Skocz do zawartości

Woda jako aktywator do CA


-==PEGAZ==-

Rekomendowane odpowiedzi

CA aktywuje się jonami OH-, które zawsze są w wodzie. Jeśli nawet skóra ma odczyn lekko kwaśny, to nie znaczy bynajmniej że nie ma w niej jonów OH- ,ale że jonów H3O+ jest przewaga. Aby zwiększyć ilość jonów OH- warto dać własnie sody, która jak wiadomo ulega hydrolizie i ma odczyn zasadowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Co do CA i utwardzania wodą to czasem jest tak, że po utwardzaniu wodą spoina sama pęka już w trakcie osuszania, ale czasem robi sie taki glut który za nic nie chce zaschnąć, ale do palców lepi sie idealnie. No i w końcu po x razie trafi sie 1 albo 2 spoiny króre wyjdą jak należy. To wszystko jest o samej wodzie bez dodatku sody czy innego świństa. Ale czy nie lepiej kupiś szpreja :mrgreen: w modelarskim albo czekać aż samo wyschnie. :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś trochę czytałem na temat klejów cyjanoakrylowych.

Z grubsza wywnioskowałem że jest kilka rodzajów klejów opartych na cyjanoakrylach, które też są aktywowane w różny sposób.

Bądź to przez jony wody, bądź odczyn zasadowy, bądź aktywator organiczny.

Przykładowo ten przyśpieszacz LOCTITE http://www.kleje.istore.pl/sklep,4344,,,03,,pl-pln,578083,0.html jest to zwykły aceton + aktywator organiczny

 

Wyciąg z listy kontrolnej produktu

OPIS PRODUKTU

 

Aktywator LoctiteR 7452 jest jednoskładnikowym, nie zawierającym

CFC aktywatorem powierzchniowym na bazie rozpuszczalnika.

Produkt jest przeznaczony do wspomagania utwardzania klejów

cyjanoakrylowych Loctite. Jest substancją WYSOCE ŁATWO

PALNĄ.

 

 

WŁASNOŚCI PŁYNU

 

Typ chemiczny -Akcelerator organiczny

 

Rozpuszczalnik -Aceton*

 

Wygląd -Klarowny, bursztynowy

 

Ciężar właściwy w 25°C -0.79

 

 

EDIT

Tylko że dalej nie wiem co to jest ten Akcelerator organiczny :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ciekawostka, która wyszła u mnie przez przypadek. CA twardnieje w obecności... Utwardzacza. Tylko, że to utwardzacz Z-1, do żywic.

Po ostatnim laminowaniu zostało mi trochę rozrobionej żywicy, nie miałem już co z nią zrobić. Z wrodzonej ciekawości wlałem do niej kropelkę CA. Stwardniała natychmiast, efektem ubocznym był dymek. Sprawdziłem potem osobno z żywicą i z utwardzaczem, to jednak utwardzacz tak działał.

Z ciekawości sprawdzałem później CA z wodą(z wodą destylowaną, a nie z tym czymś, co leci z kranu) - zero efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie CA i Product Managerów.

Faktycznie chyba sam zostanę takowym produktem, wciskają ludziom kit jakich mało.

Własnie dzisiaj odebrałem paczkę w której było : 2 tubki kleju CA ( 20g tubka ) + dwa aktywatory ( 150 ml w sprayu ) . Zamówiłem to ŚWIADOMIE wiedząc że cena mnie przybije.

Ile może kosztować w naszym kraju taki zestaw ?

Ten który zgadnie dostanie ode mnie namiary na tę firmę i zdjęcie produktu, żeby se mógł sam zamówić :)

 

Czekam z utęsknieniem jak przyjedzie ich przedstawiciel i zmieszam go z błotem ( kolejny raz ) robiąc pokaz i demonstrację "najlepszego kleju, aktywatora i wypełniacza" na świecie opartego o badania kilku instytutów, NASA, ESA etc. Czyli pokaże mu jak można kleić CYJANOPANEM za 1.50 i soda oczyszczoną za 85 groszy.

No chyba, że wejdę z nimi w jakiś układ, będę im opychał sodę i cyjanopan, muszę tylko zrobić sobie odpowiedni wzór opakowania, logo etc

Duże nie będę brał, powiedzmy jakieś 40 zł za tubkę kleju i jakieś 60 zł za wypełniacz, 50 zł za aktywator. Wbrew pozorom są to ceny bardzo konkurencyjne, tak wykoszę połowę rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile może kosztować w naszym kraju taki zestaw ?

Ten który zgadnie dostanie ode mnie namiary na tę firmę i zdjęcie produktu, żeby se mógł sam zamówić :)

Qrde, przez moją postępującą sklerozę straciłem szansę wygrania konkursu :cry: .

Ale bez kozery powiem: pińćset :devil: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kleje cyjanoakryklowe utwardzają się w kontakcie z wszystkimi żywicami epoksydowymi - znam to od dawna gdy łapałem elementy ca by eis nie przemieszczały przy klejeniu epoxy .

Ale są kleje CA które wręcz pienią się i dają bardzo brzydkie smugi na klejonych elementach . Estetykę szlag trafia . Podobnie CA reaguje na kleje wikolowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem o wodzie jako aktywatorze i zrobiłem próbę.

W tej chwili w ramach budowy żaglowca (temat na forum-zapraszam) , jestem na etapie oklejania płetwy sterowej listwami.

Owe listewki trzeba wyginać-czyli bez wody się nie obejdzie.

A więc robię tak:

listewkę moczę i wyginam w odpowiedni kształt,

gdy listewka jest wilgotna smaruję płetwę CA i dociskam klepkę do płetwy.

Efekt - wyśmienity.

To działa :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś trochę czytałem na temat klejów cyjanoakrylowych.

Z grubsza wywnioskowałem że jest kilka rodzajów klejów opartych na cyjanoakrylach, które też są aktywowane w różny sposób.

Bądź to przez jony wody, bądź odczyn zasadowy, bądź aktywator organiczny.

Przykładowo ten przyśpieszacz LOCTITE http://www.kleje.istore.p...n,578083,0.html jest to zwykły aceton + aktywator organiczny

 

Wyciąg z listy kontrolnej produktu

OPIS PRODUKTU

 

Aktywator LoctiteR 7452 jest jednoskładnikowym, nie zawierającym

CFC aktywatorem powierzchniowym na bazie rozpuszczalnika.

Produkt jest przeznaczony do wspomagania utwardzania klejów

cyjanoakrylowych Loctite. Jest substancją WYSOCE ŁATWO

PALNĄ.

 

 

WŁASNOŚCI PŁYNU

 

Typ chemiczny -Akcelerator organiczny

 

Rozpuszczalnik -Aceton*

 

Wygląd -Klarowny, bursztynowy

 

Ciężar właściwy w 25°C -0.79

 

 

EDIT

Tylko że dalej nie wiem co to jest ten Akcelerator organiczny :crazy:

 

Akcelerator organiczny to może być właśnie... aceton! Jest to jakby nie patrzeć właśnie rozpuszczalnik organiczny. A więc typ = akcelerator organiczny, czyli właśnie rzeczony aceton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.