Skocz do zawartości

li-pole w mx16?


Oskkar

Rekomendowane odpowiedzi

Moze by ktos powiedzial gdzie sie myle. Ja nie mam problemu zeby przyjac jakies rzeczowe argumenty. Podalem schemat, podalem zdjecia aparatury w srodku. Jezeli ktos wie dlaczego wyzsze napiecie zasilania niz przewidzal producent da nam korzysci a nie zaszkodzi to chetnie to uslysze.

Jeżeli końcówka mocy zasilana jest bezpośrednio z pakietu to moc promieniowania na li-polu wzrośnie zgodnie ze wzorem P=U*I , oczywiście to najprostsze rozumowanie jak się da, bo co do wzrostu mocy w funkcji wzrostu napięcia zasilania stopnia końcowego do powiedzenia mają jeszcze parametry tranzystora(wzmocnienie) oraz samo jego wysterowanie ze stopnia sterującego.Sprawa zapewne nie dotyczy sprzętu na 2.4GHz.

Li-pole stosowane są do zasilania nadajników bo można je doładowywać w każdej chwili, efekt samorozładowania w nadajniku praktycznie nie występuje, gęstość upakowania energii (pojemność) przy tej samej masie też przemawia na korzyść li-ion i li-pol .

 

$ky, nie podawaj nam za przykład aparaur do zabawek lub modeli kołowych.DX 6i posiada zasilanie 4x AA dlatego że moc promieniowania jest malutka i prądy pobierane z pakietu też są nie wysokie.Zobacz sobie typowe aparatury lotnicze na 35MHz takie jak JR9 DSX9 Futaby itp.Która ma koszyk?Chyba żadna.Więc zanim wypowiesz się jeszcze raz w bezsensownym poście zastanów się nad jego treścią.Zmień nazwę miejsca pochodzenia bo to co jest teraz zakrawa na żart.Już wcześniej miałem do Ciebie o tym napisać ale jakoś uszło mojej uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 106
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Projektanci aparatury zalozyli jakies napiecia znamionowe zasilania . Bardziej rozbudowane posiadaja procesorowy system kontroli napięcia zasilania a mniej np. linijka led . Czy mozna stosowac 3x lipoli zamiast 8x nimh ? oczywiscie tak tyle ze lipoli z zalozenia sa akumulatorami wysokopradowymi o dużych wydajnościach pradowych ktore zupelnie nie wykorzysta nadajnik . Mnie ladowarka potrafi naładować pakiet Ni-Mh do 12 V i nic sie nie dzieje a sygnalizuje rozladowanie przy 8,5 V czyli jeszcze w miare bezpiecznie nawet dla lipola . Wiec nic nie stoi na przeszkodze w zastosowaniu Lipo tyle ze należy z nimi postępowac własciwie. co do koszykow to prostsze aparatury sa w nie wyposazone ale te bardziej zlozone korzystaja z pakietow . Oczywiscie zwieksza to niezawodnosc tych z pakietami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem w MX-16s przez kilka miesięcy (około 4 ładowania) ten pakiet: http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7346&Product_Name=Rhino_2620mAh_3S_11.1v_Transmitter_Lipoly_Pack

Nic się nie działo. Maksymalne napięcie na wyświetlaczu 12V pokazywane było przez dobre kilka pierwszych godzin po ładowaniu. Zwykle ładowałem pakiet, gdy napięcie spadało ponizej 11V. PZDR

Edit: w odniesieniu do poprzednich porad - przy napięciu pakietu poniżej 9V aparatura MX-16s nie włącza się, co oznacza, że nawet 6 paluszków nie spowoduje, że się uruchomi.

Ja w pracy w specjalistycznych urządzeniach używam paluszki, które mają 2,4V i 3,6V może takie przedmówca miał na myśli. Coś ostatnio dużo młodych gniewnych uprawia trolling na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JR DSX9

Tak, ale jak wcześniej gdzieś już mówiłeś - u Ciebie w JR ograniczenie napięcia spowodowane jest małą tolerancją napięciową jakiegoś układu w module nadawczym na 2,4 GHz.

Zapomniałem napisać, że ten pakiet który podałem w poprzednim poście ma już wtyczkę nadajacą się do podłączenia MX-16s. Trzeba było tylko spiłować lub odciąć dwa małe ząbki, znajdujące się po bokach wtyczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DX 6i posiada zasilanie 4x AA dlatego że moc promieniowania jest malutka i prądy pobierane z pakietu też są nie wysokie.Zobacz sobie typowe aparatury lotnicze na 35MHz takie jak JR9 DSX9 Futaby itp.Która ma koszyk?Chyba żadna.Więc zanim wypowiesz się jeszcze raz w bezsensownym poście zastanów się nad jego treścią.

