Skocz do zawartości

Woda jako aktywator do CA


-==PEGAZ==-

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm ... klejąc pewien modelik z EPP odkryłem ciekawą rzecz. CA momentalnie łapało tam, gdzie miałem wilgotną powierzchnię. Zrobiłem eksperyment i przy sklejaniu następnych części jedną stronę smarowałem klejem, a drugą spryskiwałem wodą. Łapało praktycznie natychmiast (a wiadomo jak dosyć kiepsko łapie CA bez aktywatora na EPP). Wytrzymałościowo sprawdzałem, to też nie było problemu. Mógłby ktoś potwierdzić, że to co robię nie jest błędem i że ten sposób działa ? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ja kiedyś przez przypadek oblałem mocowanie silnika CA, nie myśląc długo szybko wrzuciłem do wody dany element, klej zasechł momentalnie, zrobił się biały i w niektórych miejscach elastyczny, może to od nadmiaru wilgoci :crazy: . W każdym bądź razie klej zasechł momentalnie, tylko tyle że zrobił się biały, a ja musiałem go odłupywać i szlifować od mocowania silnika :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jakiś czas temu była dyskusja o tym, że wilgoć przyśpiesza bardzo skutecznie CA. Między innymi dlatego tak dobrze "łapie" palce, bo są zawsze lekko wilgotne.

:wink:

Najszybciej dostępnym "przyśpieszaczem" jest też własna ślina. :P

Handlowy przyśpieszać to też pewnie woda ze środkami na obniżenie napięcia powierzchniowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś wyczytałem że ca jest aktywowane zasadą a przeczy temu utwardzanie kleju w ludzkiej ślinie która jest odczynu lekko kwaśnego .

trafiłem na tworzywa których jednak nawet po posmarowaniu śliną nie szło skleić - pomagał dopiero aktywator w sprayu albo primer do plastików .

klejenie za pomocą śliny odkryłem kiedyś przypadkiem gdy musiałem wyczyścić w terenie dwa klejone elementy a nie miałem pod ręką wody ... :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Sprzedawcy nie rozróżniają wody destylowanej od utlenionej czy nawet królewskiej...

Czego można wymagać od kogoś kto wczoraj handlował marchewką, a jutro otworzy salon samochodowy.

Prawdą jest, że CA szybciej wiąże w obecności wilgoci, sam często chucham na klejone elementy i to działa. Spryskanie wodą wywołuje bardzo burzliwą reakcję, powstają pęcherze i warstwa kleju staje się niejednorodna przez co na pewno jej wytrzymałość maleje w porównaniu do warstwy jednorodnej.

Powiedział co wiedział. Haha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na RCGroups podawali przepis: łyżka stołowa sody oczyszczonej na szklankę ciepłej wody. W fabrycznych jest jeszcze jakieś świństwo. Jakiś chemik odradził mieszać to samemu, ponoć szkoda zdrowia dla zaoszczędzenia kilkunastu zł.

Czyli wersja zgoła odmienna od tego co pisze Leda_g :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można do tego dolać wodę kolońską "BRUTAL" :twisted:

 

Czujac "ten" zapach zastanawiam sie czy samemu nie zostać brutalem i głosno powiedzieć co myśle o ludziach którzy to cos na siebie wylewaja.

 

Zwykły CA niekiedy ma problem z samoczynnym zaschnięciem i dlatego uzywam tylko produktu firmy RMG( taki w niebieskich butelkach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego uzywam tylko produktu firmy RMG( taki w niebieskich butelkach)

 

Też ten klej używam i polecam :]

Kiedyś nie miałem kleju do styro a chciałem depron skleić i jeden element popsikałem wodą tak żeby była na tym taka mgiełka ale żeby nie ciekło a drugi element posmarowałem CA i szybki przyłożyłem, klej nawet nie podtopił elementów, od razu zasechł a trzymało jak bym kleił CA do Styro :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.