Skocz do zawartości

I jak tu dumnym nie byc :)


Patryk Sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W końcu udało mi się ukończyć najbardziej czasochłonny projekt jaki kiedykolwiek robiłem. Zajęło mi to 168h pracy, rozłożonej na 11 miesięcy i efekt jest taki:

lustro.jpg

 

Jest toto sferyczne zwierciadło do teleskopu, 157x1625 wyszlifowane ze szkła boraksowego.

Teraz już tylko tubus zrobić i wydać z tysiąc złotych (co jest niestety gorsze) i będę miał swój teleskop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Swego czasu chorowałem na teleskop Uniwersał.Z braku funduszy kupiłem tańszy Bresser Optik. Nie wiem, czy w warunkach domowych uzyskasz gładkość powierzchni lustra i potem pasowanie całości na zadowalającym poziomie. Fabryczne konstrukcje nie są kosmicznie drogie a masz gwarancję jakości oraz bajery typu możliwość fotografowania obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała rzecz polega na tym, że robiąc zwierciadło w domu uzyskam lepszą jakość obrazów.

Fabryczna figuryzacja polega dokładnie na tym samym jak ja to robiłem (czyli badanie na nożu Foucalta i ręczne poprawki), a gwarantuje Ci, że nikt w fabrycznym tyle czasu na jeden kawałek szkła nie poświęci. Kolimacja to też żaden problem, bo zwierciadło sferyczne nie ma osi i delikatne odchyłki nic nie zmieniają (i tak będzie skupiać w tym samym punkcie). Bajery typu robienie zdjęć, u mnie też będą, bo wyciąg okularowy będzie fabryczny.

 

Z tego co się orientowałem, to robienie samemu naprawdę daje lepsze efekty jak kupna optyka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.