Skocz do zawartości

Wszystko wskazuje na to, że strąciłem model kolegi na 2.4GHz


Andych

Rekomendowane odpowiedzi

Kod dentyfikacyjny GUID jest na stałe ptrzypisany do nadajnika

W przypadku nadajników DSM2 unikalny kod przypisany jest do każdej pamięci nadajnika.

 

DSM2 Specrum, pracuje zaś w systemie DSSS , z szerokim pasmem podzielonym na 80 kanałów, z których dany system, w danym czasie, wykorzystuje tylko jeden kanał.
w procesie bindowania dobierana jest częstotliwość, w przypadku Spektrum wybrana z 80 kanałów

Nie. W DSM2 nadajnik wysyła ten sam sygnał na 2-ch kanałach, wybieranych losowo przy każdym uruchomieniu nadajnika. Odbiornik śledzi oba i wybiera lepszy (silniejszy?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

a ja szukał bym problemu gdzieś indziej...........

 

jedno z radyjek zakłóca zegar procesora w drugim . ew wbija się w modulator fm jeśli ten nie jest ekranowany ( a w większości nie jest)

 

przypadek z zakłócaniem proca w laptopie miałem przy wykonywaniu pomiarów akustycznych w samochodach za pomocą systemu Clio . jeśli laptop był zbyt blisko ECU lub leżał na nim to wszystko świrowało . podobne zjawisko można zaobserwować kładąc telefon komórkowy obok telewizora albo monitora komputerowego - zanim zadzwoni gdy wymienia pakiety z siecią skutecznie zakłóca obraz pracując w pobliżu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie posiadasz czasem 100mw aparatury a on 10mw? Jesli wszedles na jego kanal swoim 100mw to bez wzgledu na rodzaj sygnalu mogles stracic model. Rozbindowalo sie w powietrzu i gleba. O coronie kątem oka rowniez za dobrych opinii nie slyszalem.

 

Ja latam osobiscie assanem, przy mnie wlaczone sa miedzy innymi dsx9, futaba 6ex 2.4 jakas aparatura samochodowa 2.4 i nie mam zadnych problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DSM2 nadajnik wysyła ten sam sygnał na 2-ch kanałach, wybieranych losowo przy każdym uruchomieniu nadajnika. Odbiornik śledzi oba i wybiera lepszy (silniejszy?).

Fakt zestawienia dwóch kanałów pominąłem, aby uprościć wyjaśnienie, natomiast czy jesteś pewny, że te dwa kanały są wybierane losowo za każdym uruchomieniem nadajnika? Gdzieś mi się obiło, że w Spektrum są dobierane w momencie bindowania i pozostają w pamięci, a system wybiera dynamicznie, na którym kanale pracować.

Jeżeli by było jak mówisz, to zdecydowanie można odrzucić jako przyczynę powielenie się kanałów, bo ja zmieniając model uruchomiłem odbiornik, kiedy koledzy byli w powietrzu i wybrane by były inne kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jesteś pewny, że te dwa kanały są wybierane losowo za każdym uruchomieniem nadajnika?

Tak, jestem. Zacytuję:

- z ostatniego linka:

Different channels are selected each time the Tx is powered up (appears random).

 

 

EDIT: poprawiłem linka w cytacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary już jestem i upierdliwy :D , ale pozostanE przy swoim. W danym czasie dany system ( Spectrum DSM2), wykorzystuje tylko jeden kanał. To wcale nie kłóci się z tym co napisał Ładziak.

 

Tak a propos niezawodności tańszych chińskich systemów 2,4 GHz, to według autora tej skąd inąd ciekawej strony,

http://www.rcmodelreviews.com/

udało mu się zbindować nadajnik IMAX 9X, z odbiornikiem opisywanej już na Forum aparatury Hobby King (tej za 30 USD). Czy ktoś w Polsce używa IMAXa, nie wiem, ale to pewnie kwestia czasu, bo to tania aparatura. Parę Hobby King, natomiast już jest. Trzeba niestety uważać.

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Futaba FASST pracuje w systemie FHSS, ze skokowo zmiennną częstotliwością. Częstotliwość nadawania zmienia się co 2 msek, według określonej sekwencji. DSM2 Specrum, pracuje zaś w systemie DSSS , z szerokim pasmem podzielonym na 80 kanałów, z których dany system, w danym czasie, wykorzystuje tylko jeden kanał.

Teraz dopiero wpadło mi to w oko.

Z tego wynika, że Corona, która też pracuje w FHSS, mogła sama wejść na częstotliwość, na której akurat zestroił się mój Spektrum, fakt że tylko na chwilę, ale to mogło wystarczyć. Ciekawe, jaka jest częstotliwość przeskoków w przypadku Corony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że Corona, która też pracuje w FHSS, mogła sama wejść na częstotliwość, na której akurat zestroił się mój Spektrum, fakt że tylko na chwilę, ale to mogło wystarczyć. Ciekawe, jaka jest częstotliwość przeskoków w przypadku Corony?

 

Jeśli Corona korzysta z tzw Frequency Hopping, to na pewno przeskakuje z kanału na kanał wystarczająco szybko, żeby tego nie zauważyć. W założeniu przecież przechodzi przez całe pasmo, a więc zawsze trafi na jakieś zakłócenie. Takiego systemu praktycznie nie da się zakłócić prostymi metodami. Chyba że sam się zgubi

 

Andrych, Swift, Ładziak, dzięki za te opisy działania systemów 2.4GHz. Naprawdę wiele mnie nauczyły.

A co z transmisją w drugą stronę? Czy we wszystkich systemach występuje? I czy tylko w procesie bindowania czy cały czas wysyłane są jakieś potwierdzenia do nadajnika? Może ta transmisja została zakłócona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwy jest przypadek, że moduł nadawczy w Hitecu, pracujący na 2,4 GHz, znajdujący się kilka cm od elementów elektronicznych nie zakłócałby modulatora czy też potencjometrów, a zbliżony na odległość jednego metra inny nadajnik pracujący na tych samych częstotliwościach by je zakłócił?

Mój znajomy RC camowiec w Hitecu używa moduły Assana, Corony i 35 MHz - nie spotkał się jak dotąd z żadnymi zakłóceniami od modułu.

Nowy sytem FHSS Corony nie utrzymuje zabindowania i praktycznie co wymianę pakietu ze względów bezpieczeństwa trzeba wykonywać ponownie. Po jednym dniu przerwy w lataniu po włączeniu nadajnika i odbiornika urządzenia nie zawsze się widzą i konieczne jest powiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.