To moze Ty najpierw sprawdz swoja wiedze zanim napiszesz bezsensowna odpowiedz. DX6i DSM2 jest aparatura o pelnym zasiegu, podobnym to tych ktore wymieniles. Mylisz ja z DX6 (bez i) DSM, pierwsza aparatura Spektrum przeznaczona do park flayerow, ktora byla zasilana pakietem 8xAA i zarla prad jak glupia.

Zmień nazwę miejsca pochodzenia bo to co jest teraz zakrawa na żart.Już wcześniej miałem do Ciebie o tym napisać ale jakoś uszło mojej uwadze.

Moze mam jeszcze podac numer domu i ulice? To jest powszechnie uzywana nazwa miejsca z ktorego pochodze i powie ona wiecej wiekszosci osob, niz gdybym wpisal nazwe miejscowosci.

 

Zeby bylo jasne, ja nie twierdze ze koszyki sa lepsze. Dlaczego ich sie uzywa, napisalem juz dwa razy wczesniej. Jedynie pisze ze lipo nie nadaja sie do zasilania aparatur, ktore nie sa zaprojektowane do takiego typu baterii. Dlaczego, wyjasnilem to w dosyc dlugim poscie na pierwszej stronie tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehehehhehehe.Nie piszę żebyś podał nazwę ulicy i nr. domu. Nie interesuje mnie to czy tak się u Ciebie mówi.W takim razie je mieszkam w Ostrowolandzie :D.Kto Ci powiedział że jest zakaz stosowania li-poli do zasilania nadajników?Nie mów mi że aparatura o mocy 100mW (nawet ta 2,4GHz) pobiera kA z akumulatora hihihi.

 

Aha , co do wyświetlania napięcia na wyświetlaczu .Albo mierzy je procesor komputera nadajnika (przetwornik A/C) albo porównuje z zewnętrznym napięciem odniesienia podłączonym do tego procka.To że nie wyświetla więcej niż 12 V nie znaczy że zaraz może się spalić nadajnik.W HC dostępne są li-pole do nadajników Futaba i jeszcze jakiś.Futaba MZ-14 ma zasilanie pakietem li-ion.

 

Miałem kiedyś MC-14 Graupnera i w niej pakiet 8xSCR 1300 mAh 9.6V Ni-Cd.ładowałem go prądem 600mA i ładował się do 12,5V.Wyświetlacz nadajnika pokazywał 12,4V po jakimś czasie spadało do 11,2.Spaliło się??? Nieee.Radio nadal funkcjonuje u mojego kolegi i jest ładowane w ten sam sposób.Naładowany lipol ma 12,6V więc więcej o 0.2V niż pakiet we wspomnianym graupnerze.

 

Miałem MC-14, Potem FF9 teraz mam T10 i we wszystkich są pakiety zgrzewane a nie jakieś koszyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos cie sie uczepili tak tych koszykow? Juz napisalem o co chodzi, jak ktos nie lubi koszykow, to niech sobie sam zlutuje pakiet albo zamowi gotowy.

Mi jakos nicd Sanyo nigdy nie chca sie ladowac powyzej 12V. W pelni naladowane wyswietlaja 11.4V w nadajniku i szybko spadaja ponizej 11V.

W przypadku lipo przez dlugi czas pracujesz poza zakresem napiecia zasilania przewidzianego dla wiekszosci nadajnikow i to moze byc podstawa do nieuznania ewentualnych roszczen gwarancyjnych.

Jak ktos ma watpliwosci, to niech zadzwoni do przedstawiciela Graupnera i sie zapyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie napisałem SCR bo te są przystosowane do ładowania dużymi prądami co z kolei obiawia się wyższym końcowym napięciem ładowania sięgającym do 12,5V.Miałem nowy pakiet Sanyo 2700mAh w futabie FF9 i ten przy ładowaniu prądem 0.5C nie osiągał więcej niż 12.06V (ni-mh).Akumulatory ni-cd serii SCR osiągają wyższe napięcie końcowe niż pakiety do nadajników i jeżeli masz się ze mną sprzeczać w tym temacie to najpierw sprawdź .

 

Pakiet SCR zrobiłem z akumulatora od wkrętarki akumulatorowej.Były nowe bo oryginalny pakiet nadawał się do wyrzucenia odrazu po zakupie (taki graupnerowski syf)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka minut było napewno , spadało potem powoli do około 12-11.9V.Nie robiłem charakterystyk rozładowania ale widzę że teraz by się przydały bo bym Ci poprostu je tu wstawił a nie tłumaczył w kilku postach.No cóż, nie przewidziałem takiego obrotu sprawy.Na pewno jeżeli by się miało coś spalić to by się spaliło.Napięcie przykładowo w Hitecku Flashu 5X jest stabilizowane na procesor przez 5 v stabilizator a koncówka mocy zasilana z pakietu, tranzystor ma zapas napięcia więc spalić się nie ma co.W graupnerze 14 jest podobnie więc nie widziałem potrzeby się tym przejmować.

