Jump to content

DX6i - problem z nierównomiernymi wychyleniami


BigBen

Recommended Posts

Witam,

 

Od niedawna jestem - wydawało mi się - szczęśliwym posiadaczem Spektrum DX6i. To moje pierwsze radio i właściwie nie wiem, czy sytuacja, którą zaraz opiszę świadczy o jakimś felerze w nadajniku czy jedynie o mojej nikłej znajomości tematu. Po podpięciu wszystkiego do modelu i radosnym machaniu drągami zauważyłem, że wychylenia serw nie są identyczne w obu kierunkach. Próbowałem to oczywiście korygować trymerami, ale już po chwili wiedziałem, że to droga do nikąd. Monitor wbudowany w nadajnik także pokazuje te różnice - wszystko widać na załączonych zdjęciach. Problem dotyczy kanału lotek i obydwu sterów, serwo silnika pracuje poprawnie.

No i teraz pytanie - czy ktoś lepiej znający tę aparaturę wie, jak problem można rozwiązać?

Nadmienię jeszcze, że sprzęt pochodzi z allego i okazało się, że jest z 'podejrzanej' serii HE807E, ale z tego co wyczytałem w tych wadliwych seriach usterki objawiają się w inny sposób. Bardzo proszę o jakieś sugestie.

 

Acha... na zdjęciach widać, że drugi kanał lotki (AUX) reaguje na wychylenia prawidłowo - a przecież sygnałem AUX i AIL steruje ten sam potencjometr! O co w tym wszystkim chodzi? Pomocy!

 

Linki do zdjęć :

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/470db24141a7e1a3.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5476a6d265ebd608.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/263cd2dd95f7b675.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ffd644f3e01e1082.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/540d559bd1bba655.html

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo kumam z tym 'travel mgm'. Czy to jakaś opcja w menu?

Jak to nie może chodzić? W instrukcji wyczytałem, że w sytuacji, gdy każdą lotkę obsługuje osobne serwo jedno podłącza się do AIL a drugie do AUX właśnie.

W Sub trim oczywiście wszystko na 0.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za podpowiedź z tym subtrim-em. Jest to jakieś rozwiązanie - da się wyregulować tak, żeby mniej więcej było ok. Z tym, że ustawienia biorą w łeb w przypadku późniejszej zmiany wychyleń w travel arj - trzeba regulować od nowa.

Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Po co było to ukrywać ?? Dlaczego tego nie ma w instrukcji ...

 

Ale ważniejsze że w ogóle to jest.

 

Myślę że ten link to jest odpowiedz na twój problem.

 

BTW w temacie z linku jest też link dalej do innego forum na którym jest instrukcja jak zamienić mode [ do wyboru mode 1 lu 2, niestety mode 3 i 4 są niedostępne ]

 

A Jacek nie marudź, DX6i to kawał dobrego nadajnika

Link to comment
Share on other sites

No niestety jest jedno ale .USE AT YOUR OWN RISK - DO NOT ASK ME FOR HELP ON THIS, AS I CANNOT HELP.

 

Zdarzyć się może niestety po grzebaniu w menu serwisowym że aparatura padnie więc patrz wyżej.

Link to comment
Share on other sites

Widać że niektórzy mają opory przed nowym. Kalibracją drążków to nie trudna robota a jezeli skalibrujemy je źle możemy je jeszcze raz skalibrować ...

 

Ja ze swoją DX6i nie mam/miałem problemów i raczej nie przewiduje mieć, to tylko nadajnik, obudowa i program liczy się moduł 2,4 o którym słowa złego nie słyszałem.

 

Wystarczy zajrzeć do środka i sprawdzić luty [potencjometrów] oraz stan kabli i możemy byc prawie pewni że nic nie stanie się nadajnikowi.

 

A taki przegląd proponuje wykonać w każdej aparaturze we własnym zakresie. Jeżeli dalej nie działa no juz serwis musi sie tym zająć. Futaba też wypuściła wadliwą serie ale nikt takiej paranoi nie siał jak w przypadku Dx6i ...

 

A "Use at your own risk" jest standardowym wpisem w takiej sprawie zabezpieczającym autora postu prawnie w przypadku pozwu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.