Skocz do zawartości

Współczynniki aerodynamiczne dla płaskiej płyty


Belzebub

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tworzę model matematyczny małej elektrowni wiatrowej, w której nastawienie turbiny wiatrowej pod wiatr odbywa się za pomocą tylnego steru. Urządzenie to wygląda jak na obrazku poniżej z tym że sterem nie jest to trapez tylko prostokąt

w_odch.jpg

Moment obrotowy powodujący ustawienie się elektrowni wiatrowej pod wiatr jest ściśle związany ze współczynnikami aerodynamicznymi. Mówiąc w skrócie potrzebuję charakterystyki współczynników cx (siły oporu) i cx (siły nośnej) dla płaskiego płata o wydłużeniu 0,5 w funkcji kąta natarcia. Próbowałem takie charakterystyki uzyskać z pomocą programu Airfoil http://www.mh-aerotools.de/airfoils/javafoil.htm. Jednak po kilku próbach dałem za wygraną. Na pewno w gdzieś popełniam błąd :/. Dlatego też mam prośbę może ktoś używa tego programu i mógłby mi pomóc w otrzymaniu odpowiednich charakterystyk, bądź też poleciłby inny program.

Z góry wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam P.

 

Akurat mam nawet tą książkę z której pochodzą te charakterystyki (krzywe biegunowe). Niestety stworzone są one dla wydłużenia nieskończenie wielkiego :/ tak więc nie biorą pod uwagę m.in. oporu indukcyjnego. Ponieważ charakterystyki te będę wykorzystywał w dyplomie tak więc powinny być one dość dokładne (dla odpowiedniego typu płata).

 

@Patryk Sokol

 

Odpaliłem ten program lecz już na początku stworzył mi niemały problem. Mianowicie nie udaje mi się stworzyć takiego profilu który byłby płaską płytą. Głównie chodzi o to że pomiędzy kolejnymi punktami przy definiowaniu profilu płata nie tworzy prostych linii tylko łączy je tworząc łuki. Jednak jak już mi się udało w przybliżeniu stworzyć taki profil to program nie chce zapisać wszystkich zdefiniowanym punktów (przy edycji punktów nie zmienia ich współrzędnych) przez co przejście do dalszej analizy jest niewykonalne.

 

PS. Dzięki wielkie za zainteresowanie i pomoc. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj idzie całkiem łatwo ten program oszukać.

Wystarczy zrobić natarcie będące łukiem, a spływ zrobić zbieżny do punktu, od biedy można nawet ręcznie współrzędne wpisać.

Oczywiście zmieni Ci to trochę parametry profilu względem całkiem płaskiej płytki, ale po pierwsze naprawdę nie wiele się zmieni, a po drugie to chyba nie zamierzasz porobić tam kantów na krawędziach? Toć się biedne cząsteczki powietrza poobijają :wink:

 

Niestety XFLR5 potrafi czasem kaprysić, ale można z niego sporo wydusić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście chodzi Ci o wydłużenie 0.5 ? To znaczy czy Twój płat będzie miał cięciwę dwa razy krótszą niż rozpiętość ? Takie coś zadziała bardziej jak ogon latawca niż skrzydło :( Z rysunku wygląda, że wydłużenie będzie bardziej 2 niż 1/2 ? To już coś. Czy grubość tego "płata" będzie rzędu kilku %, np. sklejka 5mm przy cięciwie 200mm ? Mogę policzyć i wrzucić tu biegunowe płaskiej płytki z lambda=2 o grubości np. 2% i Re w zakresie 25k..150k co odpowiada mniej więcej wiatrowi 2..10m/s. Czy to będzie OK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.