 

Regulator sie nie spali bo z reguły są wsadzane takie w obudowie TO92 a te mają od 200 do 500mA (i tak z zapasem)Przez stabilizator idzie tylko komputer (nadajniki 35Mhz) a ten ciągnie mało prądu.W Hitecku którego naprawiałem nawet nie był ciepły podczas pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszej stronie pokazalem jak bardzo spada sprawnosc stabilizatora liniowego wraz ze wzrostem napiecia wejsciowego. Czyli im wyzsze, tym wiecej pradu idzie w cieplo. Pokazalem tez jak male sa "radiatorki" na stabilizatorach w MX-16.

Czytalem w sieci relacje modelarzy, ktorym sie resetowaly aparatury zasilane lipo w upalne dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się że im wyższe napięcie na wejściu stabilizatora tym więcej idzie w ciepło, ale jeżeli jest margines bezpieczeństwa w wydajności prądowej i cieplnej stabilizatora to lipol da radę.Wygoda stosowania li-pola jest bezdyskusyjna.Jak ktoś się boi za wysokiego napięcia na pakiecie może go naładować do 12 V i odbierze wtedy 70% pojemności ale pozbędzie się efektu pamięci itp.Kończę tą rozmowę bo mam inne rzeczy do zrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nimh hybrydowe sa rowniez wygodne i nie trzeba sie martwic o zbyt duze rozladowanie czy balansowanie pakietu. Jaki jest sens niedoladowywania lipo do pelna kiedy jego glowna zaleta miala byc wieksza pojemnosc? Stabilizator ma margines bezpieczenstwa i jest on podany w instrukcji obslugi do aparatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

$ky ! - rączki opadają - Lataj sobie zabaweczkami a nie radź poważnym modelarzom jak MODYFIKOWAĆ nadajniki. Kup MX16, podłącz tylko 4 bateryjki i zobacz czy działa radyjko i jaki by miał zasięg.

Ja w zadnym miejscu nie napisalem zeby zasilac MX-16 z 4 bateryjek. Jedyne co wam probuje wyjasnic, to to ze nadajnik nie potrzebuje wyzszego zasilania do pracy niz to do jakiego zostal zaprojektowany, czyli 8xnimh/nicd.

Żaden nadajnik nie potrzebuje wyższego napięcia niż to do jakiego został zaprojektowany. To chyba oczywiste!!! Wcześniej sugerowałeś że będzie działał na 4,8V. Żaden ze znanych nadajników modelarskich renomowanych firm nawet się nie włączy przy podaniu tak niskiego napięcia.

 

Nie ma obawy że nadajnik za bardzo rozładuje Lipole - w dedykowanych pakietach do których podałem link jest układ zabezpieczający podobny jak w komórkach.

W opisie tego pakietu nic nie pisze o takim ukladzie zabezpieczajacym. I to chyba jest lepiej bo ja bym nie chcial zeby taki uklad decydowal kiedy jest koniec latania. W komurce zawsze mi wylacza aparat, niezaleznie od tego czy skonczylem rozmowe czy nie.

W każdej aparaturze modelarskiej sygnalizowany jest spadek napięcia pakietu i to zapobiega przed nieoczekiwanym wyłączeniem się nadajnika. Pakiety używane w modelarstwie nie posiadają żadnych układów elektronicznych.

 

ps. $ky - ty również pilnujesz coby nie rozładować komórki za bardzo - toć wewnątrz są LiPole

We wszystkich telefonach, ktore mialem byly akurat li-ion, w tych najstarszych chyba nawet nimh, ale nidgy lipo.

Np. kultowa Nokia 6310i

 

ps2. Za niedługo dowiemy się że WSZYSTKIE nadajniki są robione w jednej fabryce włącznie z FUTABĄ MZ14

Mam Spektrum DX6i i podejrzewam ze jest robione w tej samej fabryce co DX7 i co za tym idzie inne radia JR i Graupner.

 

Zapędziłeś się ze swoją logiką. Moje nadajniki Graupner i JR nie były nawet produkowane w Chinach.

 

Wybrałem tylko jeden z twoich postów i postanowiłem go podsumować. Trochę nie wyciągasz wniosków z wypowiedzi osób o znacznie większym doświadczeniu w tym zakresie od ciebie.

Trochę się zastanów zanim zaczniesz udzielać porad na forum, bo możesz w ten sposób ludzi wprowadzić w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej sugerowałeś że będzie działał na 4,8V. Żaden ze znanych nadajników modelarskich renomowanych firm nawet się nie włączy przy podaniu tak niskiego napięcia.

