Skocz do zawartości

Funtana 2 m


agadoskat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przeglądając stronę ALEHAR znalazłem plany Funtany o rozpiętości 2m. Na pierwszy rzut oka są w miarę dokładnie rozrysowane.Zwłaszcza, że bardzo trudno znaleść plany tego modelu(temat poruszany na forum). Dodatkowy atutem są przygotowane dwa pliki pod laser do wycięcia - na sklejce i balsie. Wysłałem zapytanie do ARTEXU o możliwość wycięcia zestawu - Panowie chętnie się zgodzili ale...no właśnie i tu jest problem (przynajmniej na tą chwilę i dla mnie). Jeśli chodzi o sklejkę to wszystko ok. Pliki do wycięcia na balsie przygotowane są na deski 500mmx1000mmx1,6mm. Takich desek nie widziałem nigdzie w naszych sklepach. Może ktoś z Was spotkał się z takimi problemem i podzieli się rozwiązaniem.

Jestem zdecydowany na budowę tego modelu - jeśli ktoś chce "podpiąć" się pod wycięcie zestawu to zapraszam - możemy zamówić hurtem i pewnie coś stargujemy z ceny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Koszt wycięcia zestawu ARTEX poda w chwili kiedy uporam się z tematem balsy. Podejżewam, że będzie to około 200-250 pln z materiałem.

Co do kabiny to dwie możlwości:

- własne kopyto, wolny wieczór i...wiadomo

- można zamówić w sklepach modelarskich (koszt około 5 USD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pliki do wycięcia na balsie przygotowane są na deski 500mmx1000mmx1,6mm. Takich desek nie widziałem nigdzie w naszych sklepach.

 

to nie balsa, ale balsosklejka 2mm (nominalnie ma 2mm, realnie jest cieńsza) można nabyć w RIKU czy gdziekolwiek. Dziwne że w Artexie nie powiedzieli tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego agadoskat!! Tak jak napisales:"Na pierwszy rzut oka są w miarę dokładnie rozrysowane" - na pierwszy rzut oka. Wymiary na planach w calach; balsa 1/16' wlasnie daje gr 1,6mm. Obejrzyj dokladnie bo podejrzewam, ze wymiary listewek itp tez w calach. Powycinasz, wydasz kase i nic nie bedzie pasowac....no chyba, ze sobie balse zeszlifujesz pod wymiar :D . Niestety, trzeba kilku wieczorow by dopracowac plany pod nasze materialy. Wiem, bo mam juz kilka takich latających projektow za soba. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Panowie za rady i spostrzeżenia - oczywiście proszę o jeszcze. Co do sklejkobalsy to niestety najcieńsza jaką znalazłem to 3 mm.

Paweł, jak najbardziej masz rację, że dużo wymiarów jest w calach na planach ale jak na złość akurat to 1,6 mm się zgadza :)

Przemyślałem te plany i pomysł wpadł mi taki do głowy żeby przeskalować je w całości o 93,75 % co da dokładnie wycięcia na materiał o grubości 1,5 mm - rozwiąże to problem grubości balsy i sklejki.Model będzie miał wtedy rozpiętość 187,5 cm. Chyba, że jestem w błędzie to mnie poprawcie proszę :) Co do rozmiaru arkusza to nie mam wyjścia i muszę przekleić części na dostępne rozmiary desek.

Silnik 35 - 40 ccm - benzyna oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie witam!

Napisałeś :

„Co do kabiny to dwie możliwości:

- własne kopyto, wolny wieczór i...wiadomo.”

No waśnie niewiadomo!

Borykam się z tym tematem od paru lat i nie mogę sobie z tym poradzić. Jak wykonać samemu nietypową wielogabarytowa kabinę do modelu historycznego w skali 1:5. Przez ten problem zrezygnowałem z projektu Muchy 100.

Proszę o pomysły. Grzanie na kopycie opalarką plastikowych butelek nie wchodzi w rachubę. Za małe i za cienkie.

Pozdrowienia

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jest coś! Wielkie dzięki!

Tylko co to jest za materiał 0,4 mm thermoplastic foil ? Polipropylen, polistyren czy jeszcze coś innego? W sprzedaży w sklepach chemicznych jest tylko poliwęglan a on nie daje się do formowania. Znowu zdobycie pleksiglassu tej grubości jest bardzo trudne. I jak nagrzać taki duży arkusz? Nie znam tak dobrze angielskiego aby z tego tekstu to wywnioskować.

Pozdrowienia Mirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia jest ściśnięta między dwoma parami listewek przy pomocy drewno wkrętów, na każdym rogu jest gwóźdź wygięty w haczyk do zawieszenia wewnątrz piekarnika kuchennego i tam nagrzewana. Pochodzenia folii nie znam.

 

Edit może jeszcze ten temat:

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=1064&highlight=formowanie+pr%F3%BFniowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprzedaży w sklepach chemicznych jest tylko poliwęglan a on nie daje się do formowania

:?: Czemu poliwęglan się nie nadaje ? Z tego co wiem, z Lexanu robi się sporo rzeczy formowanych na gorąco...

W każdym razie można zapytać np. tutaj:

http://www.alfasystems.com.pl/folie.html

http://www.alfasystems.com.pl/poliweglany.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik 35 - 40 ccm - benzyna oczywiście.

 

W tej wielkosci to porażka walcz z wagą jesli chcesz miec przyjemnosc z latania przy rozpietosci 180cm OS max 120AX lub Saito 125 ew ASP 4 takt 120.Samo słowo benzyna fajnie brzmi, ale tu nie o to chodzi taki silnik w małym modelu tylko przeszkadza.Jesli chcesz sie przekonać o tym co pisze starczy, ze włozysz w srodek ciezkosci z pół kilo ołowiu taka mnie wiecej jest róznica miedzy metanolem a benzyną, a zobaczysz, że to nie jest dobry silnik do takiego modelu. Idealnym rozwiązanie bedzie powiększenie do 2,2m wtedy mozna zastosowac silnik 50ccm który daje duzy zapas mocy i wychodzi korzystnie wagowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tak do końca porażka z benzyną, ja mam modelik o rozp. 192cm. i waga do lotu 5800g. a lata się super, mocy pod dostatkiem (bez przesady oczywiście) zawis dokładnie na pół gazu i nie ma na co narzekać po prostu frajda, no chyba że mniejsza rozpiętość zachowuje się inaczej przy benzynie ale to chyba nie wielka różnica 180 a 192cm. Silnik z jakim latam to SPE - 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.