotów silnika na skutek większego obciążenia,dodatkowo zmniejszyłeś prędkość strumienia zaśmigłowego zmianą skoku,co zaowocowało spadkiem reakcji na stery.Ot i wsio.

Nie zmieniając śmigła wystarczyło zmniejszyć wychylenia sterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.