Czy firma Spektrum nie nalezy do renomowanych?

 

$ky napisał/a:

 

buwi777 napisał/a:

Nie ma obawy że nadajnik za bardzo rozładuje Lipole - w dedykowanych pakietach do których podałem link jest układ zabezpieczający podobny jak w komórkach.

 

W opisie tego pakietu nic nie pisze o takim ukladzie zabezpieczajacym. I to chyba jest lepiej bo ja bym nie chcial zeby taki uklad decydowal kiedy jest koniec latania. W komurce zawsze mi wylacza aparat, niezaleznie od tego czy skonczylem rozmowe czy nie.

 

W ktorym miejscu wprowadzilem kogos w blad?

 

W każdej aparaturze modelarskiej sygnalizowany jest spadek napięcia pakietu i to zapobiega przed nieoczekiwanym wyłączeniem się nadajnika. Pakiety używane w modelarstwie nie posiadają żadnych układów elektronicznych.

Ja o tym doskonale wiem, nie spotkalem sie jeszcze z pakietem modelarskim, ktory by mial jakies zabezpieczenie. To bylo by bardzo niebezpieczne. Nie wiem dlaczego piszesz to do mnie, kiedy to buwi777 twierdzi ze jego pakiet z HC ma takie zabezpieczenie jak w komurkach.

Zapędziłeś się ze swoją logiką. Moje nadajniki Graupner i JR nie były nawet produkowane w Chinach.

MX-16s byl akurat produkowany w Malezji, ale to niewielka roznica.

Wybrałem tylko jeden z twoich postów i postanowiłem go podsumować. Trochę nie wyciągasz wniosków z wypowiedzi osób o znacznie większym doświadczeniu w tym zakresie od ciebie.

Trochę się zastanów zanim zaczniesz udzielać porad na forum, bo możesz w ten sposób ludzi wprowadzić w błąd.

Ja nie znam ciebie, ty nie znasz mnie. Ja sie nie wypowiadam na temat doswiadczenia innych. Jezeli w ktoryms miejscu sie myle to prosze mi podac argumenty techniczne, a nie pisac "bo ty nie masz doswiadczenia". Troche znam sie na elektronice i zrozumie.

Kilka osob wypowiadajacych sie w tym temacie, ktore patrzac na date rejestracji powinny miec teoretycznie wiecej doswiadczenia, podaje informacje niezgodne z prawda, ktore mozna zweryfikowac zagladajac do instrukcji obslugi albo analizujac schemat.

 

Ja jestem tu zarejestrowany od niedawna i nie wiedzialem ze istnieje tu instytucja "swietej krowy" czyli ze nie mozna podwazac autorytetu uzytkownika dluzej zarejestrowanego nawet jak nie ma racji.

 

W ktorym miejscu wprowadzilem kogos w blad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za OT ale poczułem się sprowokowany:

Jakbyś miał doświadczenie to byś podobnych porad nie udzielał, czytałbyś ze zrozumieniem, wiedziałbyś że Spektrum do renomowanych firm nie należy, wiedziałabyś że Futaby i JR nie są produkowane w tej samej fabryce co Spektrum, wiedziałbyś od początku że aparatury chodzą zwykle na 9,6 V itd. itd. tak możnaby bardzo długo wymieniać.

Poza tym ze sposobu wypowiadania się i ilości błędów, a także z odpowiedzi na prośbę moderatora, można wnioskować, że jesteś osobą młodą.

Te bezsensowne dyskusje z wszystkimi powodują, że się tylko ośmieszasz, czy tego nie zauważyłeś? Może pora to skończyć zanim moderatorzy wykonają wyrok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku wypowiadalem sie tylko i wylacznie na temat, to inni uzytkownicy rozpoczeli dyskusje na temat mojego doswiadczenia. Jedyny moj blad to to ze odpowiadalem na te posty. Od tej pory bede ignorowal ataki osobiste, szkoda ze moderatorzy tutaj nie wykonuja swojej pracy i nie pilnuja przestrzegania regulaminu.

 

Jezeli widzisz w moich wypowiedziach jakies bledy techniczne, to je wskaz i krotko wyjasnij dlaczego sie myle.

 

Jezeli Spektrum jest taka slaba firma, to dlaczego JR wykorzystuje ich technologie 2.4GHz i ich odbiorniki? Dlaczego radio Spektrum DX7 ma taka sama obudowe jak MX-16s (i kilka innych modeli JR).

 

Jezeli moderatorzy dadza mi ban (chociaz wedlug regulaminu nie maja podstaw), to tylko potwierdzi to moje podejrzenia na temat niskiego poziomu merytorycznego i kulturalnego tego forum, ktore wyrobilem sobie na podstawie wypowiedzi kilku uzytkownikow (w tym rowniez niestety moderatorow) w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.